YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Görmez'den Filistinli öğrencilere : 'Din siyaset üstüdür'
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ''Din, siyasetin emrine girmemelidir. Din siyaset dışı olmaz ama siyaset üstü olur'' dedi.
Görmez'den Filistinli öğrencilere : 'Din siyaset üstüdür'
21 Mart 2013 / 21:20 Güncelleme: 21 Mart 2013 / 21:24

Görmez, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nün, ''Türkiye-Filistin Gençlik Köprüsü'' projesi kapsamında Türkiye'ye davet edilen 35 Filistinli öğrenciyi Diyanet İşleri Başkanlığı'nda kabul etti.

Filistin'deki siyasi otoriteler arasında barışın sağlanması gerektiğine belirten Görmez, bir gün Kudüs'te namaz kılmak istediğini söyledi.

Din ile siyaset ilişkisinin İslam tarihi boyunca en çok tartışılan konulardan biri olduğuna dikkati çeken Görmez, ''Din, siyasetin emrine girmemelidir. Din siyaset dışı olmaz ama siyaset üstü olur'' diye konuştu.

Filistinli öğrencilerden Bassam Halaf ise Türkiye'nin demokrasi ve uygarlık alanındaki son 10 yıllık gelişimine tanıklık etmek için Filistin, Suriye, Katar, Mısır, Almanya, İngiltere, Malezya gibi 30 farklı ülkeden geldiklerini söyledi.

Hala Kenan da Türk dış politikasındaki atılımları gözlemlemek için geldiklerini belirterek, ''Bir hafta içinde Türkiye siyaseti, dini, kültürü ve sporuyla ilgili konular hakkında bakış açısı kazandık'' diye konuştu.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler