YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Görmez'den kadın çıkışı
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 'Kadınlarımıza cenaze, cuma ve bayram namazlarında yer açmalıyız.' dedi.
Görmez'den kadın çıkışı
06 Kasım 2011 / 20:33 Güncelleme: 06 Kasım 2011 / 20:45

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Hazreti Muhammed döneminde kadınların cuma ve cenaze namazlarına katıldıklarını belirterek, ''Bir anne düşünün, evladı vefat etmiş ama cenaze namazına katılamıyor. Yadırganacak bir durum. Namazın usulüne ve esaslarına göre kadınlarımıza cenaze, cuma ve bayram namazlarında yer açmalıyız'' dedi.

Mekke'de Türk hacılarla vatandaşların bayramını kutlayan Görmez, düzenlediği basın toplantısında, kutsal topraklarda Hac ibadetinin genç yaşlarda yapılmasını isteyerek, ''Buralara ölmek için değil hayat bulmak için gelin'' diye konuştu.

Haccın genç ve güçlüyken yapılması gerektiğini vurgulayan Görmez, Arafat'tan Müzdelife'ye araçlarla gelinmesine rağmen Müzdelife'den Mina'ya şeytan taşlamaya gidişte, buradan da Kabe'ye kadar olan toplam 11 kilometrelik yolun yürünerek kat edildiğine dikkati çekti.

Görmez, ''Allah, Kur'an-ı Kerim'de 'O yola girmeye güç yetirenler' ifadesini kullanıyor. Bu izdihamda, bu kalabalıkta 11 kilometrelik yolu yürüyebilmek için Kur'an'da belirtilen güce ihtiyaç var'' şeklinde konuştu.


-30 hacı adayı hayatını kaybetti-


Yürüyemeyecek durumdaki 3 bin dolayındaki hacıyı, din görevlilerinin otellerine kadar ellerinde taşıdığını aktaran Görmez, ''Milletimizin mübarek topraklarda ölmek gibi bir arzusu var. Mübarek topraklara ölmeye değil hayat bulmaya gelin. Bu ibadeti hayatınızı zenginleştirmek için yapın'' çağrısını dile getirdi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bu yıl üçü Arafat'ta olmak üzere bayram sabahına kadar 30 hacı adayının kutsal topraklarda vefat ettiğini kaydetti. 

Görmez, 5 bin hac, 8 bin de umre için toplam 13 bin kişiyi görevlendirdiklerini, bu kişilerin eğitimlerine önem vereceklerini söyledi.


-Kadınların ibadeti-


Görmez, bu yıl ilk kez uygulamaya geçirilen kadın irşat ekiplerinin başarısına da işaret ederek, bir kadın hacının, ''Biz Türkiye'deyken cenaze namazı, cuma namazı ve bayram namazı kılmıyoruz. Burada ise kıldık. Bize bayan görevli vermeseydiniz bunları yapamazdık'' şeklindeki sözlerini aktardı.

Gazetecilerin Türkiye'deki durumu hatırlatmaları üzerine Görmez, şunları söyledi:

''Peygamber efendimiz döneminde kadınlar cuma ve cenaze namazlarına katılmışlardır. Bayram namazına katılmayan olmamıştır. Hazreti Peygamber, Medine döneminde 'Herkes bayramlarımıza katılsın' demiştir. Özel durumu nedeniyle namaz kılamayacak bayanların bile Bayram namazına gelerek izlemelerini istemiştir. Ancak Türkiye'deki gelenek ve kültürler bu tür eksiklikleri beraberinde getiriyor.''

Bu konuda ''üzüldüğü ve yadırgadığı konular bulunduğunu'' dile getiren Görmez, ''Bir anne düşünün, evladı vefat etmiş ama cenaze namazına katılamıyor. Yadırganacak bir durum. Namazın usulüne ve esaslarına göre kadınlarımıza cenaze, cuma ve bayram namazlarında yer açmalıyız'' diye konuştu. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler