YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gözlatındakiler adliyeye sevkedildi
Gözlatındakiler adliyeye sevkedildi
25 Aralık 2009 08:02
Dün KCK operasyonu kapsamında gözaltına alınan yaklaşık 100 şüpheli adliyeye sevkedildi...

Diyarbakır'da, 14 Nisan'da başlayan KCK Operasyonu'nun son dalgası belediye başkanlarını vurdu. Gözaltındaki 17 belediye başkanı, KCK'nın (Kürdistan Topluluklar Birliği) Türkiye sorumlusunun emirleri doğrultusunda hareket etmekle suçlanıyor.

Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen operasyonun düğmesine dün sabah saatlerinde basıldı. Saat 05.00 sıralarında Diyarbakır, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van, Tunceli, Batman, İstanbul ve Mardin'deki adreslere eş zamanlı baskın düzenlendi. Aralarında önceki gün toplu törenle BDP'ye katılan 9'u halen görevli, 6'sı eski DTP'li olmak üzere 15 belediye başkanı ile bir başkan vekilinin de bulunduğu yaklaşık 100 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 27'si İstanbul'da yakalandı. Baskın ve gözaltılar dalga dalga 9 ile yayıldı. Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak'ın ardından Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay da makam odasında gözaltına alındı. Diyarbakır'da polisler İHD şubesine de baskın düzenledi. Cumhuriyet Savcısı, Baro'dan 3 avukat ve İHD Genel başkan Yardımcısı Reyhan Yalçındağ Baydemir'in gözetiminde yapılan aramalar sırasında polis, içerideki 10 bilgisayarın hard-diskini kopyaladı, içerisinde 1990 sonrası faili meçhul cinayetler, kayıplara ilişkin 20 bin başvurunun da yer aldığı 300 dosyayı incelemeye aldı. Operasyonda gözaltına alınanların, PKK'nın üst yapılanması olan KCK'ya bağlı faaliyet gösterdiği; belediye başkanlarının doğrudan KCK Türkiye Meclisi'nden gelen talimatlar doğrultusunda hareket ettiği, maddi destek sağladığı, yurtdışı ziyaretleri sırasında KCK Türkiye sorumlusu Sabri Ok'la bizzat görüşerek aldıkları emir ve talimatları belediye bünyesinde uyguladığı öne sürüldü. Bazı belediye başkanlarının da 29 Mart 2009 yerel seçimleri öncesinde yurtdışında adaylık konusunda Sabri Ok'la görüştüğü iddia edildi. Başkanların PKK'nın Kandil'deki kamplarına giderek örgütün silahlı kanadının yöneticileriyle de görüştüğü ileri sürüldü. Operasyonun, daha önce DTP'de faaliyet gösteren iki gizli tanığın ifadeleri, teknik ve fiziki takip, ortam dinlenmesi gibi yaklaşık 6 aylık bir izleme ile toplanan deliller sonucu başladığı kaydedildi. Gözaltına alınanlar Diyarbakır'a götürülerek Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulandıktan sonra Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'na çıkarılacak. Bu dosyanın da, KCK Türkiye Meclisi üyelerinin aralarında bulunduğu 68 tutuklu sanıklı davayla birleştirileceği bildirildi.

BİR BAŞKAN VEKİLİ

Gözaltına alınan ve halen görevde bulunan başkanlar: Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Çınar Belediye Başkanı Ahmet Cengiz, Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak, Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven, Suruç Belediye Başkanı Ethem Şahin, Kızıltepe Belediye Başkanı Ferhan Türk ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali Şimşek.
Eski başkanlar: Eski Viranşehir Belediye Başkanı Emrullah Cin, eski Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, eski Silvan Belediye Başkanı Fikret Kaya, eski Dicle Belediye Başkanı Abdullah Akengin, eski Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil, eski Ergani Belediye Başkanı Nadir Bingöl.

Gözaltına alınanlardan diğer öne çıkan isimler: İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, Demokratik Özgür Kadın Hareketi Üyesi Sakine Kayra, Diyarbakır Yerel Gündem 21 çalışanlarından Fethi Süvari, DİSKİ Başkanı Yaşar Sarı, Öcalan'ın da avukatlığını yapan Servet Özen, Kadın Meclisi Çalışanı Gülizar Akar, Göç-Der yöneticisi Kerem Çağıl, MEYADER Van Şube Başkanı Ferzende Abi, Van Hacibekir Mahallesi Özgür Yurttaş Derneği Başkanı Tefik Say, Diyarbakır Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Hatip Dicle.

GÖZALTINA ALINAN İSİMLER ADLİYEDE

KCK operasyonu kapsamında gözaltına alınan şüpheliler adliyeye sevkedildi...

YÜKSEL BARAN TESLİM OLDU

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının terör örgütü PKK'nın sivil oluşumu ''Kürdistan Topluluklar Birliği/Türkiye Meclisi (KCK/TM) Yapılanması''na yönelik yürüttüğü soruşturma sürerken, hakkında yakalama emri çıkarılan Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, geldiği adliye binasında gözaltına alındı.

Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Siirt, Hakkari, Tunceli, Batman, Şanlıurfa, Şırnak ve Van'ı kapsayan 11 ilde başlatılan operasyon kapsamında gözaltına alınarak Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilen 35 kişinin ifadesi özel yetkili 6 savcı tarafından alınıyor. Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak ile Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay'ın da aralarında bulunduğu 20 kişinin savcılıktaki ifade işlemi tamamlandı. İfadesi alınan 20 kişinin haklarındaki suçlamaları kabul etmediği öğrenildi.

Bu arada, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekilleri Emine Ayna, Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, Pervin Buldan, Sevahir Bayındır, Fatma Kurtulan, Ayla Akat ve Özdal Uçar ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir adliye binasına girdi. Ardından Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran da adliye binasına gelelerek baro odasında bekleyen BDP'li milletvekillerinin yanına geçti. Bu sırada odaya gelen polis, Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran'ı gözaltına aldı.

kurunun yanında yaş yanmasın.
 // ibrahim çelikoğlu
Kuru olan milyonları bile bulsa hepsinin yakalanıp tutuklu kamplarına konulmalıdır.Çünkü onlara herkezden ayrı bir ayrımcılık yapılmıyor.Haksızlık hepimizedir.Hep beraber birlik olmalıydık....Yaş olana zarar vermek günahlardandır.Türk'lüğe,Mertliğe yakışmaz....
25 Aralık 2009 14:22
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler