YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gözaltına alınan isimlerin o ülkeyle ilişkileri var
A Haber’de Nihan Günay’ın sunduğu Medya Dünyası’na katılan A Haber İstihbarat Danışmanı Ferhat Ünlü, böcek ve dinlemelerin perde arkasına dair açıklamalarda bulundu
Gözaltına alınan isimlerin o ülkeyle ilişkileri var
18 Haziran 2014 / 23:43 Güncelleme: 18 Haziran 2014 / 23:46

A Haber'de Nihan Günay'ın sunduğu Medya Dünyası'na katılan A Haber İstihbarat Danışmanı Ferhat Ünlü, böcek ve dinlemelerin perde arkasına dair açıklamalarda bulundu ve ekledi: "Böcek ve dinleme operasyonları kapsamında suçlanan, gözaltına alınan kimi polis ve polis müdürlerinin, ABD ile fazla içli dışlı olduğu yönünde ciddi bilgiler var."

"Gözaltına alınan isimlerin ABD ile ilişkileri var"

"Suçlanan, gözaltına alınan kimi polis ve polis müdürlerinin, ABD ile fazla içli dışlı olduğu yönünde ciddi bilgiler var. Bunlar istihbaratın yaptığı karşı casusluk faaliyetlerine dayanıyor. Ergenekon sürecinin başlarında emniyet istihbaratta çalışan bir polis ya da amir, ABD elçiliğindeki yetkililere Ergenekon süreciyle ilgili doğrudan brifing vermiş. Bu çok doğrudan bir casusluk faaliyeti ama o dönemde ABD ile ilişkiler o kadar değişkendi ki, Türkiye'de her dönem olduğu gibi askerin de birbirinin içine girmiş ilişkileri vardı. Genelkurmay, MİT'i by-pass ederek askeri yetkililerle görüşmesi bile karşı casusluk olarak algılanıyordu. Bir dönem böyle çatışmalar vardı. Emniyet görevlilerinin ABD görevlilerine brifing vermesi doğrudan bir casusluk olarak yorumlanabilir. Dolayısıyla korumalar meselesi casusluğa evrilecek."

"Başbakan'dan sonra dinlenen isimler de var"

"Böcek yerleştirmede hangi isimlerin öncelikli olarak tespit edildi. Başbakan'dan sonra bir sürü isim var ve henüz bulunmayanlar da var. Teknisyenin gözünün bağlanıp gittiği yeri bilmeden böcek yerleştirdiğini de söylemiştik. Orada verilecek ifadeler önemli. O ismin müfettişlere ifade verdiğini biliyorum. Nerelere böcek konulduğundan başlayarak telekulak soruşturmalarını da kapsayacak şekilde nasıl usulsüz dinleme yapıldığı hakkında kritik bilgiler var. Gözaltına alınan isimler var, Zeki Bulut, Serhat Demir, Ahmet Türer gibi… Ahmet Türer'in paralel yapıya yakınlığı tescillenmiş ve polis akademisinde bulunmuş bir yazarla buluşması falan da söz konusu oldu. Kendisi zaten ifşa etti. Asıl bu kişilerin gözaltına alındıktan sonra ne anlatacakları çok önemli."

Dinlenen isimler listesinde kimler var?

"Dinlenenler arasında üst düzey istihbarat yetkilileri, genelkurmay yetkilileri, dışişlerinden 4 isim var. 'Paralel Yapı'dan bir üst emirle, oradan gelen bir talimatla 17-25 Aralık süreçlerinin altyapısını oluşturmak için, ulusal güvenliği ilgilendiren sırlara vakıf olmak için, bunları dış devletlere ilişkilerinde pazarlık unsuru amacıyla kullanmaları için bu yola başvurdular. Gülen grubunun devlette yükselme hırsı zaman içinde o kadar kuvvetli bir hale gelmişti ki, kontrol edilemez hale geldi. 2010'dan sonra AK Parti bunun farkına vardı ve önlem alınmaya başlandı ve dinleme hadiseleri de o zaman yoğunlaştı."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler