YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gözaltındaki polislere Hakan Fidan soruları!
Emniyet üzerindeki paralel yapılanmaya yönelik yapılan operasyonla gözaltına alınan ve 'casusluk' suçlamasıyla sorgulanan polislere MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la ilgili sorular sorulacak.
Gözaltındaki polislere Hakan Fidan soruları!
24 Temmuz 2014 / 11:12 Güncelleme: 24 Temmuz 2014 / 11:15

Dönemin Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Yurt Atayün ve Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse’nin de aralarında bulunduğu 76 polis, ‘casusluk’ suçlaması ile karşı karşıya.

Suçlamaların temelini ise MİT Müsteşarlığı’nın internet erişimine girerek verileri izlemek, kaydetmek ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın telefonlarını ‘Emin’ kod adı ile örgüt üyesi olarak dinlemek ve kaydetmek oluşturuyor. Telefonları dinlenenler arasında TÜBİTAK’ta görevli üst düzey bir kriptoloji uzmanı da bulunuyor. Şüpheli polis şeflerine sorulacak 2 önemli soru, ‘Bu isimlerin telefonlarını neden izlediniz, takip ettiniz ve kaydettiniz’ olacak.

Casusluk suçlaması

İstanbul Emniyet Müdürlüğü önceki gün, Balyoz, Ergenekon, Oda TV, Poyrazköy, Amirallere Suikast, 7 Şubat’ta MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve istihbarat yöneticilerine karşı başlatılan operasyonları yürüten polis şeflerinin de aralarında bulunduğu 100’den fazla polisi gözaltına aldı. Operasyonun ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu tarafından yapılan yazılan açıklamada 76 polise yönelik ‘casusluk’ suçlamasının altı çizilerek, ‘MİT Müsteşarı’nın kod adıyla örgüt üyesi olarak dinlenip kaydedildiği’ ifadesi yer alıyordu. Hürriyet gazetesinin haberine göre, ayrıntılar şöyle:

Selam tevhid dosyasına

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü 2010 yılında ‘Selam Tevhid’ örgütü adı altında bir soruşturma başlattı. Bu soruşturma kapsamında telefonları dinlenenlerden biri de MİT Müsteşarı Hakan Fidan oldu. Fidan’ın telefonu ile ilgili mahkemeden alınan dinleme talebi ise kendi ismi ile alınmadı. Kod adı ‘Emin’ olan ve açık kimliği belirlenemeyen örgüt üyesinin, telefonlarının dinleneceği belirtilerek dinleme talep edildi.

Mahkeme olumlu yanıt verdi ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın telefonları dinlenmeye başlandı. Fidan’ın telefon konuşmaları yazılı hale getirilerek Selam Tevhid soruşturma dosyasına tape olarak koyuldu. Selam Tevhid soruşturması kapsamında dinlenen telefonların ve izlenen maillerinin izini süren polis, ilginç bir izleme kararını daha tespit etti. Bu da, MİT Müsteşarlığı’nın internet hattıydı. MİT Müsteşarlığı’nın güvenlik amaçlı olarak kurum ismiyle kayıt altında tutulmayan internet erişim hattı da, Selam Tevhid soruşturması kapsamında izlenmişti.

TÜBİTAK’ın beynini dinlediler

Selam Tevhid soruşturması kapsamında telefon dinleme kararı alınanlardan biri de TÜBİTAK’ta görevli, Türkiye’nin sayılı kriptoloji uzmanlarından biri. TÜBİTAK’taki tüm kriptolu işlemlerin başındaki ismi açıklanmayan bu kişinin telefonlarının terör soruşturması kapsamında dinlendiği belirtildi.

Yalakalık yapmak için
 // Muhafız
Bu vatan haini paralelci polisler herhalde mit Müsteşarını Mossada yalakalık yapmak için veya yahudilere yalakalık yapmak için dinlemişlerdir. Bu parelelcilerin çoğu nedense İsrail hayranı herhalde... Başlarındaki zati kişiden olsa gerek... ...
24 Temmuz 2014 Perşembe 19:04
12:08
 // Mert
Eden bulur...
24 Temmuz 2014 12:08
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler