YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gözaltı sebebi kadın spor yazarı mı?
Aralarında efsanevi futbolcu Şeytan Rıdvan ve bazı ünlü iş adamlarının da olduğu 24 kişi, İstanbul'da yapılan 'telekulak' operasyonunda gözaltına alındı.
Gözaltı sebebi kadın spor yazarı mı?
07 Nisan 2010 / 08:20 Güncelleme: 07 Nisan 2010 / 08:22

Rıdvan Dilmen'in, kız arkadaşıyla ilgili bir dedikodu yüzünden yakın arkadaşı Tanju Çolak'ın telefon görüşmelerinin dökümünü yasadışı yollardan elde ettiği iddia edildi...

İstanbul polisi, bazı GSM şirketi çalışanlarının görevlerini kötüye kullandığı ihbarı üzerine 6 ay önce harekete geçti. Yapılan teknik ve fiziki takip sonucu, bazı iş adamları ile ünlü isimlerin, sevgilileri veya eşlerinin telefon görüşmelerinin dökümünü GSM şirketlerinden temin ettiği ortaya çıktı.

5 bin dolara telefon takibi
Edinilen bilgilere göre, sevgili ya da eşlerinin kendilerini aldattığından şüphelenen bu kişiler, aracılar vasıtasıyla Süleyman Aşağıyan adında bir iş takipçisine isimli iş takipçiliği yapan bir kişiye ulaşıyordu. Bu kişi de 5 bin dolar karşılığında istenilen isimlerin telefon görüşmelerinin dökümlerini GSM şirketlerinde çalışanlardan temin ediyordu. İş takipçisi ve adamları aynı zamanda herhangi bir telefon numarasının kime ait olduğu ve adres bilgilerini de para karşılığı bulabiliyordu.

Yapılan sorgulama sonucunda şebekenin çalışma şekli de ortaya çıktı.

Güvenlik şirketi kurmuşlar
Çete çalışmalarını, operasyonda gözaltına alınan emekli polis memuru M.Y'nin de çalıştığı bir güvenlik şirketi üzerinden yürütüyor. Dinleme isteğinde bulunacak kişiler ve kurumlar, başında M.Y'nin bulunduğu güvenlik şirketiyle irtibata geçiyor. Şebeke üyeleri, şirketlerin telefonlarını dinleyip ticari sırlarını öğrenmeden sevgili dinletmeye kadar birçok alanda çalışıyor. Önce ücret konusunda anlaşma sağlanıyor. Ücretler dinleme olayının konusuna göre değişiyor. En çok para, bir şirketin başka bir şirkete ait ticari sırlarını öğrenmesi amacıyla dinlenmesi durumunda isteniyor. Vatandaşlar, dinletmek istedikleri kişilerin telefon numaralarını şebekeye bildiriyor. Şebeke elebaşısı da GSM şirketlerindeki elemanlarıyla irtibata geçip dinleyeceği kişiye ilişkin bilgileri veriyor. Önce teknik takibe alınan kişilerin geçmişte görüştüğü telefon numaraları listeleniyor. Ardından o andan itibaren telefon görüşmeleri ve mesajları kaydediliyor.

Boşanma davasına delil!
Delillerin toplanmasının ardından dün sabah polis operasyon için düğmeye bastı. İstanbul başta olmak üzere 4 ilde düzenlenen operasyonlarda Rıdvan Dilmen, Kütahya Porselen'in sahibinin oğlu Erkan Güral, Çeşme Sheraton otellerinin sahibi Adil Dilek, Kaşıbeyaz Restoran'ın sahibi Aydın Benli, Turkcell'den üst düzey bir yöneticinin de aralarında bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı. Bazı iş adamlarının, ayrılmak istediği eşlerini dinlettirip kamera kaydı yaptırdığı, daha sonra bu kayıtları mahkemeye boşanma davası için vermeyi planladıkları tespit edildi.

Polis müdürünün evi arandı
Aynı soruşturma kapsamında Birinci Sınıf Emniyet Müdürü Cengiz Pınarbaşı'nın lojmanında da arama yapıldığı öğrenildi. Gözaltına alınıp alınmayacağına soruşturmayı yürüten savcılığın karar vereceği öğrenildi.

Antalya'ya da sıçradı
Antalya'da da olayla ilgili 4 kişi gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı talimatlı yazıyla Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde gözaltına alınan 4 kişi, Antalya'ya getirildi. Operasyon kapsamında Organize Suçlar Büro Amirliği'ne getirilen 1'i kadın 3 kişi ise bilgi sahibi olarak ifade verecek.

Kız arkadaşını da dinletmiş
Operasyonun en flaş ismi kuşkusuz Şeytan lakabıyla tanınan eski futbolcu Rıdvan Dilmen'di . Dilmen'in dökümlerini istediği ismin ise en yakın arkadaşı ve eski gol kralı Tanju Çolak olduğu öne sürüldü. İddialara göre Rıdvan Dilmen'in bir süre önce bir kız arkadaşı oldu. Bunu duyan Tanju Çolak, Rıdvan'la görüşerek bu ilişkiye karşı olduğunu söyledi. Rıdvan, bu görüşmeden bir süre sonra Tanju'nun kendisi hakkında dedikodu yaptığını öğrendi. Bunun üzerine de hem Tanju'nun hem de kız arkadaşının telefon dökümlerini çete aracılığıyla elde etti.

120 kişinin telefon dökümü
Dünkü operasyonda "Özel hayatın gizlililiğini ihlal" suçundan gözaltına alınan 24 zanlının polisteki işlemleri devam ederken; çete üyelerinin 120 kişinin telefon görüşmelerini elde ettiği , hatta bazılarını da dinlediği iddia edildi. Polisin önümüzdeki günlerde mağdur olanları emniyete çağırıp ifadelerine başvuracağı, şüphelilerden şikayetçi olup olmayacaklarını soracağı öğrenildi.

TİB uzmanları inceledi
Çetenin yasadışı telefon dinlemesi yapıp yapmadığını belirlemek için Ankara'daki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan (TİB) bir grup uzman İstanbul'a gelerek inceleme yaptı. Turkcell'in İstiklal Caddesi üzerindeki merkez binasında yapılan aramalara TİB uzmanlarının da katıldığı öğrenildi.

TURKCELL: BİZİMLE İLGİLİ DEĞİL

Yasadışı dinlemeyle ilgili polisin arama yaptığı Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. bir açıklama yayımladı: "Bu (dün) sabah İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı görevliler tarafından Şirketimizin birkaç çalışanı ile ilgili bir soruşturma başlatılmıştır. Yapılan görüşmelerde konunun Şirketimiz ile ilgili olmadığı belirtilmiş, ancak şahısların işyerlerindeki çalışma ortamlarında bilgi toplama amaçlı arama yapılmıştır. Hazırlık soruşturması gizli yürütüldüğünden Şirketimize şu aşamada konuyla ilgili bilgi verilmemiştir."

Vatan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler