YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Guardian'dan Erbakan yorumu
Guardian'dan Erbakan yorumu
01 Mart 2011 12:58
Pazar günü vefat eden SP lideri Necmettin Erbakan İngiliz basınında övgüyle bahsedildi. Erbakan için "etkili islamcı lider"ifadesini kullanan Guardia gazetesi AK Parti'nin iktidara gelmesi ve koşulların yaratılmasında önemli bir aktör olduğunu öne sürdü.

İngiliz gazetelerinin bazıları, bugünkü nüshalarında, önceki gün vefat eden Saadet Partisi Genel Başkanı, eski başbakanlardan Necmettin Erbakan'la ilgili haberlere yer verdi.

Guardian gazetesi, hayatını kaybeden tanınmış kişilerin ardından anma yazılarına ve biyografilere yer verdiği sayfasında bugün Erbakan'a yer ayırdı. Gazete, Erbakan'ı ''Türkiye başbakanı olan etkili İslamcı lider'' olarak tanımladı.

Erbakan'ın, Türk İslamcılığının kırk yılı aşkın bir süre boyunca önderliği yaptığının belirtildiği Thomas Faulkner imzalı yazıda, ''Erbakan, halk deyişleriyle bezeli bir dil kullanan kıvrak zekalı bir siyasetçiydi'' değerlendirmesi yapıldı.

''Liderliğini yaptığı İslamcı hareketin, marjinal bir grup olmaktan çıkıp ana akım Türk siyasetinin bir parçası olduğunu'' ifade eden Guardian, bu hareketin ''Zamanla merkez-sağ ve merkez-solun yerine geçtiği ve Erbakan'ın yerini ise genç ve modern liderlerin aldığı'' değerlendirmesini yaptı. Değerlendirmede, Erbakan'ın Adalet ve Kalkınma Partisi'nin iktidara gelmesi ve iktidarda kalmasının koşullarının yaratılmasında herkesten daha önemli bir aktör olduğu öne sürüldü.

Financial Times (FT) gazetesi de, ''Türkiye İslamcı hareketin kurucusunun yasını tutuyor'' başlığını atarak, Erbakan'ın, ''Başbakanlığını sona erdiren askeri müdahalenin 14. yıl dönümünden bir gün önce öldüğüne'' dikkati çekti.

Times gazetesi ''İslami lider öldü'' başlığıyla verdiği haberde, Necmettin Erbakan'ın ''Türkiye'nin modern tarihinde başını İslamcıların çektiği ilk koalisyona kısa bir süre için başbakanlık yaptığını" kaydetti.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler