YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Görür 'O' gününü
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Görür 'O' gününü
25 Aralık 2011 / 17:45 Güncelleme: 25 Aralık 2011 / 18:09

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Bazıları Türkiye'de, Atatürk istismarı, Mehmet Akif istismarı yapıyor; biz onları istismar etmiyoruz. Onların eserlerini geleceğe taşımaya çalışıyoruz'' dedi.

Günay, AK Parti Karabağlar İlçe 2. Olağan Kongresinde yaptığı konuşmada, ilçe teşkilatı ile haziran ayındaki genel seçim öncesi beraber çalıştıklarını hatırlatarak, tüm parti teşkilatına emekleri nedeniyle teşekkür ettiğini ifade etti.

Milletvekili ve bakalar olarak bu emeklerin haklarını vermeye, milletin geleceğini daha iyi yapmaya çalıştıklarını dile getiren Günay, ''Emanetinizi yüksekte, başımızın üzerinde tutuyoruz, yere düşürmemeye çalışıyoruz'' dedi. 

-İstiklal Marşı Anıtı-


Günay, bu yıl 27 Aralık tarihinin, İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'un vefatının 75. yıl dönümü olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''Bu yıl, İstiklal Marşı'nın kabulünün 90. yılıydı ve Ersoy'un vefatının 75. yılında İstiklal Marşı Anıtı yaptık Ankara'da. Bazıları Türkiye'de Atatürk istismarı, Mehmet Akif istismarı yapıyor; biz onları istismar etmiyoruz. Onların eserlerini geleceğe taşımaya çalışıyoruz. Akif'in hayatı okullarda ders olarak okutulmalıdır.


-Aydın Menderes'in vefatı-


Vefat eden Aydın Menderes'in bugün son yolculuğuna uğurlandığı da hatırlatan Günay, şunları söyledi:

''Demokrasi için büyük fedakarlıklar yapmış, acılar çekmiş bir ailenin siyasetle ilgili son temsilcisini ebediyete uğurladık. Adnan Menderes, Kurtuluş Savaşı'na katılmış, Türkiye'nin çok partili rejime geçmesini yürekten desteklemiş, karanlık bir takım tuzaklarla haksız biçimde milletin verdiği görev elinden alınmış, haksız acılar çekmiş bir demokrasi şehididir. Bugün milletin iradesi sarsılmaz boyuta ulaşmışsa o ailenin çok emeği var. Menderes'in doğduğu köy olan Çakırbey'de bugün helallik diledim. Bir daha demokrasi ülkemizde kesintiye uğramasın, hukuku kimse gece yarısı çiğnemeye kalkmasın.''


-Sorular-


Kültür ve Turizm Bakanı Günay, kongrenin yapıldığı salondan ayrılışında gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Günay, İzmir'de İnciraltı bölgesinin planlamasına ilişkin bir soruya, ''İnciraltı planlarıyla ilgili gayet iyi çalışıyoruz'' yanıtını verdi.

Bir gazetecinin, ''Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür'ün, Efes Ören Yeri'ndeki düzenlemeler nedeniyle kendisini, 23 Aralık Cuma günü İzmir'e gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na şikayet ettiğini'' söylemesi üzerine Günay, ''Selçuk Belediye Başkanı, ancak Kılıçdaroğlu'na şikayet edebilir, ben onu şikayet edersem görür gününü. Arkadaşlar ben kaliteyi yüksekte tutuyorum. Onlar orada kötü malların haklarını koruyorlar. Beni muhatap etmeyin'' ifadelerini kullandı. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler