YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gösterdiği yerler boş çıktı!
Özel harekatçı Çarkın, Silivri’de 3 yeri gösterip “MİT’çi Tarık Ümit’in cesedi burada” dedi. Ümit’in amcasının da izlediği kazılardan bir sonuç çıkmadı
Gösterdiği yerler boş çıktı!
23 Aralık 2011 / 08:13 Güncelleme: 23 Aralık 2011 / 08:25

Ayhan Çarkın’ın itiraflarıyla açılan faili meçhuller dosyasında en önemli adım atıldı. Çarkın’ın ilk verdiği ifadelerin ardından özel harekatçılar Ayhan Akça, Ercan Ersoy, Enver Ulu, emekli başkomiser Seyfettin Lap, emekli emniyet müdürü Ahmet Demirel, eski polis memuru Ayhan Özkan ve eski polis memuru Uğur Yılmaz tutuklanmıştı.

Bir süre sonra özel harekatçıların serbest bırakılması ile kamuoyunda ‘dosya kapanıyor mu’ endişesi hakim oldu. Ayhan Çarkın’ın 1995’te ortadan kaybolan MİT muhbiri Tarık Ümit’in öldürüldüğünü ve nereye gömüldüğünü bildiğini iddia etmesi ise faili meçhuller için yeni bir sayfa açtı.

 Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla Çarkın’a yer göstermesi için 7 gün izin verildi. Sabah erken saatlerde İstanbul Atatürk Havalimanı’na getirilen Çarkın, buradan doğruca Silivri Emniyet Müdürlüğü’ne nakledildi. Çarkın’a İstanbul’a gelirken Ankara özel yetkili cumhuriyet savcıları Hakan Yüksel ile Mehmet Özgür eşlik etti. Önce Silivri emniyet binasında bir toplantı yapıldı ve daha sonra Çarkın’ın yer göstermesi için saat sabah 10’da yola çıkıldı.

Güvenlik önlemleri

Çarkın yer göstermeleri sırasında üst düzey güvenlik önlemleri ile korundu. Eski özel harekatçıya çelik yelek giydirilirken kendisinden çok daha iri bir Terörle Mücadele birimine bağlı polis memurunun koluna kelepçelendi. Çarkın ve savcılar; TEM mensupları tarafından halka içine alınarak korunurken, çevre güvenliğini ise jandarma sağladı. Başta basın mensupları olmak üzere kimse bu halkaya yaklaştırılmadı.

‘Sorguladık’

Çarkın ve savcı heyetinin ilk adresi Büyükçavuşlu Beldesi oldu. Çarkın burada, Tarık Ümit’in Ferrari marka aracını nereye bıraktıklarını detayları ile anlattı. Büyükçavuşlu ile Beyciler arasındaki ağaçlık alandaki bu yer gösteriminden sonra heyetin ikinci adresi bu noktadan 4 kilometre uzakta bulunan Kuşbahçe mevkii oldu. Kuşbahçe, Tekirdağ ile İstanbul il sınırlarının kesiştiği yerde bulunuyor. Çarkın burada ‘Mesut’un Yeri’ olarak bilinen lokantanın karşısındaki Umut Vakfı Hatıra Ormanı‘nı göstererek Tarık Ümit’i bu bölgede sorguladıklarını iddia etti. Daha sonra ise yer gösterimlerinde bulundu.

Çarkın yer gösterimi yaparken, Tarık Ümit’in amcası Cemalettin Ümit, Çarkın’ın yaptığı tarifleri ve anlattıklarını detayları ile dinledi. Bütün yer gösterimlerinde olay yerinde oldu. Ümit’e ‘Neler yaşandı?’ diye sorduğumuzda ise “Bu soğukta bekliyorsunuz ancak çok üzüntülüyüm ve acı çekiyoruz. Bu konuda konuşmak istemiyorum” cevabını verdi.

Köpekler aradı

Çarkın’ın yer gösteriminden sonra ‘Olay Yeri İnceleme’ ekipleri tarafından araştırmalara başlandı. Önce Çarkın’ın gösterdiği noktalar güvenlik şeridiyle belirlendi. Daha sonra köpeklerle koku izi sürüldü. Çarkın’ın gösterdiği yerlerde dedektör ile arama yapılırken ufak çaplı kazılar da yapıldı.

Bu çalışmalar sürerken Çarkın’ın “Şu cesetler bulunsun da rahatlayayım, inşallah bulunur” dediği dikkat çekti. Savcılar ise bu açıklamalar sırasında Çarkın’a “Burada çeşme hatırlıyor musun? Demiryolunu hatırlıyor musun?” diye sorduğu duyuldu.

Çarkın’ın Büyükçavuşlu beldesi sınırlarında gösterdiği 3 ayrı noktada yapılan kazılarda bir bulguya rastlanmadı. Bir traktör kazı işleminde çalıştırıldı. Silivri’den gelen işçiler de kazma ve kürekleriyle arama çalışmalarına eşlik ettiler. Soğuk ve yağışlı havada gerçekleştirilen kazı işlemleri sırasında Jandarma’nın aldığı üst düzey güvenlik önlemleri dikkatlerden kaçmadı. Arama yapan traktör ise zaman zaman çamura saplandı. Ayhan Çarkın, kazılar sırasında sık sık eliyle noktalar gösterdi. Çarkın, güvenlik nedeniyle zaman zaman polis aracının içinde bekletildi. Cemalettin Ümit, arama çalışmalarında Çarkın’la yan yana gelmek zorunda kalırken, ikili konuşmaktan ve göz göze gelmekten kaçındılar. Çarkın, akşam saatlerine kadar süren çalışmaların ardından Silivri Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Efeoğlu ailesi de merakla bekliyor

Gözaltında öldürüldüğü iddia edilen Ayhan Efeoğlu’nun ailesinin avukatı Taylan Tanay, Ayhan Çarkın’a eşlik eden cumhuriyet savcılarından bilgi aldı.

Söz konusu dönemde birçok kayıp ve öldürülme olayının yaşandığını belirten Tanay, “Ayhan Çarkın, Ayhan Efeoğlu’nun nasıl öldürüldüğünü, kimin öldürdüğünü ve kimin gömdüğünü bildiğini, savcıların istemesi halinde bu bilgiyi paylaşacağını söyledi. Bizim bu konuda bir başvurumuz olacak” dedi.İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğinin, Ayhan Çarkın’ın ilk olarak bu konuda İstanbul’da açıklama yapmasına rağmen soruşturmada “görevsizlik” kararı verdiğini hatırlatan Tanay, “Bu çok büyük bir talihsizlik ve hukuksuzluk örneğidir. Yüzlerce insanın silahla öldürülmesi, kaybedilmesi organize değil midir? İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği bu konuda üzerine düşeni yapmalıdır” dedi.  (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler