YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Görüşmeler boş yere yapılmıyor
Gül, “Yaşananlar devlet krizi diye adlandırılıyor. Zirve yapmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna, zaten devrede oldukları cevabını verdi..
Görüşmeler boş yere yapılmıyor
25 Şubat 2010 / 08:22 Güncelleme: 25 Şubat 2010 / 08:24

Yargının zirvesindeki isimlerle bir araya gelmeye devam eden Gül, dün de Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’la görüştü. Karadağ’ın Ankara Büyükelçisi Ramo H. Braliç’i kabul ettiği sırada bir gazetecinin, ‘’Yaşananlar bir devlet krizi olarak adlandırılıyor. Siz bir zirve toplamayı düşünüyor musunuz?’’ sorusuna Gül, ‘’Zaten herkesle görüşüyoruz, görüyorsunuz’’ cevabını verdi.

GÖRÜŞMEDE YARGI REFORMUNU SORDU

Gül’le görüşmesinin ardından açıklama yapan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e dün yaptıkları görüşmede, ‘’önlerine gelme ihtimali olan bir konuda (yargı reformu) herhangi bir görüş ve düşünce bildirmelerinin mümkün olmadığını’’ ilettiğini söyledi. Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’in de görüşme sonrasında ifade ettiği gibi Cumhurbaşkanı Gül’ün kendisine de yargı reformuyla ilgili düşüncelerini sorduğunu ifade etti.

BU KONUDA FİKİR BEYAN EDEMEYİZ

Kılıç, ‘’Daha önce de ifade ettiğimiz gibi Adalet Bakanlığı, bu konuda yapmış olduğu hazırlıklarla ilgili bize bir çağrıda bulunmuştu, bizim düşüncelerimiz sorulmuştu. Biz Adalet Bakanlığına ‘Herhangi bir düşünce belirtemeyeceğimizi’ ifade ettik. Sayın Cumhurbaşkanı ile de bu çerçeve içinde bir görüşme olmuştur” dedi.

Kılıç: Çözümsüzlük güvence altına alındı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, son zamanlarda yargıda yaşanan tartışmalarla ilgili sert açıklamalarda bulundu. Kılıç, tüm çağrılara rağmen hukuki düzenlemelerin bir türlü yapılamamasını eleştirerek şunları söyledi: Gerilimsiz bir ortamda yargının sorunlarına ilişkin yapılması gerekenler yapılamadı. Sorunları çözmesi gerekenler de yargı reformunu, ancak siyasi kavgaların sıcak ortamında hatırladılar. Bu sıcak ortamda yargının sorunlarını tartışan başka odaklar ise yargıyı ele geçirme itirazları ve ithamları arasında çözümsüzlüğü güvence altına aldılar.

YARGI GEREKEN SEVİYEDE DEĞİL

Avrupa Konseyi, HSYK, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve Danıştay’ın sorumluğunda 30 ay süreyle gerçekleşecek olan “Yüksek Yargı Kurumlarının Avrupa Standartları Bakımından Rollerinin Güçlendirilmesi Projesi” konuşmaları yargının sorunlarına odaklandı. Haşim Kılıç, Türkiye’de yüksek yargının rolünün demokratik bir rejimde olması gereken seviyede olmadığını ifade etti. Kılıç’ın konuşmasını yaptığı sırada bir grup izleyicinin salonu terk etmesi ise dikkat çekti. Kılıç, “Bir ülkede adalete tecavüzden kaygı duyuluyorsa, bu sesleri dinlemek ve sorunlara dürüstçe projeler tesis etmek zorundayız. Zira devletin ve bireyin onuru, güçlü, tarafsız ve bağımsız yargının varlığıyla mümkün olabilir” diye konuştu.

BİR AN ÖNCE DÜZENLEME YAPILSIN

Avrupa Konseyi üyesi 47 ülke temsilcisinin İsviçre’de bir araya gelerek, AİHM’in yeniden yapılandırılmasını görüştüklerini anlatan Kılıç, AİHM’in yargı yetkisini kabul etmiş ülkelere çağrı yaptığını hatırlattı. Kılıç, yapılan çağrıda AİHS ve AİHM kararlarına uyum sağlamak amacıyla iç hukukta düzenlemeler yapılmasının istendiğini söyledi.

Düşüncelerimizi Gül’e izah ettik

Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Gül ile önceki gün yaptıkları görüşmede, ‘’Yargı reformu strateji taslağıyla ilgili görüşlerini ilettiklerini’’ bildirdi. Birden, “Biz de yargı reformuyla ilgili Danıştay’ın daha evvel 10 Mayısta törende belirttiği, daha sonra da Kızılcahamam Toplantısı’na gönderdiğimiz arkadaşların notlarıyla birlikte hepsini izah ettim, hepsini anlattım Gül’e. Yargı reformu strateji taslağıyla ilgili bütün görüşlerimizi belirttik’’ diye konuştu. BirDen, HSYK ile ilgili çekincelerini de Gül’e ilettiğini belirtti.

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler