YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gözler bugün yapılacak olan MGK toplantısında
Sık sık TSK ile karşı karşıya gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da ilk kez MGK'da
Gözler bugün yapılacak olan MGK toplantısında
30 Haziran 2009 / 08:49 Güncelleme: 30 Haziran 2009 / 00:00

Ankara’da gözler bugün yapılacak olan MGK toplantısında…  MGK, 28 Şubat 1997’deki toplantıdan bu yana, en kritik görüşmelerinden birini yapacak. Bugünkü toplantıya, demeçleri nedeniyle sık sık TSK ile karşı karşıya gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da ilk kez katılacak.


Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un "İrticayla Mücadele Planı" belgesiyle ilgili tartışmaları kurul gündemine getireceğini açıklamasının ardından Başbakan Erdoğan da MGK öncesinde Bakanlar Kurulu ve parti yöneticileriyle konuyu ayrı ayrı değerlendirdi. Dün yapılan sürpriz Başbuğ-Erdoğan görüşmesinde de hem Başbuğ’un ‘’Kağıt parçası’’ dediği bu evrak, hem de TBMM’de asker kişilere, sivil yargı yolunu açan ve gece yarısı yapılan CMK değişikliği ele alındı.


ÜÇ YENİ BAKAN VAR
Orgeneral Başbuğ’un, TSK’ya karşı "Medya üzerinden asimetrik bir psikolojik harekat yürütüldüğü" açıklamalarıyla yeni bir boyut kazanan "İrticayla Mücadele Planı" tartışmasında, MGK’nın yeni üyesi Bülent Arınç’ın yanı sıra, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da ilk kez yer alacak.


MGK’da Ceza Muhakemeleri Usul yasasında yapılan değişiklik de gündeme gelecek. Halen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından incelenen yasanın akıbeti de bu toplantıda belli olacak. Başbakan yardımcıları  Ali Babacan ve Cemil Çiçek ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay da toplantıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte hükümet kanadını temsil edecek.


BÜROKRATLAR İKİNCİ BÖLÜMDE YOK
Toplantıya asker kanadından ise Orgeneral Başbuğ’un yanı sıra Kara Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanları ile Jandarma Genel Komutanı katılacak. Ayrıca MİT Müsteşarı Emre Taner, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen ve MGK Genel Sekreteri de toplantıda yer alacak. Daha önce Erdoğan ve Başbuğ’un erkene çekilen randevularında değerlendirdikleri konu, bu kez Cumhurbaşkanı Gül’ün hakemliğinde konuşulacak.


Gündemi önceden belirlenen konuların görüşüldüğü bölümde, ilgili bürokratlar da yer alıyor ve bu bölümdeki görüşler devletin resmi arşivinde yer almak üzere tutanağa alınıyor. Gündeme ilişkin görüşmeler tamamlandıktan sonra serbest bölümde ise sadece Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı ile MGK’nın asli üyeleri olan bakanlar ve kuvvet komutanları yer alıyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler