YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Görünen köy klavuz istemez
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin Türkiye'ye gönderdiği mektupla hiç bir ülkeyi hedef almadıkları yönündeki sözlerine tepki gösterdi.
Görünen köy klavuz istemez
25 Ocak 2012 / 17:32 Güncelleme: 25 Ocak 2012 / 17:39

Dışişleri Bakanı Ahnmet Davutoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin Türkiye'ye geçen Perşembe gönderdiği mektupla hiç bir ülkeyi hedef almadıkları yönündeki sözlerine, ''Görünen köy kılavuz istemez'' sözüyle tepki gösterdi.

Rusya ve Türkiye arasında Üst Düzey İstişare Konseyi (ÜDİK) bünyesinde oluşturulan Ortak Stratejik Planlama Grubu toplantısına katılmak için Moskova'ya gelen Davutoğlu, temaslarının ardından Türk basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Davutoğlu, Sarzkozy'nin geçen Perşembe günü gönderdiği ve sözde Soykırımın inkarının reddinin cezalandırılmasıyla ilgili yasada herhangi bir ülkeyi hedef almadığı yolundaki sözünü nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, Türkiye'nin hangi kararın kimi hedef aldığına dair yeterli bir devlet birikimi olduğunu belirterek, ''Bizde bir deyim vardır. Görünen köy kılavuz istemez'' ifadesiyle tepki gösterdi.

Yasanın hiçbir ülkeyi hedef almadığı iddiasının doğru olmadığını ifade eden Davutoğlu, ''Türkiye kimin, hangi yasanın neyi hedef aldığı konusunda yargıya varacak kadar güçlü bir devlet tecrübesine sahip. Bizde görünen köy kılavuz istemez diye bir tabir var. Niçin şimdi çıkarıldığı ve zamanlaması bile neyi hedeflediğini açık bir şekilde ortaya koyuyor'' dedi.

Sarkozy'nin sadece Ermeni seçmenleri değil, İslam'a karşı fobileri olan ve Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkan aşırı sağcılara da bu yasayla mesaj vermek istediğini ifade eden Davutoğlu, ''Aşırı sağ seçmen, radikal milliyetçi çevreler ve İslamofobi çevrelere yönelik bu tür manevralar çok tehlikeli bir oyun ve Avrupa kültürünü tehdit ediyor. Biz de şimdi böyle bir manevra ile karşı karşıyayız. Bizim açımızdan bu yasanın neyi hedeflediği gayet açıktır'' şeklinde konuştu.

Davutoğlu, 60 senatörün Anayasa Konseyi'ne yasayı götürerek olumsuz sürecin sonlandırılmasını sağlamasını arzu ettiklerini belirterek, ''Sağduyu senatörlerin başvurusunu Konsey üyelerinin hemen değerlendirmeye almasını gerektirir. Fransa senatosunun seçkin üyelerinin vicdanının seslerini dinleyerek 60 imzaya ulaşacaklarına inanıyoruz. Böylece akl-ı selim galip gelirse olumsuz sürecin de önüne geçilmiş olur'' ifadesini kullandı. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler