YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gözlerini yumduğu odada anıldı
Gözlerini yumduğu odada anıldı
Gözlerini yumduğu odada anıldı
10 Kasım 2007 / 10:43 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 69 yıl önce hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı'ndaki odasında düzenlenen törenle anıldı.
Sarayın Harem Bölümü 71 numaralı odasında düzenlenen anma töreni, TBMM Başkanlığı, İstanbul Valiliği, Türk Silahlı Kuvvetleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve sivil toplum kuruluşlarının çiçek buketlerinin Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği yatağın üzerine bırakılmasıyla başladı.


Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05'de sirenlerin çalmasıyla birlikte saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu. Törene, TBMM Başkanvekili Meral Akşener, İstanbul Vali Yardımcısı Feyzullah Özcan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muammer Erol, TBMM Milli Saraylar Daire Başkanı Yunus Aydın, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II ile Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe katıldı.


Daha sonra Mavi Salon'daki Şeref Defteri'ni imzalayan TBMM Başkanvekili Meral Akşener, şunları yazdı: ''Aziz Atatürk, vefatının 69. yıl dönümü münasebetiyle aramızdan ayrıldığın bu müstesna mekanda seni saygı ve hürmetle anıyoruz. Önderliğini yapmış olduğun Türk Kurtuluş Mücadelesinin kuşaktan kuşağa gelen derin izlerini hala yüreklerimizde taşıyoruz. Bundan aldığımız güçle Türkiye Cumhuriyeti evlatları olarak daima senin ilkelerinin aydınlattığı yolda yürüyeceğiz. En kutsal emanetimiz olan ülkemizin ve milletimizin birlik ve beraberliğini muhafaza etme yolunda çelikleşmiş irademizle hareket edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti bundan sonrada daima ileriye gidecektir. Bize göstermiş olduğun muasır medeniyet seviyesine ulaşma ve onu aşma hedefi, bu hedefe varıncaya kadar şiarımız olacaktır. Aziz Atam, bütün varlığımızla ve gücümüzle milletimizi her alanda en ileri seviyeye taşıma azmi ve kararlılığında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyor, bu vesileyle seni silah arkadaşlarını ve kurtuluş mücadelemizin şehitlerini rahmetle anıyor, manen daima seninle birlikte olmanın verdiği huzur ve güvenle en derin saygılarımızı sunuyoruz. Ruhun şad olsun.''


-TÖRENDEN NOTLAR-


Tören sırasında, Atatürk'ün 10 Kasım 1938'de saat 09.05'de hayata gözlerini yumduğu odada Türk bayrağı ile örtülü yatağın iki yanında askerler saygı nöbetinde bulundu. Nöbet sırasında hüzünlenen askerlerin gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Törenin ardından Atatürk'ün odasını ziyaret etmek isteyen vatandaşlar, Dolmabahçe Sarayı girişinde uzun kuyruklar oluşturdu. Odanın ziyarete açılmasıyla birlikte çok sayıda öğrenci ve vatandaş, ellerindeki çiçekleri Ata'nın yatağına bıraktı. Bu arada, Atatürk'ün katafalka konulduğu muayede salonuna kurulan dev ekranla vatandaşlar ve öğrencilerin de töreni izlemesi sağlandı. Ayrıca, üniversite gençliği tarafından kurulan Yeni Nesil Derneği üyeleri de dün saat 09.05'den itibaren saray binası önünde tutmaya başladıkları nöbete devam ettiler. Öte yandan, İstanbul'da saat 09.05'de vapurlar ve araçlar sirenlerini çalarken, vatandaşların da bulundukları yerlerde saygı duruşunda bulundukları görüldü
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler