YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül: EMASYA protokolü kaldırılmalı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin geldiği hukuk standartları ve hukuk anlayışı çerçevesinde kendisinin de EMASYA Protokolü'ne gerek olmadığı kanaatinde olduğunu söyledi...
Gül: EMASYA protokolü kaldırılmalı
02 Şubat 2010 / 12:45 Güncelleme: 02 Şubat 2010 / 12:49

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu ile Çankaya Köşkü'nde düzenlediği ortak basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gül, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nde yapılabilecek olası bir değişiklikle ilgili görüşlerinin sorulması üzerine, Milli Güvenlik Siyaset belgelerinin belli periyodlarda zaman zaman ele alındığını anımsatarak, bu belgelerin o günün şartları, anlayışı ve beklentileri çerçevesinde yazıldığını ifade etti.

Yeni bir siyaset belgesinin hükümetin iradesi çerçevesinde yazılabileceğini belirten Gül, belgenin nasıl yazılacağının da belli olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, Milli Siyaset Güvenlik Belgesi'nin yol gösterici olduğunun altını çizerek, ''Bunlar Anayasa maddesi, kanun değildir. Her ülkede olduğu gibi Türkiye'nin de stratejik güvenlik belgesi olması doğrudur ve bu da bugünün şartlarına göre yeniden hazırlanabilir. Bunda herhangi bir anormallik söz konusu değildir'' diye konuştu.

Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın EMASYA Protokolü'nün kaldırılacağını açıklamasıyla ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine de şöyle konuştu:

''EMASYA, İçişleri Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasında imzalanmış, kendi mantığı ve hukuku olan bir protokoldür. Ben de bugünkü hukuk anlayışımız ve geldiğimiz hukuk standartları çerçevesinde buna gerek olmadığı kanaatindeyim. İçişleri Bakanlığı ve TSK nasıl ortak imzaladılarsa ortak imzalarıyla buna son vermelerinin doğru olduğu kanaatindeyim. Bütün bunlar hükümetin vereceği karardır. Türkiye'yi yöneten ve TBMM'ye karşı sorumlu olan hükümettir.''

Cumhurbaşkanı Gül, Tekel işçilerinin eyleminde çözüm için devreye girip girmeyeceği sorusunu ise ''Ben bununla ilgili Türk-İş yöneticilerine de Başbakan'a da görüşlerimi ifade ettim. Ümit ederim görüşülerek bir neticeye ulaşılır'' diye yanıtladı.

Sözcüklerdeki emperyaliyzim
 // ugur kayabas
Laiklik başta olmak üzere irtica vb bir çok sözcük kullanılarak dilde anlam karışıklığı oluşturulup;bunun sayesindede neyazık ki bazılarına psikolojik baskı yapılırken bazıları da psikolojik olarak yönlendiriliyor.TDK insanilik ilkesi, diniözgürlük ilkesi,inanç özgürlüğü ilkesi,evrensel insani yaşam hakkı ilkesi gibibir şeybulmalı.Başka dinden olan dillerden sözcüklerin aynen alınmasını bedelini"bir laiklikmisalinde olduğu gibi"birasırdır ödedik, ...
02 Şubat 2010 13:42
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler