YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Görmez, Yüksekova'da itiraf etti
Görmez, Yüksekova'da itiraf etti
10 Mayıs 2013 17:53
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Hep birlikte bunu itiraf edelim. Bizi kardeş kılan o yüce değerleri ihmal ettik" dedi.

Bazı temel atma törenlerine katılmak ve açılışlarda bulunmak üzere beraberindeki heyetle Hakkari'nin Yüksekova ilçesine gelen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Yeniköprü mevkisinde Vali Orhan Alimoğlu, Kaymakam Yasin Tikdağ, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Mahmut Çağlayan, Emniyet Müdürü Tufan Ergüder ve din görevlileri tarafından karşılandı.

Belediye Başkanı Ercan Bora'yı ve İlçe Müftüsü Haşim Keskin'i makamlarında ziyaret eden Görmez, Cengiz Topel Caddesi'nde 2008'de yapımına başlanan 4 bin 500 kişi kapasiteli İhsaniye Camisi'nin açılışına katıldı.

Görmez, burada yaptığı konuşmada, "Aslında bu bölge, bu topraklar tarihte sadece bir maneviyat merkezi olmamış, aynı zamanda bütün İslam dünyası arasında manevi kardeşlik köprüleri kuran, büyük insanlar yetiştiren topraklar olmuştur" dedi.

Mehmet Görmez, bütün dertlerin kökeninde kalplerin ihmal edilmişliği olduğuna dikkati çekerek, "Ama bunu birbirimize söylemekten de imtina ediyoruz. Hep birlikte bunu itiraf edelim. Bizi kardeş kılan o yüce değerleri ihmal ettik. Elbette o yüce değerlerin yorumunda binlerce yanlış değerlendirmeler yapıldı. Yanlış düşünceler ve İslamın asla kabul etmeyeceği düşünceler, bütün bunlar yüreklerimizi kaskatı kıldı" diye konuştu.

Çözüm süreci

İnsanların gönlünü ve yüreğini ihmal ettiği zaman kalbinin taşlaştığını vurgulayan Görmez, konuşmasına şöyle devam etti:

"Taş ondan daha yumuşak hale gelir. Bunun için öncelikle bütün sorunların kökeninde var olan temel sorunlar üzerinde durmamız gerekiyor. Yüreklerimizi ihmal etmememiz gerekiyor. Camiler bizi mamur, imar etmek için vardır. Şimdi camiye gireceğiz ve cami bizi imar edecek. Kalplerimizi birleştireceğiz."

Çözüm sürecine de değinen Görmez, "Barış sürecinden bahsedildi. Bu ülkede, minberde görev yapan bütün din görevlilerinin, minaresinde ezan okuyan bütün diyanet personelinin, görevli olmayan bütün seydaların, mollaların, hocaların ve alimlerin görevi, aynı zamanda bu topraklarda yaşayan bütün insanların yürekleri arasında köprüler kurmaktır. Nerede bir kırık kalp varsa, onu tamir etmektir, nerede hor görülen bir kardeşimiz varsa onun elinden tutmaktır. Bu hepimizin asli görevidir" şeklinde konuştu.

Cuma namazı kıldırdı

Daha sonra Vali Alimoğlu ve beraberindekilerle İhsaniye Camisi'nin açılışını yapan Görmez, verdiği hutbenin ardından cuma namazını kıldırdı.

Hutbede, kardeşlik, birlik ve beraberlik vurgusu yapan Görmez, "Mescitlere ve camilerimize sahip çıkalım. Allah'ın huzurunda nasıl eşitse caddede, sokakta ve her yerde de öyle olmalı" ifadelerini kullandı.

Cuma namazından sonra İmam-ı Şafii Kur'an Kursunun temel atma törenine katılan Görmez, Şemdinli'ye gitti.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler