YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Görmez, maaşını Suriye'ye bağışladı
Görmez, maaşını Suriye'ye bağışladı
27 Aralık 2012 17:39
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 'Suriye İçin Bir Ekmek, Bir Battaniye' kampanyasına ocak ayı maaşını bağışlayacağını açıkladı.

 

Çok sayıda sivil toplum kuruluşu, Suriye halkı için 'Suriye İçin Bir Ekmek, Bir Battaniye' kampanyası başlattı. Haliç Kongre Merkezi'nde yapılan kampanyanın tanıtım toplantısına Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve yardım kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Toplantıda konuşan Görmez, Suriye'de bir kişiye sıkılan kurşunun bütün insanlığı öldürdüğünü ifade ederek, “Bütün dünyada 90 kez insanlık katlediliyor. İnsanlığımız rehin altında. Bugün bu toplantı ile başlatacağımız yardım seferberliği ile biz sadece dost, kardeş Suriye halkına yardım etmiş olmayacağız, aynı zamanda millet olarak insanlığı rehin olmaktan kurtaracağız" dedi.
 
Görmez, Suriye için başlatılan bu kampanyanın diğer kampanyalardan farklı olduğunu ifade ederek, “Yanı başımızda siyasi güç ve ihtirası kabul etmeyen bir topluma her türlü zulmü reva gören, topla tüfekle bombalarla yok edilmeye çalışılan, infaz edilen, sonra aç bırakılan, ilaçsız bırakılan 6 asır birlikte yaşadığımız aynı inancın,  kültürün, aynı dinin birlikte yaşadığımız, akraba olduğumuz Suriye halkına yönelik yardım kampanyası. Kampanya için attığımız başlık Suriyelilere tanıyan biri olarak bana acı veriyor. Çünkü ben Gaziantepliyim ve biz Suriyelilerle akrabayız. Suriyeliler çok onurlu, gururlu bir toplum. İki ateş arasında bir ekmeğe muhtaç olduğu için kampanya başlatılması onlara acı vermektedir, ama bize de acı veriyor. İnşallah bu kampanya insanlığı harekete geçirecektir. Bugün hepimizin odaklanacağı nokta insanlığa acı veren sonuçlardır” diye konuştu.
 
“Zalimin dini sorulmaz, inancı sorulmaz. Zalim zalimdir. Mazlumun da dini sorulmaz, inancı sorulmaz, mezhebi, meşrebi sorulmaz” diyen Görmez, şöyle devam etti;
 
“Şii’siyle Sünni’siyle, tüm İslam dünyasına sesleniyorum; zemzem towerlardan Kabe’yi seyretmekten medet uman ve sevabı orada arayan tüm kardeşlerimizden Suriye’de katledilen insanlığa dikkat kesilmeye davet ediyorum. Her gün Kerbela için gözyaşı döken Şii kardeşlerimizi bu kampanyaya davet ediyorum.”
 
Prof. Dr. Mehmet Görmez, ocak ayı maaşını kampanyaya bağışlayacağını da ifade ederek, "Biz hocalar, almakla bilinen ve vermemekle itham edilen insanlarız. Bu kampanyayı ilk diyanet mensupları arasında başlatıyorum. 2013 yılının ilk ayında alacağım bütün maaşı vererek karınca kararınca yardımda bulunacağım. Kendi meslektaşlarıma öncü olmak adına bunu buradan ilan ediyorum. Hem de hocalarımız üzerinde, halk arasındaki yanlış ithamı kaldırmak için bunu yapıyorum” dedi.
 
 
 
İHA
 
Etiketler:
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler