YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Greenpeace raporuna tepki...
Greenpeace raporuna tepki...
27 Mart 2012 14:58
Greenpeace'ın Türkiye'de üretilen sebze ve meyvelerle ilgili raporuna tepki geldi.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Çalı, çevre örgütü Greenpeace'in raporunda, Türkiye'de üretilen biber, armut ve üzümün en tehlikeli ürünler olduğunun öne sürüldüğünü belirterek, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Çalı, yazılı açıklamasında, medyada yer alan haberlerde, dünyaca ünlü çevre örgütü Greenpeace'in sebze meyve ürünlerini test ederek, 26 sayfalık bir rapor hazırladığı bilgisinin yer aldığına dikkati çekti.

Greenpeace'in raporunda, Türkiye'de üretilen biber, armut ve üzümün en tehlikeli ürünler olduğunun öne sürüldüğünü hatırlatan Çalı, bu tür haberlerin Türk meyve sebze ihracatına darbe vurmak amacıyla yapıldığını ifade etti.

Çalı, söz konusu haberin doğruluk payının olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Yaş meyve sebze ihracatçıları olarak özellikle son yıllarda tarım ilacı kalıntıları konusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve konuyla ilgili diğer kuruluşlarla birlikte etkili çalışmalar yapıyoruz. Benzer şekilde 2009 yılında Almanya'da çıkan bir haber yüzünden Türkiye'nin, AB ülkelerine armut ihracatı durma noktasına gelmişti. Yaşanan bu üzücü durumun ardından 25 Ocak 2010 tarihinde Türkiye'den AB'ye ihraç edilen domates, biber, armut ve kabakta yüzde 10 analiz şartı aranmaya başlamıştı. İlerleyen süreçte gördük ki Türk armudunda ve kabağında daha önce aranan yüzde 10 analiz şartına Mayıs 2011 tarihinde son verildi.''

Türkiye'den ihraç edilen armuda sürülen kara lekenin böylece temizlendiğini ifade eden Çalı, şöyle devam etti:

''Bu verdiğim örnek göstermektedir ki Greenpeace'in söz konusu haberi gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü haber konusu tarih olarak önceki sürece ait kalıyor. Aksi halde armutta analiz şartı devam ediyor olması gerekirdi. Yaş meyve sebze ihracatçıları olarak konunun üzerinde titizlikle durduğumuzu ifade etmek ve gerektiğinde yasal süreci başlatmak üzere hazırlıklarımıza başlayacağımızı belirtmek istiyorum. Bu tür sansasyonel haberlerle Türkiye'nin yaş meyve sebze ihracatına darbe vurmaya ve tüketicilerle bu işin ticaretini yapanları zor durumda bırakmaya kimsenin hakkı yoktur.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler