YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Görmez: Bu yıl haccı şehitlere adadık
Mekke'de basın toplantısı düzenleyen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Biz bu yıl 2016 yılı Haccımızı hep birlikte 15 Temmuz şehitlerine adıyoruz" ifadelerini kullandı.
Görmez: Bu yıl haccı şehitlere adadık
08 Eylül 2016 / 21:35 Güncelleme: 08 Eylül 2016 / 22:02

Diyanet İşleri Başkanı Prof, Dr. Mehmet Görmez, sevinçlerimizi buruk yaşıyoruz. Bayramlarımızı buruk yaşıyoruz. Çünkü can alamaya devam ediyoruz, kan dökmeye devam ediyoruz. 

İslam beldelerinde kan dökülüyor. İslam'ın 3 büyük düşmanı olan cehalet, tefrika ve sefalet biz Müslümanların peşini bırakmıyor" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Mekke'de basın toplantısı düzenledi. Görmez, Hac ibadeti yaşandığını kaydederek, "Müslümanlar olarak sevinçliyiz. Sevinçliyiz ve umutluyuz.

Sevinçliyiz çünkü İslam vahyinin nazil olduğu mekanlardayız. Vahin kalbindeyiz. Bulunduğumuz bölgede bir tarafta Hira var, insanlığa ilk rahmet mesajının geldiği yer.

Bir tarafta Hz. İbrahim, Hz. İsmail Peygamber'den itibaren bütün inananların tevhidin merkezi olmuş Kabetullah'ın civarındayız. 

Peygamberlerimizin bütün arkadaşlarıyla birlikte, asabıyla birlikte İslam'ın rahmet mesajı için mücadele verdiği yerlerdeyiz. Sevinçliyiz çünkü Kurban Bayramı geliyor. 

Kurban Bayramı İslam ümmetinin Hz. İbrahim tarafından kuruluşunun bayramıdır aynı zamanda. Rabbimizin emriyle Hz. İbrahim tarafından İslam ümmetinin kuruluşunun bayramı olduğu için biz Kurban Bayramı'nı idrak ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Kurban'ın yakınlaşma bayramı olduğunu kaydeden Görmez, "Beden ülkesine hapsettiğimiz ruhumuz asıl onu yaratan kaynağa kavuştuğu için Kurban Bayramı'nı idrak ediyoruz. 

Dolayısıyla bu açılardan baktığımızda bahtiyarız, sevinçliyiz. Ama aynı zamanda hüzünlüyüz. Aynı zamanda üzgünüz, içimiz buruk sevinçlerimiz gölgeli. 

Çünkü İbrahim Peygamber tarafından kurulan ve Peygamberimiz Muhammed Mustafa tarafından kıyamet sabahına kadar süreklilik kazanan İslam ümmeti aynı zamanda hazan mevsimi yaşıyor. 

Büyük hüzünler yaşıyoruz aynı zamanda. Onun için hüzünlüyüz" açıklamasını yaptı.

İslam beldelerinde kan dökülüyor

Görmez neden hüzün yaşandığını ise şöyle ifade etti:

"İslam beldelerinde viraneler var, harabeler var. Harabelere dönen İslam beldeleri var. Hüzünlüyüz çünkü iman beldeleri, iman beldeleri olmaktan çıktı. Güven yok oldu. 

Hüzünlüyüz çünkü İslam beldelerinde selam yok oldu. Aslında imanının yeryüzüne getireceği ilk büyük netice emandır, güvendir. İslam'ın getireceği ilk şey selamdır, barıştır. 

Ama İslam beldelerinde, iman beldelerinde eman yok oldu. İslam beldelerinde selam yok olduğu için ve İslam beldeleri viranelere, harabelere döndüğü için hüzünlüyüz. Sevinçlerimizi buruk yaşıyoruz. Bayramlarımızı buruk yaşıyoruz. 

Çünkü can alamaya devam ediyoruz, kan dökmeye devam ediyoruz. İslam beldelerinde kan dökülüyor. İslam'ın 3 büyük düşmanı olan cehalet, tefrika ve sefalet biz Müslümanların peşini bırakmıyor"

Görmez, "Bu yıl ki ifa ettiğimiz hac ibadetini 15 Temmuz'da millet olarak yaşadığımız ihanet ve işgalin tesirleri üzerimizdeyken yapıyoruz" diye konuştu.

Hac adaylarının üzerinde 15 Temmuz'da yaşanan ihanet ve işgalin tesirlerinin olduğunu dile getiren Görmez "15 Temmuz'da şehit verdiğimiz bütün kardeşlerimize vahyin kalbinde rahmet diliyorum. 

Kulaklarında sala, dillerinde tekbir, ellerinde bayrak ile o tankların, topların üzerine yürüyen ve canlarını siper eden bütün şehitlerimize Mekke'den, Peygamberlerin diyarından, asabın diyarından dualarımızı gönderiyoruz.

Hepsine rahmet diliyoruz, Yaralı olan gazi kardeşlerimize yüce Rabbimizden acil şifalar diliyoruz" dedi.

BU YIL HACCIMIZI ŞEHİTLERİMİZE ADIYORUZ

Dün akşam 15 Temmuz'da şehit olan vatandaşların aileleri ile bir araya geldiğini kaydeden Görmez, "Biz bu yıl 2016 yılı Haccımızı hep birlikte 15 Temmuz şehitlerine adıyoruz. 

Adıyoruz derken, tavaflarımızda onlar olacak, Saide dualarımız da onlar olacak, Arafat'ta dualarımız da onlar olacak. Onlarla birlikte tavaf edeceğiz. Onlarla birlikte saimizi gerçekleştireceğiz. Onlarla birlikte vakfeye duracağız" ifadelerini kaydetti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler