YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Görevden alınınca çamur mu attı?
Görevden alınınca çamur mu attı?
22 Şubat 2014 10:45
TÜBİTAK Bilgem Daire Başkanı Dr. Hasan Palaz'ın "Bana baskı yaptılar" açıklamasını görevden alınmasından 15 gün sonra yapması başka hesaplar peşinde olduğunu gösterdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık'taki ofisine yerleştirilen "böcek"le ilgili yapılan araştırmalarda sona yaklaşılmasının ardından paralel yapı paniğe kapıldı. 

Böcek soruşturmasıyla ilgili karartma ve yönlendirme çabalarıyla dikkat çeken paralel yapı mensuplarının, kamuoyunu manipüle etme gayretleri başladı.

Bugüne kadar herhangi bir konuda amirlerine hiçbir şikâyette bulunmayan TÜBİTAK Bilgem Daire Başkanı Dr. Hasan Palaz, ilginç bir şekilde, görevinden alındıktan tam 15 gün sonra yazılı bir açıklama yaparak "Böcekle ilgili hazırlanan raporda değişiklik yapması için kendisine baskı yapıldığını" iddia etti.

Ancak, uzun bir süre bu görevde bulunan Palaz'ın daha önce hiçbir şikâyette bulunmadığı, böyle bir iddiayı dile getirmediği ortaya çıktı.

TÜBİTAK, Palaz'ın bugüne kadar öne sürdüğü iddialarla ilgili olarak yönetime herhangi bir şikâyette bulunmadığına dikkat çekerek, gerçek dışı bilgilerle yanlış bir algı oluşturmak istendiğini belirtti.

Palaz'ın, bilirkişi olarak görev yaptığı 2012'de Sanayi Bakanı olan Nihat Ergün ise Palaz'ın tavrının 'dikkate değer' olduğunu söyleyerek 'komploya' işaret etti. Ergün, bu açıklamanın paralel yapının, Başbakanlık ofisinde ele geçirilen dinleme cihazlarının 'Böcek olmadığı şeklinde'ki iddialarına hizmet ettiğini söyledi. 

TÜBİTAK: İddialar tümüyle gerçek dışı

Palaz'ın, "Başbakanın ofisinde bulunan böcekle ilgili raporda tahrifat yapmam istendi" iddialarına ilk olarak TÜBİTAK'tan yalanlama geldi. TÜBİTAK'ın açıklamasında, Palaz'ın ifadelerinin yürütülen soruşturmanın ciddiyetini zedelemeye yönelik olduğu belirtildi.

Palaz'ın, vekâleten yürütmekte olduğu TÜBİTAK Başkan Yardımcılığı görevinden 30 Aralık 2013'te, BİLGEM Başkanlığı görevinden de 1 Şubat 2014'te alındığı hatırlatıldı.

Açıklamada, "İddia edildiği gibi anılan raporun değiştirilmesine yönelik herhangi bir talep gelmedi. Palaz bu güne kadar öne sürdüğü iddialarla ilgili olarak yönetime herhangi bir şikâyette bulunmadı. Palaz'ın açıklamaları yürütülen soruşturmanın ciddiyetini zedelemeye yönelik." ifadelerine yer verdi. 

"Amaç gerçek dışı algı oluşturmak"

Dr. Hasan Palaz'ın 'baskı gördüm' açıklamasına Başbakanlık'tan da yanıt geldi. Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Gerçeğe tamamen aykırı olan bu iddialar, açıktır ki, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın TMK 10. Maddesi ile Görevli Başsavcı Vekilliğince yürütülen bir soruşturmayı etkilemeyi, soruşturmanın ciddiyetini zedelemeyi, kamuoyunu yanlış yönlendirmeyi ve gerçek dışı bir algı oluşturmayı amaçlamaktadır. 

Dikkat dağıtma çabası

Başbakanlık'a konulan böcekle ilgili mesele Gülen Örgütü lideri Fethullah Gülen'in telefon kayıtlarına da yansımıştı.

Gülen'le böcek konusuyla ilgili görüşen kişi ABD'nin Almanya'yı dinlediğinin ortaya çıkmasını hatırlatarak, "Bizim Türkiye başbakanının böyle bir böcek iddiası çıkmıştı. 'Amerika Almanya'yı dinliyor, Amerika herkesi dinliyor' diye. Böyle bir haber yapmanın faydası olur mu yoksa üstü geçti geçelim mi efendim?" diye soruyor. Gülen ise "Geç. Amerika'yla da aramızı çok bozmamamız lazım. Başkaları ne derse desin biz demeyelim" şeklinde talimat veriyor. 

'Açıklama şüphe uyandırdı'

Görevden alındıktan sonra iki yıl önce hazırladığı bir raporla ilgili baskı gördüğünü söylemesinin inandırıcı olmadığının altını çizen eski Sanayi Bakanı Ergün, "Görevden alındıktan bir hafta-10 gün sonra bunu söylemesi dikkat çekici.

Şimdi açıklama yapması bir baskının olup olmadığı konusunda şüphe uyandırmıştır" mesajı verdi. Ergün "Yapacağı üç şey vardı. Ya üst amiri olarak bana gelip baskı gördüğünü dile getirecekti. Baskıya maruz kalmasına izin vermez ayrıca önlerdim. Diyelim ki ilgilenmedik. O halde görevinden ayrılabilirdi ya da bu iddiaları kamuoyuyla o zaman paylaşırdı. Ergün, Palaz'ın tavrını, "Böcek olmadığı şeklinde ortaya atılan iddialara hizmet etmek" olarak anlaşıldığını kaydetti. 

'Bu iddia tam bir senarist işi'

Eski TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Palaz'ın, böcek soruşturması konusunda kendisine baskı yapıldığını açıklaması ile ilgili soruyu cevaplayan Bakan Fikri Işık, iddialarla ilgili "iyi bir seneristin işi" dedi. Palaz'ın Bilim Kurulu kararıyla alındığını söyleyen Işık, "2012'deki bir olayın görev değişikliğiyle bağlantısını kurmak iyi bir senariste yakışır.

Böyle bir iddia ile bağlantı kurulması çirkin. Bu iddiasını yargıya taşımak zorunda... Gitsin yargıya başvursun. Mahkeme kadıya mülk değil. Kendine meşruiyet alanı oluşturmak istiyor. Böcek varmış ona baskı yapılmış. Ben ilk kez dün gece bu açıklamayı internetten okurken bilgi sahibi oldum" dedi. 

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler