YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Göstere göstere hayır diyenler...
Balyoz Davası sanıklarının tahliyelerine sevinen CHP ve MHP'nin, tahliye yolunu açan 2010 referandumunda takındığı tavır tekrar gündeme geldi. "Göstere göstere hayır" diyenler, evet oyları sayesinde tahliye mutluluğu yaşadı.
Göstere göstere hayır diyenler...
24 Haziran 2014 / 13:20 Güncelleme: 24 Haziran 2014 / 13:20

Türkiye son bir haftadır, tüm Balyoz Davası sanıklarının tahliyesi ile 12 Eylül Darbesi'nin hayattaki komutanları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın mahkûm edilmesini konuşuyor. Her iki süreçte de gözden kaçırılan nokta ise bu tarihi adımların 12 Eylül 2010 Referandumu sonucu ortaya çıkması oldu.

Övgü düzdüler ama

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP lideri Devlet Bahçeli gibi referandumda 'Hayır' diyen kesim ise özellikle Balyoz Davası'ndan çıkan 'hak ihlali' kararlarını övgü dolu sözlerle karşıladılar. 12 Eylül Referandumu'ndan yüzde 57.88'lik 'Evet' oyu çıkmıştı. 26 maddelik pakette, 'AYM'ye bireysel başvuru hakkı' getiren düzenleme ile

12 Eylül Darbesi'nin komutanlarının yargılanmasını engelleyen geçici 15'inci maddenin kaldırılması da yer alıyordu.

Hani yargılanamazlardı

CHP ve MHP'nin, referandum sürecinde, "Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya yargılanamaz" propagandası, yeni süreçle tarihe karıştı. 1980 Darbesi'nin mimarlarından Evren ve Şahinkaya 'müebbet hapis' cezasına çarptırıldı ve 'rütbelerinin sökülmesi'ne karar verildi.

Hayır diyenlere tahliye

Bireysel başvuru imkânı ise adaletin hızlı işlemesinin yanı sıra, haksızlığa uğrayan birçok kişinin imdadına yetişti. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Org. İlker Başbuğ, 'hak ihlali' iddiasıyla başvurduğu Anayasa Mahkemesi tarafından haklı bulununca, Ergenekon Davası'nda tutuklu sanıklarla birlikte tahliye edildi. Mehmet Haberal'dan Tuncay Özkan'a kadar anayasa değişikliğine 'Hayır' diyen CHP vekilleri de bu imkândan yararlandı.

MHP'li Alan'ın da işine geldi

Benzer bir süreç Balyoz Davası'nda işledi. AYM, 'bireysel başvuru' sonucu, 236 sanığın 'adil yargılama hakkının ihlal edildiği' kararına vardı. Davanın yeniden görülmesine ve sanıkların tahliyesine karar verildi. Tahliye edilenler arasında referandumda 'Hayır' oyu veren MHP'li Engin Alan da yer aldı. AYM ayrıca eski Polis Müdürü Hanefi Avcı'nın başvurusunu da haklı bularak Avcı'yı özgürlüğüne kavuşturdu.   

Söylemler nasıl değişti?

Hem darbecilerin aldığı 'müebbet' hem de AYM kararıyla gelen tahliyeler, dört yıl önce 12 Eylül Referandu'munda 'Hayır' propagandası yapan CHP ve MHP liderlerinin sözlerini yeniden gündeme taşıdı.  

Referandumdan önce

CHP: 12 Eylül'de 12 Eylül değişikliklerinin bir uzantısı olarak gördüğümüz bu anayasa değişikliklerine 'hayır' diyeceğiz... Halk arasında dendiği gibi, hayırda hayır vardır. '12 Eylül darbesini yapanlardan hesap soracağız' diyorlar. Sen onu beni külahıma anlat. Bunların sözüne güvenilmez.

MHP: Tercihlerini 'Evet' olarak kullanacaklar, tarihi bir sorumluluğun ve vebalin altına da gireceklerdir. Şayet, darbe kovuşturmasının sonuç alması ve dönemin tüm faillerinin cezai yaptırıma uğraması halinde MHP, geçmişteki beyanlarından dolayı özür dilemeye hazırdır.

Tahliyelerden önce

CHP: Balyoz Davası ile ilgili olarak AYM'nin kararı da, bu karar esas alınarak verilmiş olan tahliye kararları da çok gecikmiş ama memnuniyet verici kararlardır.
MHP: Halen cezaevinde bulunan, uzun tutukluluk sürelerinin kurbanı olan ve Sayın Başbuğ'la aynı kaderi paylaşan mahkûmiyet almış diğer kişiler için de benzer yol ve yöntem muhakkak ki çalıştırılmalıdır. MHP, AYM'nin verdiği kararla birlikte gerçekleşen tahliyelerden memnuniyet duymaktadır. Geciken adalet bir nebze de olsa yerini bulmuştur.

Sezar'ın hakkı Sezar'a!

Sacit Kayasu (Emekli Savcı): AK Parti veya bir başka parti ile herhangi bir bağlantım yok. 'Darbeciler yargılansın' dediğim için 2000'de avukatlık yapma hakkı elinden alınan bir mağdur olarak konuşuyorum. AK Parti Hükümeti'nin, 2010'da referandumla kabul edilen anayasa değişikliği paketi bir devrimdir. Balyoz tahliyeleri ile Evren ve Şahinkaya'nın mahkûmiyeti Anayasa Referandumuyla sağlandı. AYM'ye bireysel başvuru düzenlemesi olmasaydı, Balyoz sanıkları daha yıllarca cezaevinde kalırdı. Evren ve Şahinkaya'ya koruma zırhı sağlayan geçici madde kaldırılmasaydı yargılama yapılamazdı ve darbe cezalandırılamazdı. Referandum sürecinde bu pakete karşı çıkanların da samimi olması ve özeleştiri yapmalıları gerekiyor. Benim son sözüm Sezar'ın hakkı Sezar'a.

Ak parti getirdi diye karşı çıktılar

Siyaset Bilimci Prof. Dr. Baskın Oran: Askeri vesayetin kaldırılmasına yönelik düzenlemeler, 12 Eylül'ün mimarlarının yargılanabilmesi, AYM'ye bireysel başvuru imkânı sağlanması gibi adımlar bu 'Evet' diyenler sayesinde mümkün oldu. Birtakım insanlar bunları sırf AKP getirdiği için karşı çıktı. Bu olur mu? Şimdi bu imkânlardan herkes yararlanıyor.

Hükümeti takdir etmek gerekir

Ceza Hukuçusu Prof. Dr. Ersan Şen: 2010 Referandumu'yla insanlarımız artık AİHM'e gitmek yerine AYM'de hukuki çözüm arayabiliyorlar. Bu değişiklik fevkalade olumlu bir adımdı. Kısaca AYM asli görevine dönmüştür ve bu noktada hükümeti takdir etmek gerekir."

 

AKŞAM

13:10
 // TADİLATTAYIZ
Gerçi yurdum esnafı ''tadilattayız'' yerine, ''tadilatayız'' veya ''tatilatayız'' gibi şeyler yazar ama konumuz bu değil.
Bir boya badana gerekiyordu ve o eski boyaların sıyrılıp, kazınıp; yeni bir boyaya ihtiyacı vardı. Duvarlar eski boyadan temizlenip, tekrar aynı renkte boya ile boyandı. Tadilatı yapan paralelciler, kazınan eski boya; ergenekon ve balyozculardır. Halbuki bu dükkanın temeli çürümüş, yıkılıp, sil baştan yapılması lazımdı....
24 Haziran 2014 13:10
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler