YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gözler yine HSYK'da...
Gözler bugün yine dün sonuç çıkmayan HSYK toplantısında...
Gözler yine HSYK'da...
24 Temmuz 2009 / 08:41 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), toplantısından dün de bir sonuç çıkmadı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK), Adli Yargı Unvanlı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Hakkındaki Kararname Taslağı ile İdari Hakim ve Savcılarına Ait Kararname Taslağına ilişkin çalışmalarına katıldı.


Ergin, HSYK'nin toplandığı Adalet Bakanlığı ek binasına girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.


''5903 sayılı Türkiye ile Suriye Arasındaki Kara Sınırı Boyunca Yapılacak Mayın Temizleme Faaliyetleri ile İhale İşlemleri Hakkında Kanun'un, bazı hükümlerinin yürürlüğünün durdurulması kararının'' sorulması üzerine, Bakan Ergin, ''Mahkeme kararını verdi. 'Hayırlı olsun' demekten başka bir şey yok'' dedi.


Adalet Bakanı Ergin, ''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten Cumhuriyet savcılarıyla ilgili kararnameye ilişkin bir soruya ise ''Çalışmalar devam ediyor. Çalışmalardan sonra gerekli açıklama yapılır'' yanıtını verdi.


ÇALIŞMALAR YARINA KALDI


Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK), Adli Yargı Ünvanlı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Hakkındaki Kararname Taslağı'na ilişkin dünkü çalışmaları sona erdi.


HSYK'nın bugünkü toplantısı yaklaşık 10 saat sürdü.


Kurul'un, çalışmalarına bugün devam edeceği belirtildi.


Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) bugünkü toplantısında İdari Yargı Yaz Kararnamesi'ni çıkardığını anımsatarak, Kurul'un çalışmalarına bugün saat 14.00'da devam edeceğini bildirdi.


Ergin, dünkü HSYK toplantısından ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada,  toplantıda, İdari Yargı Yaz Kararnamesi'nin çıkartıldığını ve idari yargının adli tatil dönemi nöbetlerinin düzenlendiğini, adli tatil sırasında alınması gereken acil kararların alındığını söyledi.


Ergin, ''Saat 14.00'da kalanları görüşmek üzere, bu akşamki çalışmalara ara verdik. Kurul, yarın saat 14.00'da çalışmalarına devam edecek. Bu anlamda Kurul üyeleri de büyük bir gayretle, özveriyle bu çalışmaları yürütüyorlar. Çalışmaların sonucunu beklemek lazım'' dedi.


Ergin, ''Yarın bir sonuç çıkabilir mi?'' sorusuna da ''Tabii çalışma yaparken sonuç almak için yaparsınız. Biz de sonuç almak üzere çalışacağız. Ama gelişmeleri beraber göreceğiz'' yanıtını verdi.


''Ergenekon soruşturmasında görevli savcılarla ilgili bir değerlendirmeniz oldu mu?'' sorusu üzerine Adalet Bakanı Ergin, ''Çok net ifade etmeye çalıştım. Yaptığımız çalışmaların sonucunu sizlerle paylaştım. Diğer konular, yarın 14.00'da yapılacak toplantıda ele alınacak'' dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler