YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül, Azerbaycan'a gitti
Gül, Azerbaycan'a gitti
14 Ağustos 2013 14:53
Azerbaycan'a giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, havalimanından gazetecilerin sorularını yanıtladı...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Türk Konseyi, halklarımız arasındaki mevcut diyalog kanallarını, eşitlik ilkesi temelinde güçlendirerek, aramızdaki gönül birliğini en ileri seviyelere taşımakta ve kardeş ülkelerimiz arasındaki işbirliğini her alanda geliştirmemize katkı sağlamaktadır" dedi.

Gül, Azerbaycan'ın Gebele kentine hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in evsahipliğinde 15-16 Ağustos'ta Gebele'de Ulaştırma Alanında İşbirliği temasıyla gerçekleştirilecek Türk Konseyi'nin 3. Zirvesi'ne katılmak üzere Azerbaycan'a gittiğini belirten Gül, ziyarette kendisine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın eşlik edeceğini söyledi.

Türkiye ile birlikte Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan tarafından 3 Ekim 2009'da imzalanan Nahçıvan Anlaşması ile kurulan ve 2010 yılında İstanbul'da sekreteryasının tesis edilmesiyle resmen hayata geçirilen Türk Konseyi'nin, Türk dünyasındaki işbirliğinin kurumsallaşması sürecinde önemli bir dönüm noktası teşkil ettiğini anlatan Gül, konseyin İstanbul'daki sekreteryasının yeni binasının açılışı ve bayrak çekim merasimlerini Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile yaptıklarını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, şöyle konuştu:

"Kardeş Türk Cumhuriyetleri ile ülkemiz arasındaki işbirliği, dayanışma ve diyaloğun geliştirilmesi amacıyla 1992 yılında başlatılarak, müşterek gayretlerimizle bugüne kadar getirdiğimiz ve Türk Konseyi'nin hayata geçirilmesiyle taçlandırdığımız bu süreç, başarıyla devam etmektedir. Türk Konseyi, halklarımız arasındaki mevcut diyalog kanallarını, eşitlik ilkesi temelinde güçlendirerek, aramızdaki gönül birliğini en ileri seviyelere taşımakta ve kardeş ülkelerimiz arasındaki işbirliğini her alanda geliştirmemize katkı sağlamaktadır."

Toplantı vesilesiyle Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan cumhurbaşkanlarıyla ayrı ikili görüşmeler yapacağını ifade eden Gül, dışişleri ve ulaştırma bakanlarının da aralarında toplantılar yapacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, "Hiç şüphesiz, Türk Konseyi 3. Zirvesi, ortak dil, tarih ve kültürü paylaşan Türk devletleri arasında son dönemde büyük gelişme gösteren işbirliğine güçlü bir ivme kazandıracaktır" dedi.

AA

Etiketler: ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler