18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın194,342
 • BIST93.043
 • Dolar4,7269
 • Euro5,4871
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2617
 • İstanbul26 °C
 • Ankara25 °C
 • İzmir28 °C
 • Konya22 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya26 °C
 • Diyarbakır30 °C
 • Bursa25 °C
 • Kayseri20 °C
 • Kocaeli23 °C
 • Şanlıurfa30 °C
 • Gaziantep25 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül: Bu yasadan rahatsızım
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kırgızistan ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu. Şike cezalarında indirim yapılmasını öngören yasanın Meclis'ten geçmesini değerlendiren Gül"Açıkcası bu yasayla ilgili rahatsızlığım var"dedi.
Gül: Bu yasadan rahatsızım
30 Kasım 2011 / 11:04 Güncelleme: 30 Kasım 2011 / 11:32

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, futbolda şike cezalarında indirim yapılmasını öngören yasayla ilgili rahatsızlığının bulunduğunu belirterek, ''Altı ay önce çıkmış olan bir yasanın daha düzgün çıkması gerekirdi'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Kırgızistan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısındaki açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Gül, futbolda şike cezalarında indirim yapılmasını öngören yasanın dün meclisten çıktığını ve yasayla ilgili AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar'ın kendisine bir mektup gönderdiğini anımsatan bir gazetecinin, sosyal paylaşım sitelerinden de tepki alıp almadığının ve kararının ne olacağını sorması üzerine ''Açıkçası bu yasa ile ilgili rahatsızlığım var. Çünkü altı ay önce çıkmış olan bir yasanın daha düzgün çıkması gerekirdi'' dedi.

Yasanın ilk uygulanacağı dönemde değişikliğe uğramasının, yasanın dikkatli bir şekilde incelenmesini gerekliliğini gösterdiğini belirten Gül, ''Bunun için inceleniyor'' diye konuştu.

Yasaya meclisteki bütün partilerin destek verdiğini de ifade eden Gül, kararından önce yasayı incelettiğini söyledi.

SURİYE AÇIKLAMASI

Türkiye'nin Suriye'ye yönelik yaptırım kararlarını bölge istikrarını nasıl etkileyeceğine ilişkin soru üzerine Gül, Suriye'de büyük bir istikrarsızlık olduğuna dikkati çekti.

İstikrarsızlığın bitmesi için Suriye halkının meşru taleplerinin karşılanması gerektiğinin altını çizen Gül, Türkiye'nin tavrının Suriye halkının meşru taleplerinin gerçekleşmesiyle ilgili olduğunu söyledi.

Gül, Türkiye'nin Arap Birliğinin aldığı kararlara katıldığını belirterek, ''Dikkati çekmek isterim ki Türkiye bu konuda gayet dikkatli hareket ediyor. Su ve elektrik gibi hayati ve insani konular, kesinlikle bu tedbirlerin içine girmemektedir. Bunun bütün dünya ve Suriyeliler tarafından bilinmesini isterim'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ın Kıbrıs'la ilgili Tayvan Modeli önerisini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, bunun teknik bir konu olduğunu ifade etti. Kıbrıs'taki mevcut durumun sonsuza kadar sürmeyeceğini dile getiren Gül, ''Bu durumun çözümü için en iyi fırsat, önümüzdeki aylardır'' dedi. Rum Kesimi'nin 2012'nin ikinci yarısında AB Dönem Başkanlığını devraldıktan sonra çözüme ihtiyaç duymayacağını belirten Gül, bu durumda çözüm ihtimalinin de söz konusu olmayacağını söyledi. Gül, ''Bu konuda yardımcı olmak isteyen varsa, AB içindeki, NATO içindeki Kıbrıs kavgalarının tamamen bitmesini isteyenler varsa bunların bütün güçlerini seferber edeceği dönem bu dönemdir'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, ''Dersim'le ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özrü var. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da 'Cumhurbaşkanı özür dilemeli' dedi. Bu çağrıya sizin yanıtınız nedir '' sorusuna karşılık da bu yöndeki sorulara youtube world view röportajında açıklama getirdiğini ve açıklamaların yarın yayınlanacağını söyledi.

Gül, başka bir soru üzerine görev süresine ilişkin tartışma ve değerlendirmelerin kendi alanı dışında olduğunu ifade etti.

''Seyit Rıza'nın torunu CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün sizinle görüşme talepleri vardı. Sizden de istekleri var. Siz bu sürece dahil olacak mısınız '' sorusu üzerine Gül, ''Bu sürece dahil olacak mısınız derseniz, ben bu süreçlere falan dahil olmam. Polemiklerin bir parçası olmamaya dikkat ediyorum biliyorsunuz. Bu tartışmalar hiç söz konusu değilken benden randevu istemişlerdi. Ben de siz de takip ediyorsunuz işte, olağanüstü sıkışık bir dönem yaşıyoruz. Uygun bir zamanda görüşürüm demiştim ama bu polemiklerin hiçbiri de ortada değildi. Bu tartışmalar yoktu. Nihayet de bir milletvekili veya bir yöremizden önemli insanlar benden randevu isterlerse bunlarla değerlendirme yapıp görüşüyoruz'' diye konuştu.


-Başbakan Erdoğan'ın ameliyatı-


Bir gazetecinin ''Başbakan Erdoğan bir operasyon geçirdi. Sizin de Sayın Başbakanın rahatsızlığını daha önceden bildiğiniz ve tedavi olması yönünde, telkinlerde bulunduğunuz yönünde gazetelerde bir haber yer aldı'' sözü üzerine Gül, şöyle konuştu:

''Hepimiz nihayet bir insanız, hepimiz rahatsız oluyoruz. Ben de biliyorsunuz ameliyat oldum, hastanede yattım. Zaman zaman öyle oluyor ki, bir iki gün evden çıkmadığım oluyor. Sayın Başbakan daha yoğun koşturuyor, tabii ki olabilir hepimiz sağlığımıza dikkat edelim diye birbirimize öğüt veririz doğrusu bütün arkadaşlar, herkes. Bu sadece siyasiler olarak değil, devlet kademesinde çok yoğun çalışanlar bir araya geldiğimizde konuşuruz bunu.''

Başbakan Erdoğan'ın sağlığının gayet iyi olduğunu ifade eden Gül, ''Çok başarılı bir ameliyat geçirdi kendisi. Açıklama zaten yaptılar ama en küçük ameliyat sonrası bile insanın birkaç gün dinlenmesi gerekir. Daha doğrusu ona riayet etmesini söyledim kendisine, 'Aman işler bekliyor diye hemen koşturma birkaç gün geç olsun' dedim'' diye konuştu.

Gül, ''Başbakan'ı görme fırsatınız oldu mu '' sorusunu da ''Evet. Ben gördüm kendisini, görüştük. Gayet iyi. Büyük bir mesele de değildi, ufak bir olaydı'' diyerek yanıtladı. (AA)

şike
 // ferhat
umarım sayıncumhurbaşkanı cumhurun başkanı gibi davranırda onaylamaz bu yasayı....
30 Kasım 2011 15:47
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler