YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gözyaşları sel olup aktı
Gözyaşları sel olup aktı
18 Mart 2012 17:54
Adana'da 5 şehit yakınına ve 1 gaziye ödül verildi. Tören sırasında şehitlerin fotoğrafları ekrana yansıtılınca, yakınları gözyaşlarını tutamadı.

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 97. yıl dönümü yurt genelinde düzenlenen törenlerle kutlanıyor.

Kocaeli'de 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 97. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende, şehit er Oğuz Kır'ın ailesine Devlet Övünç Madalyası verildi.

Sabancı Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende konuşan Kocaeli Valisi Ercan Topaca, 2009 yılında Hakkari Dağ ve Komando Tugayı İstihkam Bölük Komutanlığı'nda er olarak askerlik görevini yaparken mayına basarak şehit olan Oğuz Kır'ın babası Kemal Kır'a Devlet Övünç Madalyası ve beratı verdi.

Vali Topaca, Kır'ın geçmişteki örneklerdeki gibi vatanı için hayatını feda ettiğini belirterek, ''Aile için gencecik bir evladı kaybetmek çok zordur. Ama şuna inanıyoruz ki bu vatan için birilerinin çalışması, kendisini feda etmesi gerekiyor. Bu olayda da Oğuz Kır kardeşimiz kendisini feda etmiştir. Kendisinden ve onu yetiştiren ailesinden Allah razı olsun diyoruz ve babası Kemal beye madalya ve beratı veriyoruz'' diye konuştu.


-Aksaray-


Aksaray Şehitliği'ndeki törene, Aksaray Valisi Orhan Alimoğlu, Belediye Başkanı Nevzat Palta, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Aksaray Barosu Başkanı Levent Bozkurt, Jandarma Komutanı Albay Erdal Eren, Emniyet Müdürü Mustafa Şahin, şehit yakınları ve gaziler ile vatandaşlar katıldı.

Şehitlik şeref defterini imzalayan Vali Alimoğlu, Türk milletinin şehitlerine minnettar olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından Vali Alimoğlu tarafından şehit jandarma onbaşı Fatih Gökkaya'nın babası Osman Gökkaya'ya Devlet Övünç Madalyası verildi.

Vali Orhan Alimoğlu, madalya beratını verdiği Osman Gökkaya'ya, ''Şehit Babası ve yakını olmak da bir şereftir'' diyerek tekrar başsağlığı diledi.

Tören, şehit mezarlarının ziyaret edilmesi, Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından yapılan dua ile sona erdi.


-Adana-


Adana'da düzenlenen törenle 5 şehit yakını ve 1 gaziye Devlet Övünç Madalyası verildi.

Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda yapılan törende, 5 şehit yakınına ve 1 gaziye Vali Hüseyin Avni Coş tarafından madalyaları verildi.

Vali Hüseyin Avni Coş'un şehit yakınlarının yakasına madalyalarını taktığı törende, sahneye yansıtılan şehitlerin fotoğrafı sonrası, şehitlerin yakınları gözyaşlarını tutamadı.

Törene, 6. Mekanize Piyade Tümeni Komutanı Garnizon Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ve ilçe kaymakamları ile şehit aileleri ve gaziler katıldı.


-Yozgat-


Yozgat'ta şehit piyade uzman çavuş Mehmet Tez ve şehit jandarma er Mustafa Tekgül'ün ailelerine Devlet Övünç Madalyası verilmesi dolayısıyla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü salonunda tören düzenlendi.

Yozgat Valisi Necati Şentürk, törende yaptığı konuşmada, şehit yakınlarının bugün acıyla birlikte gururu da yaşadıklarını belirterek, tüm şehitleri rahmet ve minnetle andıklarını söyledi.

Vali Şentürk, daha sonra 2010 yılında Şırnak'ta teröristlerle girilen silahlı çatışmada şehit düşen piyade uzman çavuş Mehmet Tez'in madalyasını babası Rasim Tez'e, 2010 yılında Batman'da teröristlerle girdiği çatışmada şehit olan jandarma er Mustafa Tekgül'ün madalyasını babası Nuri Tekgül'e verdi.

Törene, Belediye Başkanı Yusuf Başer, cumhuriyet başsavcısı Metin Durgun, AK Parti Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal, İl Jandarma Komutanı Albay Recep Yalçınkaya, daire müdürleri, şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı.


-Sakarya-


Sakarya'da Ahmet Faik Abasıyanık (AFA) Kültür Merkezi'nde düzenlenen 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma töreni, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Sakarya Lisesi öğrencilerinden Büşra Nur Özbudak'ın ''Çanakkale Şehitlerine'' adlı şiiri okuduğu tören, öğrenciler tarafından hazırlanan ''Ölmeden mezara koydular beni'' adlı belgeselin gösterimi ve Çanakkale şehitlerini anlatan oratoryo ile devam etti.

Programın sonunda Sakarya Valisi Mustafa Büyük, şehit jandarma pilot yarbay Levent Tabak'ın madalya ve belgesini Eşi Ayşen Tabak'a, şehit teĞmen Gökhan Yaşartürk'ün madalya ve belgesini de babası Hacı Ahmet Yaşartürk'e verdi.

Sakarya Garnizon Komutanı Orhan Çınar da şehit komando Çavuş Tuncay Özdemir'in madalyasını babası Mehmet Özdemir'e, şehit piyade Er Mutlu Saydam'ın madalya ve belgesini babası Sıddık Saydam'a takdim etti.

Gazi jandarma astsubay üst çavuş Sancar Akagündüz ve gazi jandarma çavuş Mehmet Hanefi Bozkurt'un madalya ve beratını da Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu verdi.


-Erzincan-


Erzincan'daki törenlerde, Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasının ardından Garnizon Şehitliğini ziyaret edildi.

Erzincan Valisi Selman Yenigün, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Berkay Turgut, şehit yakınlarıyla şehit mezarlarını ziyaret etti. 2 ay önce İzmir'de düşen uçakta şehit olan pilot teğmen Serkan Sağır'ın babası Rıza Sağır, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Turgut'a sarılarak, bir süre ağladı. Turgut da şehit babasına baş sağlığı ve taziye dileklerini iletti.

Erzincan Kültür Merkezinde düzenlenen programda ise Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan Çanakkale destanını anlatan oyun sahnelendi. Vali Yenigün ile çok sayıda kişinin oyunu izlerken duygulandıkları görüldü.

Vali Yenigün, İzmir'de şehit olan Yaşar Polat'ın 5 yaşındaki oğlu Yiğit Polat'a, Garnizon Komutanı Turgut ise şehit topçu er İsmail Kartal'ın babası Duran Kartal'a Devlet Övünç Madalyasını verdi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler