YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Görüşme Başbakan'ımızın isteğiyle oldu"
"Görüşme Başbakan'ımızın isteğiyle oldu"
"Görüşme Başbakan'ımızın isteğiyle oldu"
26 Haziran 2008 / 22:19 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Başbakan Tayyip Erdoğan'ın önceki akşam Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ ile 2 saat görüşmesi Ankara'yı hareketlendirdi.


Başbakanlık, talebin Erdoğan'dan geldiğini belirtirken, içeriği konusunda iki ayrıntı verdi. Önümüzdeki döneme ilişkin terörle mücadelede alınacak tedbirler ile son günlerde gündeme gelen konuların değerlendirildiği vurgulandı. Haber ve yorumlar üzerine dün Başbuğ da basına açıklamalar yaptı. "Görüşme Sayın Başbakan'ımızın isteğiyle gerçekleşmiştir." diyen Başbuğ, ağırlıklı olarak terörle mücadeleyi konuştuklarını belirtti ve Başbakanlık açıklamasındaki 'önümüzdeki dönem' ifadesinden uzun vadenin anlaşılmasını istedi. Medyaya da eleştiriler getiren Başbuğ, "İletilen bir bilgi kontrol edilmeden haber yapılıyor. Bu şekilde devam ederse, ülke olarak zor bir durum yaşayabiliriz. " dedi.


Orgeneral Başbuğ, Malıköy Tren İstasyonu'ndaki müzenin açılışının ardından önceki akşam Başbakan Erdoğan'la yaptığı görüşme konusunda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Orgeneral Başbuğ, görüşmenin tamamen Başbakan'ın talebi üzerine gerçekleştiğini ifade ederken, bunun Başbakanlık açıklamasında da yer aldığına işaret etti. Görüşmeyi kendisinin istediği yönündeki haberleri yalanlayan Başbuğ, "Bu tamamen gerçek dışı, yalandır. Bu görüşme, Sayın Başbakan'ımızın talebi üzerine gerçekleşmiştir. Bu görüşmenin yapılmasına ilişkin benden herhangi bir istek Başbakanlık'a iletilmemiştir. Bunun özellikle altını çizmek istiyorum." dedi.


İlker Başbuğ, görüşmenin Genelkurmay Başkanı'nın bilgisi ve müsaadesi çerçevesinde olduğunu da bildirdi. Org. Başbuğ, görüşmenin içeriği konusunda ise şu bilgileri verdi: "Yapmış olduğumuz görüşmede değinilen konular, yine Başbakanlık'ın sizlere yapmış olduğu basın açıklamasında açıkça yer almaktadır. Benim bunlara ilave edeceğim bir şey yok. Görüşmemizin ana konusunu, özellikle önümüzdeki dönemde, -tabii bunu kısa vade olarak almayın, uzun vade olarak düşünün- terörle mücadele ve bölücü terör örgütüyle mücadele kapsamında gerçekleşebilecek durumlar ve buna karşı alınacak tedbirler teşkil etmiştir. Onun dışında benim bu toplantı ve görüşme ile ilgili sizlere başka ifade edeceğim bir şey yok."


Org. Başbuğ, ardından medyaya uyarılarda bulundu. Yazılı ve görsel basının kamu görevi yaptığını, buna sonsuz saygı duyduklarını kaydeden Başbuğ, şöyle devam etti: "Ancak bazen gerek görsel gerekse yazılı medyamız kendilerine iletilen bir bilgiyi maalesef kontrol etmeden, 'doğru mu yanlış mı' diye araştırmasını yapmadan, bunu haber olarak yayımlıyor. Bu şekilde bu olaylar devam ederse, bütün ülke olarak zor bir durum yaşayabiliriz. Bizim bu konuda istirhamımız, elbette basınımıza, medyamıza çeşitli kaynaklardan bazı bilgiler gelebilir ancak bu bilgilerin mutlaka araştırması, sağlaması yapıldıktan sonra haber olarak yayımlanmasından imtina edilmelidir. Bu, önümüzdeki faaliyetlerin kolaylaştırılmasını sağlar.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler