YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Görmez: Mescid-i Aksa'da olmak büyük bahtiyarlık
Görmez: Mescid-i Aksa'da olmak büyük bahtiyarlık
14 Mayıs 2015 23:18
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, yarın idrak edilecek Miraç Kandili dolayısıyla Kudüs'e geldi.

Filistin Din İşleri ve Evkaf Bakanı Şeyh Yusuf Edais’in resmi daveti üzerine Kudüs'e gelen Görmez, Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Kudüs'ü ziyaret eden ilk Diyanet İşleri Başkanı olan Prof. Dr. Görmez yaptığı açıklamada, bunu "gecikmiş bir ziyaret" saydığını ifade ederek, "Filistinli kardeşlerimizin davetiyle Miraç Kandili arifesinde Mescid-i Aksa'da olmak, onlarla namaz kılmak, onlarla İsra ve Miracı idrak etmek bizim için çok büyük bir bahtiyarlık" dedi.

Bütün İslam aleminin Miraç Kandilini şimdiden kutladığını belirten Görmez, "(Miraç'ın) Duygularımızla, düşüncelerimizle, davranışlarımızla daha yücelere yükselmemize vesile olmasını Yüce Allah'tan niyaz ediyorum. Kalbimizin semasına Miraç etmeyi Rabbim nasip eylesin" ifadelerini kullandı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) bugün Kudüs’te düzenleyeceği iftar programına da katılacak olan Görmez, ziyaretinin ikinci gününde Kudüs'te din adamlarıyla buluşmasının ardından cuma namazını Mescid-i Aksa'da kılacak.

Abbas ile görüşecek!

Görmez, Miraç Kandili'ni Kudüs’te idrak ettikten sonra, El-Halil kentine geçerek çeşitli programlara katılacak. Burada Müslümanlarla bir araya gelecek Görmez, Filistin Din İşleri ve Evkaf Bakanı ile gerçekleştireceği ikili görüşmenin ardından Beytullahim’e hareket edecek.

Ramallah'a geçecek olan Görmez'in Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile de görüşmesi bekleniyor.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler