YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Gözüm kapalı sorgulandım"
"Gözüm kapalı sorgulandım"
19 Eylül 2010 09:48
BM Genel Kurulu'na katılmak üzere Amerika'ya giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, uçakta 12 Eylül'le ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir haftalık evliyken gözaltına alındığını söyleyen Gül, "Gözüm kapalı sorgulandım"dedi.

BM Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'ye giden Cumhurbaşkanı Gül, uçakta kendisine eşlik eden gazetecilerin soruları üzerine 12 Eylül'de yaşadıklarını anlattı. Bir haftalık evliyken, MTTB yöneticisi olarak İstanbul'da gözaltına alındığını söyleyen Gül, "Metris'e götürdüler. Bir koğuşa koydular. Tek başınaydım. Sonra gelenlerle doldu. Gözüm kapalı sorgulandım" dedi

Sancak Harekatı kapsamında gözaltına alınacaklar listesi yapmışlar. Kayseri'de evlendik, bir hafta sonra İstanbul'a geldik. Darbeden habersiz Sahra-i Cedit Camii'ne Cuma namazına gittim. Baktım bir anormallik var. Bir tanıdığım ihtilal olduğunu söyledi. 'İhtilal ne?' diye sordum. 'Sağ mı sol mu? Nasıl bir şey?'Öğrencilik yıllarından bilinen insanız. Bizimle ilgili ne olabilir diye düşündüm. Yeni evlenmişim, izinliyim evi yeni tutmuşum. Bu evi nasıl olsa kimse bilmez diye rahatım. Cumartesi sabahı çok erken saatte zil çaldı. Kapıyı açtım. Genç bir üsteğmen... Bir kağıt verdi. Sancak, göz altına alınacaklar listesi... Son derece terbiyeliydi. 'Gözaltına alacağız' dedi. 'Salona geç, ben hazırlanayım' dedim.

EVLENELİ BİR HAFTA OLMUŞTU

Hayrunnisa Hanım'a söyledim. Çok şaşırdı. 'Üsteğmene bir kahve yap. Misafirimiz' dedim. Yaptı. Telefon yok. Kayseri'den, İzmir'den gelecekler var. Evleneli bir hafta olmuş. Arka sokakta teyzemiz var, onların evinde telefon var. 'Gideyim oradan Kayseri'ye telefon edeyim' dedim. Dışarıya çıktık etrafı askerler sarmış. 'Beraber gidelim' dediler, birlikte yürüdük. O sırada Erenköy Camii'nden çıkmış sabah namazından gelenler vardı... Tanıdığım bir amca vardı, gördü şaşırdı. Kayseri'ye telefon açtım, 'Beni götürüyorlar' dedim. Ciple Metris'e götürdüler. Bir koğuşa koydular. Tek başınaydım. Şaşırdım, sonra gelenlerle doldu. Gözaltı sorgulama uzadı. Ben işkence görmedim. Gözüm kapalı sorgulandım, işkence yok. Metris'ten 10 gün sonra Gayrettepe'ye siyasi şubeye götürdüler, iki gece kaldım. Oradan Adapazarı'na götürdüler. Sakarya Üniversitesi'nde çalışıyor görünüyordum. Orada kışlada kaldım. Milli Türk Talebe Birliği'nin (MTTB) önde gelenlerindendim.

KARDEŞİM İŞKENCE GÖRDÜ

Emniyet'te gözleriniz bağlandı mı?

Beni poliste sorgulamadılar, kışlalarda sorguladılar. Emniyet'e nakletmek için götürdüler. İşkence görenler gözümün önünden çok geçti. Tanıdıklarım vardı. Şu anda AK Parti'de milletvekili olanlar var.

İçeriden nasıl çıktınız?

Suç atfettikleri için dosya hazırlandı. Bana yönelttikleri bir suç yoktu. Gözaltı süresini uzattılar. Toplam bir ay içeride kaldım. Kardeşim Macit Kayseri'de işkence gördü. Öğrenci olaylarını sordular. Bana hep saygılı davrandılar. Herhangi bir suç atfetmediler. Gözü kapalı sorgulama 2-3 saat sürdü. Herkes gibi ben de gözü kapalı sorgulandım. Evi düşündüm, acaba eşim ne düşünür diye. Yeni evlenmişim.

GERİYE TAKILIP KALMAYALIM

Bugün neler hissediyorsunuz?

Üzerinden çok şeyler geçti. Daha acıları yaşandı; 60 var, 71 var. 80 sonrası farklı farklı acılar var yaşanan. Siyasi tarihten herkesin ders alması gerekir. Geride takılıp kalmamak lazım, önümüze bakmamamız gerekiyor. Bugün Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerine başlamış Türkiye'den bahsediyoruz. Polis karakolları polis merkezleri modern... Geçen gün Tarabya'da polis karakolunu ziyaret ettim. Tertemiz, her yerde kamera... İşkenceye sıfır tolerans. Bugün sistemli işkence var denebilir mi? ( Yeni Şafak)

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler