YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Görmez, sabah namazını gençlerle kıldı
Görmez, sabah namazını gençlerle kıldı
14 Şubat 2016 09:13
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Namaz Allah'la sohbet etmektir" dedi.

Görmez, sabah namazında Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Gençlik Merkezlerinin organizasyonunda ortaöğretim öğrencisi gençlerle buluştu. Sabah namazını da kıldıran Görmez, salavat ve tesbihatın ardından öğrencilere hitap etti.

Hazreti Muhammed'in evlat edindiği Enes bin Malik'e tavsiyelerinin gençlere yol gösterici olmasını dileyen Görmez, "Şöyle buyuruyor efendimiz; 'Yavrucuğum, hiç kimseye karşı kalbinde kin, öfke ve nefret olmasın. Bu benim sünnetimdir, her kim ki benim sünnetimi işlerse cennete benimle birlikte girecektir" ifadesini kullandı.

Kalbe hiçbir kötülük sokmamak gerektiğini belirten Görmez, Hz. Muhammed'in başka bir hadisinde İslam'ı "Allah'a saygı göstermek ve Allah'ın tüm mahlukatına karşı da şefkatli ve merhametli olmaktır" diye tarif ettiğini söyledi.

Görmez, Hazreti Muhammed'in ideal gençleri, "neşeyi Rabbine ibadette arayan gençlik" olarak tarif ettiğini belirterek "Sabah namazı çok önemlidir. Bir genç için sabah namazını kılmak, onun için camiye gelmek müstesna bir nimettir. Gençler, kendinizi Allah'la sohbet etmekten mahrum etmeyin. Namaz Allah'la sohbet etmektir, Rabbiyle konuşmasıdır. Namaz insanı güçlü kılar. Kalbinde daima merhameti diri tutar. İyi bir insan olmasını sağlar ve onu yüceltir" dedi.

Görmez, gençlere, anne ve babalarına saygıda kusur etmemeleri tavsiyesinde bulunarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Anne babayı korumak, yaşlandıklarında onlara yardımcı olmak en önemli özelliklerimizden olmalıdır. Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de onlara 'öf' bile demeyin buyuruyor. Allah'a kulluktan sonra anne babaya iyi bir evlat olmaya gayret edin. Ayrıca arkadaşlarınız ve diğer tüm insanlarla iyi geçinin. İyi bir insan, evlat, dost, arkadaş ve komşu olmaya gayret edin. Hedefinizi belirlerken dünyadaki tüm insanların sizden istifade ettiği bir insan olmayı amaç edinin."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler