YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül: Bir can kaybı daha olmasın diye...
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır'ın bir kere demokrasiyi tanıdığını belirterek, "Böyle bir ülkeyi uzun süre demokrasi dışı tutamazsınız" dedi.
Gül: Bir can kaybı daha olmasın diye...
20 Ağustos 2013 / 13:14 Güncelleme: 20 Ağustos 2013 / 14:15

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Slovakya Cumhurbaşkanı Ivan Gasparoviç ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gül, Mısır'daki gelişmeler hatırlatılarak, İslam İşbirliği Teşkilatı (İTT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun tutumuna ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, "Üzülerek ifade etmek isterim ki İslam dünyası Mısır konusunda çok derin bir ayrışma içerisine girmiştir. Bunu öncelikle görmek gerekir, bu çok üzüntü vericidir" dedi.

Mısır'ın içine girdiği bu kaos ve girdaptan bir an önce çıkmasını temin etmenin önemli olduğuna işaret işaret eden Gül, gün geçtikçe can kaybının arttığını, bu kadar çok sayıda ölümün ancak savaşlarda görülebileceğini ifade etti. Bugün savaşlarda bile bu kadar büyük can kaybı olmadığını, akıllı savaşlar yapıldığını vurgulayan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gerçekten tahammül edilemez bir acı yaşanmaktadır. Hayatını kaybeden her Mısırlının acısını hepimizin hissetmesi gerekir ve bu gidişatın durması, bir can kaybı daha olmasın diye neler yapılır, şu anda herkesin bu seferberlik içerisine girmesi gerekir. Şu da bir gerçek ki  Mısır bir kere demokrasiyi tanımıştır. Uzun bir otoriter yönetimden sonra çok partili bir siteme geçmiştir, seçimler yapılmıştır, insanlar oy vermiştir. Böyle bir ülkeyi uzun süre demokrasi dışı tutamazsınız. Yapılması gereken şey çok süratli bir şekilde herkesin, hiç kimsenin dışlanmadan tekrar seçimlere girebileceği bir ortamı kısa süre içeresinde sağlayıpMısır halkının özgür iradesiyle temsilcilerinin seçilmesini temin etmek ve Mısır'daki kanlı ortamı sona erdirmek. Bu tutuklamalar, bunları hemen sona erdirmek, bu çıkmazdan çıkmanın yolu olduğu kanatindeyim. Başından beri de söyledim. Bu büyük ölüm olayları yaşanmadan önce de bu kadar kalabalıklar bu şekilde sokaklardayken ve bu kadar büyük bir tansiyon varken kontrol daima elden çıkar ve hiç altından kalkılamayacak acılar yaşanır bunu önlemek gerekir diye bu çağrıları doğrusu hep yaptım. Maalesef bugün karşı karşıya kaldığımız durum budur. Gerçekten bu acılara dayanılması da zordur. Gördüğümüz fotoğraflar, takip ettiğimiz olaylar bunların hiçbiri kabul edilebilir şeyler değildir. Bugünkü dünyada bu kadar dünyaya açık olan bir ülkede bunların yaşanması gerçekten çok acı vermekdedir."

Slovakya'ya vize muafiyeti

Slovak bir gazetecinin, iki ülke arasındaki vize muafiyetinin ne zaman gerçekleşebileceğine ilişkin sorusu üzerine Gül, dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında, Slovakya'ya vize muafiyeti kararının alındığını hatırlattı. Bu kararın Gasparoviç ile görüşmesi sırasında kendisine ulaştığını söyleyen Gül, kararı imzalayarak, yayımlanmak üzere Resmi Gazete'ye gönderdiğini bildirdi.

Gül, "Dolayısıyla artık Slovak vatandaşlar da Türkiye'de vize muafiyetine tabi olacaklardır. Ümit ediyoruz ki Slovakya da Türk vatandaşları için özellikle iş adamları, bilim adamları, sporcular, öğrenciler için her türlü kolaylaştırıcı adımı atacaklardır" dedi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler