YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gözler bugün de HSYK'DA
HSYK, bugün bir kez daha toplanıyor. Bazı üyelerin ‘Ergenekon savcıları’ için direnci sürerken, toplantıdan sonuç çıkmazsa taslak güz dönemine kalacak...
Gözler bugün de HSYK'DA
27 Temmuz 2009 / 08:47 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ergenekon, KCK ve faili meçhul soruşturmalarının savcılarını görevden aldırma direnişi nedeniyle bir türlü sonuçlandırılamayan yaz kararnamesi için bugün HSYK bir kez daha toplanıyor. 11.00’de başlayacak toplantıda, Adli Yargı Ünvanlı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Hakkındaki Kararname Taslağı’na son şeklinin verilmesi bekleniyor. Bugün de karar çıkmazsa Adalet Bakanlığı’nın taslakla ilgili toplantılara katılmayacağı, taslağın güz dönemine kalacağı belirtiliyor.

BAZI ÜYELERİN ‘ALDIRMA’ İNADI SÜRÜYOR

Üye Ali Suat Ertosun’un ‘Ergenekon hakim ve savcılarını görevden aldırma’ girişimine bazı HSYK üyelerinin de destek vermesiyle yaz dönemi kararnamesi ile ilgili görüşmeler tıkanmıştı. Bazı HSYK üyelerinin, Ergenekon savcıları ile davaya bakan iki hakim, PKK’nın şehir yapılanması KCK’ya yönelik soruşturmayı yürüten savcılar ile faili meçhul soruşturmalarını yürüten savcılar ile faili meçhullerle ilgili Kayseri İl Jandarma Komutanı Alb. Cemal Temizöz’ü tutuklayan hakimin de değiştirilmesi teklifinden vazgeçmedikleri belirtiliyor. Bugünkü toplantıda karara bağlanması beklenen taslak, ağır ceza mahkemesi başkanları, il cumhuriyet başsavcıları ve Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 250. maddesinde sayılan suçları soruşturmak ve davalara bakmakla görevli mahkemelerdeki hakim ve savcıları kapsıyor.

KAVAS YERİNE YARSAV ÜYESİ

Öte yandan HSYK toplantısını kilitleyen Ali Suat Ertosun ile kurulun 5 üyesi, Ergenekon savcısı Zekeriya Öz ile ilgili şikáyetlere bakan Ankara 4. İdare Mahkemesi Başkanı Kadir Kavas’ı Kırıkale’ye tayin ettirdi. Yerine de Ergenekon soruşturmasına karşı tutumlarıyla bilinen 4 YARSAV üyesini önerdi.

HSYK’yı kilitleyen trafik

HSYK’daki yaz kararnamesi görüşmelerini kilitleyen ‘Ergenekon savcılarını görevden aldırma’ teklifini gündeme getiren üye Ali Suat Ertosun’un kararname taslağı HSYK’ya geldikten sonra yaptığı görüşmeler kafaları karıştırmıştı. Ertosun’un, Ergenekon sanığı Engin Aydın ile görüşmesi fotoğrafla belgelenmişti. Ertosun’la görüşen Engin Aydın daha sonra YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile biraraya gelmişti.

‘Hukuka Saygıyı Yıkma Kurulu olmayın’

Son günlerde tartışmaların göbeğinde kalan HSYK’ya toplumun her kesiminden tepki gelmeye devam ediyor. Memur-Sen İl Temsilcileri toplantısının sonuç bildirisinde, askerlerin sivil mahkemede yargılanması kanununu Anayasa Mahkemesi’ne götüren ana muhalefet partisi kınanırken, HSYK’nın Ergenekon davası sürecine yönelik girişimlerini ise kaygıyla izledikleri bildirildi.

Memur-Sen bildirisinde ‘Memur-Sen olarak HSYK’nın Ergenekon davası sürecine yönelik girişimlerini kaygıyla izliyoruz. HSYK’nın yargı kökenli üyeleri, kurulun ‘Hukuka Saygıyı Yıkma Kurulu’ olarak isimlendirilmesini haklı kılacak tavırları terk etmelidir. Diğer taraftan yaşananların hatırlattığı asıl gerçek, HSYK kararları yargı denetimine tabi tutulmalıdır’ denildi.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler