YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Görmüş, hakkında açılan davada beraat etmişti
Görmüş, hakkında açılan davada beraat etmişti
Görmüş, hakkında açılan davada beraat etmişti
04 Haziran 2008 / 08:19 Güncelleme: 04 Haziran 2008 / 00:00

Emekli Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu iddia edilen günlüğe ilişkin haber nedeniyle hakkında açılan davada beraat eden, kapanan Nokta Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş ile ilgili gerekçeli karar açıklandı.


Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararında, Görmüş hakkında, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek'in günlüğünde darbe yapma konusunda not ve yazılar bulunduğu, öne sürülen yazılar nedeniyle dava açıldığı anlatıldı.


Yazının kaynağını teşkil eden bilgi ve belgelerin savcılığa sunulmadığının ifade edildiği kararda, sanık Görmüş'ün o dönemde yazıların yayımlandığı Nokta Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmeni olduğu kaydedildi. Gerekçeli kararda, sanık Görmüş'ün, ''yazılarında emekli Oramiral Örnek'e iftira atmak ve hakaret etme niyetinde olmadığını'' söylediği belirtildi.


Kararda, konuya ilişkin Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Genelkurmay Başkanlığı'na yazdığı yazıya, ''hukuki anlamda gerçek, somut ve tutarlı bilgi ve belge bulunmadığından herhangi bir işlem yapılmadığı'' şeklinde cevap verildiği aktarıldı.


Gerekçeli kararda, suça konu haber genel olarak değerlendirildiğinde, sanığın, yazının şikayetçiye ait olduğuna inandığı ve yayınlandığında ses getirecek nitelikte olduğunu düşündüğü ifade edildi.


Sanığın söz konusu haberi yayınlamış olmasının gazetecilik refleksinin gereği olarak kabul edilmesi gerektiği belirtilen kararda, günlüğün emekli Oramiral Örnek'in bilgisayarından indirilip indirilmediği hususunun yargılamaya konu olan suçların unsurlarını ve oluşumunu etkilemeyeceği için araştırılmadığı dile getirildi.


Gerekçeli kararda, sanığın, üzerine atılı suçun kasıt ve unsurları oluşmadığından beraatına hükmedildiği aktarıldı.


DAVA


Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Görmüş'ün, kapanan Nokta Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmeni ve suça konu olan yazıların eser sahibi olduğu belirtilerek, derginin 29 Mart-4 Nisan 2007 tarihli 22. sayısının 4-7 sayfalarında ''Geçmiş günler, geçmemiş gündemler'' ve 10-57. sayfalarında ''Kıbrıs'ta referanduma giden günlerde Türkiye'de az kalsın emir komuta zinciri dışında bir darbe olacakmış. Kıbrıs'tan gelen sarıkız...'' başlıklı haberlerin yer aldığı kaydediliyordu.


İddianamede, haberde, ''Özden Örnek, görevi devraldıktan 3 gün sonra yıllardır büyük bir titizlikle sayfalarını doldurduğu günlüğünde şu satırları yazdı'' şeklinde ibarelere yer verildiği anlatılarak, haberde, ''Örnek'in darbe yapma konusundaki not ve planlarını içeren günlüğü ve bu günlüğün içeriğinin kaleme alındığı'' ifade ediliyordu.


Görmüş'ün ''iftira'' suçundan TCK'nın 267. maddesinin 1. fıkrası uyarınca 1 ile 4 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, sanık hakkında aynı maddenin ''fiilin maddi eser ve delillerini uydurarak iftirada bulunulması halinde, ceza yarı oranında artırılır'' hükmünü içeren 2. fıkrasının da uygulanması talep ediliyordu.


İddianamede, Görmüş'ün ''neşren hakaret'' suçundan da 3 ay ile 2 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyordu.


Davanın 11 Nisan 2008 tarihli duruşmasında, Görmüş'e atılı suçun kasıt ve unsurları oluşmadığından CMK'nın 223. maddesi uyarınca beraat kararı verilmişti. Kararda, darbe ile ilgili iddiaların görülmekte olan davanın konusu olmadığı, davada Oramiral Özden Örnek'e yönelik iftira ve hakaret olup olmadığının araştırıldığı bildirilmişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler