YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Görmez'den Ekşi Sözlük'e tepki
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, imsak saatlerinin yanlış olduğu iddiasıyla ilgili "Ramazan ayında, son 3 yıldır, imsak vakti şu saat mi başlar, bu saat mi başlar tartışmasıyla manevi iklimini sabote etmek doğru değildir" dedi.
Görmez'den Ekşi Sözlük'e tepki
21 Temmuz 2013 / 23:41 Güncelleme: 21 Temmuz 2013 / 23:42

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, imsak saatlerinin yanlış olduğu iddiasıyla ilgili "Ramazan ayında, son 3 yıldır neredeyse her gece, imsak vakti şu saat mi başlar, bu saat mi başlar tartışmasıyla manevi iklimini sabote etmek doğru değildir" dedi.

İstanbul Müftülüğünce Beykoz'daki Hidiv Kasrı'nda düzenlenen iftar programının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "İmsak saatlerinin yanlış olduğunu dair bir söylenti var. Bu konuda neler söylemek istersiniz?" sorusu üzerine "Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Ramazan ayında daha çok ramazanın manevi iklimini nasıl zenginleştirebiliriz? Millet olarak, özellikle ruhlarımızı, kalplarimizi, akıllarımızı nasıl ramazının manevi iklimiyle tedavi edebiliririz. Daha çok bunların üzerinde yoğunlaşmamız lazım" dedi.

Orucu nelerin bozup nelerin bozmayacağı üzerinden magazinleştirmenin doğru olmadığını belirten Görmez, şöyle devam etti:

"14 asır önce orucu neyin bozduğu, neyin bozmadığı kitaplarda yazılmıştır. Bütün ilmihal kitaplarında bunlar mevcuttur. Onun yerine biz bozulan benliklerimiz, kişiliklerimizi, ramazanın manevi iklimiyle nasıl tedavi edebiliriz. Bunun üzerinde durmamız lazım. Ramazan ayında, son 3 yıldır neredeyse her gece, imsak vakti şu saat mi başlar, bu saat mi başlar tartışmasıyla manevi iklimini sabote etmek doğru değildir. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak herşeyden önce hiçbir zaman tarihin kıyısında köşesinde kalmış, marjinal görüşlerle amel etmeyiz. Biz topluma bilgilendirirken tarih boyunca bütün İslam toplumları, İslam bilginleri ne demiştir. Bugün için İslam coğrafyasında İslam alimleri, hangi kriterleri, ölçülere esas almıştır. Hem astronomi hem de fıkıh alimleri daha çok neleri esas almışlardır, en ihtiyari görüş ne ise tarihin imbiğinden onu süzer, toplumla paylaşırız."

Ekşi Sözlük'te Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)'e dair hakaretvari sözlerin hatırlatılması üzerine de Görmez, yazılanların üzerinde düşünülerek tertip edilmiş bir şey olduğunu düşünmediğini söyledi.

Eğer düşünülerek yapılan bir tertip varsa da amacının ramazanın manevi iklinini provoke etmeye yönelik olduğuna dikkati çeken Görmez, "Araya sızmış korsan bilgiler olabilir, diye yorumluyorum ama eğer düşünülerek yapılan bir tertip varsa, bu manevi iklimi provoke etmeye yönelik bir şeydir. Onun için herkesi sağduyuya davet ediyoruz" dedi.

Bu tür olayların uluslararası İslamafobia endüstrisinin cehenneme düzenlediği bir tren seferinin arkasına takılmaktan ibaret olduğunu belirten Görmez, "Bu trenin yakıtı 4 şeydir: Kin, öfke, nefret ve cehalet.  Bu topraklarda hiç inanmayan bir ateistin dahi, o tür hakaretleri, sanal ortamda dahi olsa bilerek yazabileceğine, yazacağına ihtimal vermiyorum. Böyle birşey varsa, bunun bir tek yorum vardır. O da, uluslararası islamafobia endüstrisinin heybesini nefretle, kinle, öfkeyle, cehaletle doldurup cehenneme gönderdiği bir trenin arkasına takılıp, gönüllü yolcu olmaktan ibarettir diye düşündüm" ifadelerini kullandı.


AA

00:51
 // SSG NİN YAHUDİ OLMASI
Düşünce özgürlüğü nimetini kötüye kullanan, düşüncenin sadece kendilerine mahsus olduğunu sanan satılmış sözlük yazarları olduğu gibi, bunun yanında gayet güzel entryler yazan yazarlar da mevcut olan ekşi sözlük, haddini çok fazla aşmaya başladı. Çoğunluğu ateist, kemalist ve sebetaisttir. Bu yazarlar normal yazarlar dışında elit olup, ücret almaktadırlar. Özellikle İslam a ve Peygamber Efendimize, ağza alınmayacak galiz hakaret ve küfürler yapılmaktadır. Bunun tek nedeni, Atatürk ü eleştirilemez yapmaktır. Atatürk e yapılan her eleştiri, bu küfürlerle karşılık buluyor....
22 Temmuz 2013 00:51
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler