YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Grup, basın açıklamasından sonra olaysız dağıldı
Grup, basın açıklamasından sonra olaysız dağıldı
Grup, basın açıklamasından sonra olaysız dağıldı
10 Mayıs 2008 / 17:36 Güncelleme: 10 Mayıs 2008 / 00:00

Öğrenci Kolektifleri üyesi bir grup, idam edilişlerinin 36. yılında Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anmak için Taksim'den Dolmabahçe'ye yürüdü.
Yol boyunca Gezmiş ve arkadaşlarının resimlerini taşıyan öğrenciler, Dolmabahçe Meydanı'nda basın açıklaması yaparak olaysız dağıldı.


Kendilerine Öğrenci Kolektifleri adını veren ve içlerinde Kocaeli Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve 9 Eylül Üniversitesi'nden öğrenciler ile liseli öğrencilerin de bulunduğu yaklaşık 500 kişilik grup, idam edilişlerinin 36. yılında Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anmak için Taksim Atatürk Kültür Merkezi önünde toplandı. "Ayaklar başolmasın diye idam edildiler, Denizlerin 40. yılında Denizlerin yolunda, Biz hala aynı yolun yolcusuyuz, Tarihimize geleceğimize ülkemize üniversitemize sahip çıkıyoruz." yazılı pankart ile Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının resimlerinin bulunduğu afişler taşıyan grup, Dolmabahçe'ye doğru yürüyüşe geçti. Bu arada, yürüyüşe çeşitli sivil toplum örgütü ve sendika temsilcileri de katıldı. Yürüyüş boyunca İnönü Caddesi'ni trafiğe kapatan grup, "Mahir, Hüseyin, Ulaş kurtuluşa kadar savaş, Emperyalistler işbirlikçiler 6. Filo'yu unutmayın, Bu ülke bu halk satılık değil, Ayaklar baş olsun AKP defolsun, Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek, Yaşasın devrim ve sosyalizm" şeklinde sloganlar attı.


Çevik kuvvet ekiplerinin yoğun güvenlik önlemleri altında Dolmabahçe Meydanı'na ulaşan grup burada bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, üniversitelerdeki varolduğunu öne sürdükleri anti demokratik uygulamalara dikkat çekildi. Açıklamada, "68 kuşağının temsilcisi Denizlerin yolunda yürümeye devam edeceğiz." denildi.


Öte yandan, yürüyüşe katılan Mihri Belli de öğrencileri yönelik konuşma yaptı. Öğrenciler Belli'yi uzun süre alkışladı.


Grup, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler