YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Görüşmelerde kanundan çok Ergenekon tartışması yaşandı
Görüşmelerde kanundan çok Ergenekon tartışması yaşandı
Görüşmelerde kanundan çok Ergenekon tartışması yaşandı
09 Ocak 2009 / 07:58 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Meclis Milli Savunma Komisyonu Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’ni görüştü.


Görüşmelerde kanundan çok Ergenekon tartışması yaşandı. CHP'li Osman Kaptan, "Şu anda MGK Genel Sekreterliği, YÖK Başkanlığı yapmış kişilere yönelik gözaltı ve tutuklamalar devam ediyor. Bunlar davet çıkarılmadan apar topar alınıyor. Bu uygulama nereden çıkıyor. Bu kişiler devleti mi soydu, ülkeyi mi böldü? Bu konunda açıklama bekliyoruz sizden" diye sordu.


Bilgi vermedi


Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, "Ben ancak sorumlu olduğum alanda yanıt verebilirim. Bu konular bizim bakanlığın onayına gelmedi, imzamıza gelmedi. Bilgi verme şansım yok" dedi. CHP'li Zekeriya Akıncı'nın, "Bilgi istenmedi mi sizden" sorusuna karşılık Gönül, "Bakanlığımızla ilgili değil" yanıtını verdi. CHP'li Milletvekili Ensar Öğüt'ün, "Tuncer Kılınç eskiden müsteşarınızdı. Nasıl bakanlıkla ilgili değil" sorusuna karşılık Bakan Gönül, "Bizden onay almıyorlar" yanıtını vermekle yetindi. Tartışmanın ardından yasanın görüşmelerine geçildi.


Askeri hekim olmayacak


Verilen önergeyle Terörle Mücadele kapsamında şehit düşen kişilerin kardeşleri yanında çocukları da dâhil edildi. Verilen önergeyle, "Terörle mücadele kapsamında şehit düşenlerin kardeşleri ile çocuklarının tamamı silah altına alınmaz" ibaresi eklendi. Böylece şehit kardeşlerinin yanı sıra çocukları da askerlikten muaf olacak. Yine askerlik meclislerinde askeri hekim bulunması şartı da kaldırıldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler