YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gözaltına alındılar, bir daha izlerine rastlanmadı
Savcılık nüfüs kayıtlarında sağ dedi, araştırmaya gerek görmedi
Gözaltına alındılar, bir daha izlerine rastlanmadı
04 Ekim 2009 / 07:46 Güncelleme: 04 Ekim 2009 / 07:55

Mardin'de 95 yılında gözaltında kaybolan 4 kişiyle ilgili çıkan karar herkesi şaşkına çevirdi.

Hizni Bilmen, Abdülkadir Demir, Mehmet Emin Atuğ ve Şükrü Demir. Bundan tam 14 yıl önce Midyat'ta gözaltına alındılar ve o günden sonra bir daha izlerine rastlanmadı. Şahısların yakınları kayıp olayını ancak yıllar sonra yargıya intikal ettirebildi. Aileler Midyat Cumhuriyet Savcılığı'na verdikleri dilekçede yakınlarının akıbetini sordu ve onların bulunmasını istedi.

Midyat Cumhuriyet Savcılığı ise başvurudan tam 5 yıl sonra aileleri şok eden bir karar verdi. Şahısların nüfus kayıtlarında sağ gözüktüğü ve mezar ya da cesede rastlanmadığı için araştırmayı gerektirecek bir durumun olmadığına karar verildi.

Kamu adına kovuşturmaya yer olmadığının belirtilmesi aileleri şaşırttı ve kararı bir üst mahkemeye taşıdılar. Ancak aileler, faili meçhullerle ilgili bölgede son zamanlarda yaşanan gelişmelere rağmen eskisini aratmayan yeni bir kararla karşılaştı.

Ailelere yeni delillerin elde edilmediği, dolayısıyla soruşturmanın yeniden açılmasının gerekmediği belirtildi. Aileler şimdi İnsan Hakları Derneği Mardin Şubesi'nden yardım istiyor. Çünkü "madem ölmediler, o halde kayıplarımızı bulun" diyorlar. Uzmanlar ise savcılığın son günlerde yaşanan onca gelişmeye rağmen şahısların kaybolduğunu dahi kabul etmemesi ve olayın üstünü kapatma çabasına anlam veremiyor.
 

slam
 // murat
insan değerleri uğruna yaşar. değerleri uğrunda yaşamayan insan başkalarına sonsuza kadar kölelik yapmaya mahkumdur. hayata ne verirsen onu alırsın savcı bey. sen böyle yaptı isen emin ol eğer ben de tecrübe etti isem yarın o bür gün senin karşına allah çıkarır. doğanın kanunu da budur. doğaya onu veren de llahtır. doğanın yüce allahın emrinin dışına çıkması düşünülemeyecek birşeydir....
05 Ekim 2009 22:36
selam
 // murat
bu cumhuriyet başsavcısı çok çirkin bir şeye imzasını attı. rabbim büyüktür. o insanların hakkını hepsinden soracaktır. savcı yarın yılanın kendisini soktuğunu görürse o zaman görürüm ben onu. dünya sadece bugün değildir. senin de ailenin başına allah dilerse öyle bir bela getirir ki ne olduğunu bile anlamazsın. biz bunun çok örneklerini gördük. kendisi bilir....
05 Ekim 2009 22:34
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler