YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Görüşmeler 35 saat sürdü
Hükümet kurma sürecinde, AK Parti ile CHP arasında gerçekleştirilen istikşafi görüşmeler, 35 saat sürdü. Görüşmelerin biri TBMM'de, diğer dördü ise Ankara Palas Konukevi'ndeydi. Görüşmeler 24, 28, 30 Temmuz ile 1 ve 3 Ağustos'ta yapıldı.
Görüşmeler 35 saat sürdü
04 Ağustos 2015 / 14:12 Güncelleme: 04 Ağustos 2015 / 14:20

AK Parti adına Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile CHP adına Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç'un koordinesinde gerçekleşen AK Parti ve CHP heyetleri, toplam beş kez bir araya geldi.

Ankara Palas Devlet Konukevi'nde 24 Temmuz'da yapılan ilk görüşmeye, AK Parti'yi temsilen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile milletvekilleri Taha Özhan ve Osman Can katıldı.

CHP heyetinde ise Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Selin Sayek Böke, Faik Öztrak, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Genel Başkan Başdanışmanı Rasim Bölücek yer aldı.
Heyetler ikinci ve üçüncü görüşmeleri de yine Ankara Palas Devlet Konukevi'nde gerçekleştirdi. Görüşmelerin üçüncüsüne AK Parti'den 6, CHP'den ise 5 kişi katıldı.

En kısa görüşme Meclis'te

Dördüncü ve en kısa görüşme ise 1 Ağustos'ta TBMM'nin Mermerli Salonu'nda yapıldı. Bu görüşme 3 saat sürdü.

Toplamda yaklaşık 35 saat süren istikşafi görüşmelerde, "demokratikleşme, yeni anayasa, ekonomi, eğitim, sosyal programlar, Türkiye'nin iç ve dış güvenliği, dış politika, Avrupa Birliği ve Ortadoğu politikaları" başta olmak üzere farklı konular ele alındı.

Görüşmede, konu başlıkları üzerinde çalışma yapan, ortak ajanda ve gündem maddeleri belirleyen AK Parti ve CHP heyetleri, "iki parti arasında, bir ortaklık yapısı çıkıp çıkmayacağını" değerlendirdi.
Görüşmelerin ardından heyetler, AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na raporlarını sunacak.

Heyetlerde farklı isimler yer aldı

İki parti arasında yapılan istikşafi görüşmelerde, zaman zaman değişik isimler yer aldı.
Görüşmelerin seçim ve hukuk işleri konu başlıklarının ele alındığı turlarda, CHP heyetine Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan katıldı. Dış politikanın ele alındığı son tur görüşmelerinde ise CHP heyetine bu kez de Genel Bakan Yardımcısı Murat Özçelik dahil oldu.

AK Parti heyetinde ise Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti Antalya milletvekili Lütfi Elvan yer aldı.

erdoğana seslenıyorum
 // murad
din ve mıllet düşmanı chp ile koalısyon ıstemıyoruz...
04 Ağustos 2015 Salı 15:05
Sayin Basbakanim
 // uykucu
ve Sayin Genel Baskanim.
Ben asla ve katta cehape ile yapilacak koalisyona muvaffik degilim....
04 Ağustos 2015 Salı 14:23
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler