YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gözler Davutoğlu'nun Şam ziyaretinde
Gözler Davutoğlu'nun Şam ziyaretinde
09 Ağustos 2011 07:44
Suriye'de sivil katliamlar sürerken Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün Şam'a kritik bir ziyaret gerçekleştirecek.

Uluslararası kamuoyunun da ilgiyle takip ettiği ziyarette Davutoğlu, Suriye lideri Beşşar Esed ile yüz yüze görüşerek Türkiye'nin "kardeş ve dost ülke" uyarılarını iletecek. Sivillere karşı şiddet kullanımından bir an önce vazgeçilmesini isteyecek. "Tamam mı, devam mı?" şeklinde özetlenen ziyaretin Türkiye-Suriye ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcı olabileceği belirtiliyor.

Davutoğlu çok partili sistemin önünü açacak siyasi reformların vakit kaybetmeden hayata geçirilmesi gerektiğini söyleyecek. Türk Bakan katliamların sürmesi durumunda Türkiye-Suriye ilişkilerinin devam etmesinin imkânsız olduğunu belirterek "Gerekirse ipleri atarız." mesajı verecek. Davutoğlu, Beşşar Esed'e öncelikle "Sivillere karşı şiddet hemen durmalı." diyecek. Ayrıca "Halkın seslerine kulak vererek çok partili sistemin önünü aç" mesajı verecek. Türk Bakan, Suriye ile ilişkilere önem verdiklerini; ancak ilişkilerin bu şartlarda sürmesinin imkânsız olduğunu anlatacak. Davutoğlu, Arap Baharı'na dikkat çekerek demir kafeste mahkemeye çıkan Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek'in durumunu hatırlatacak. Başbakan Erdoğan'ın "Bundan sonraki süreç, verilecek cevaba ve uygulamaya göre şekillenecektir." Sözlerinden sonra tüm gözler bu ziyarete çevrilmiş durumda. Kritik ziyaret öncesi ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Davutoğlu'nu aradı.

Amerikalı bakan Türkiye'nin Suriye'ye baskı yapmasını isteyerek, bu mesajların Suriye'ye iletmesini rica etti. ABD'nin görüşmeyi "Davutoğlu mesajlarımızı iletmek üzere Şam'a gidiyor" şeklinde yansıtma gayreti Ankara'nın tepkisini çekti. Yetkililer "Clinton arayarak geleceğe dönük düşüncelerimizi sordu. Planlarımızı merak eden onlar. Davutoğlu, Başbakan Erdoğan'ın mesajlarını iletecek." değerlendirmesinde bulundu. Amerikan tarafı "Şam'dan olumsuz cevap alırsanız ne yapacaksınız?" sorusuna da cevap aradı.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler