YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Gönüllüyü tam alnından vurdular"
"Gönüllüyü tam alnından vurdular"
03 Haziran 2010 16:26
Yunan yardım gönüllüsü, Mavi Marmara'da yaşananları anlattı

Gazze'ye yardım taşıyan Yunan ve Türk gemilerinde bulunan Yunan vatandaşları, İsrail ordusunun saldırısı sırasında yaşanan dehşet anlarını anlattı.

 'Mavi Marmara' gemisiyle Gazze'ye yardım götüren yolculardan olan Dimitrios, bu sabah hava kuvvetlerine ait uçakla Atina'ya dönen yardım gönüllüleri arasında yer aldı.
 

"İsrail askerleri, zodyak botlarla gemiye çıkmayı başaramayınca, helikopterle komandolarını indirdiler." diyerek sözlerine başlayan Plionis, "Mavi Marmara'da bulunan gönüllüler, silahsız ancak katı bir direniş gösterdiler." dedi.
 

Sadece sopa ve spreylerle karşılık verildiğini anlatan Dimitrios şunları söyledi: "Komandolar, bizim direndiğimizi görünce -silahsız olduğumuzu tekrar vurgulamak istiyorum- o zaman ateş açtılar. İnsanları gözlerini kırpmadan öldürdüler.Gemiyi işgal ettiler. Ben 6 kişinin öldüğünü gördüm. Biri tam alnından vurulmuştu."
 

Daha sonra 9 ölü olduğunu hatta bu sayının 16'ya çıkmış olabileceğini belirten Plionis Dimitrios, "Çok sayıda ağır yaralı vardı. Yaralıların 35-40 civarında olduğunu sanıyorum." dedi.
 

"İsrail'in saldırısı bir katliamdı." diyen yardım gönüllüsü konuşmasını şöyle sürdürdü;
 

 "İsrail ordusu, Gazze'ye insani yardım taşıyan sivil insanlara uluslararası sularda bir katliam yaptı. Önce gaz ve ses bombası attıktan sonra insanlara ateş açtılar. Çok dramatik anlar yaşadık."
 

Kendilerini daha sonra geminin alt katında topladıklarını anlatan Yunan yardım gönüllüsü, "İnsanların öldürüldüğü gerekçesiyle anons yapıldı ve sakin olmamız söylendi. Gerçek buydu." şeklinde konuştu. Aynı gemide gözlerinin önünde arkadaşlarının hayatını kaybettiğini kaydeden Dimitrios, "Ölen Türk gönüllülerin ailelerine en derin taziyelerimi gönderiyorum." dedi. Plionis, Yunan gönüllüler olarak İHH ile Gazze için yardım kampanyasını birlikte yürüttüklerini hatırlattı.
 

YUNAN KAPTAN: TAM BİR KORSANLIKTI
 Öte yandan, Yunan Sfendoni gemisinin kaptanı Theodoros Bukas da gemisinde yaşananları anlattı.
 Vücudunun birçok yerinde darp izleri olduğunu anlatan Bukas'ın kulağındaki yara izlerinin açıkça görüldüğü dikkat çekti.
 İsrail askerlerine direnmesi nedeniyle en ağır şiddete maruz kalan Yunan gönüllülerden olan Bukas şunları söyledi; "İsrail'in yaptığı tam bir korsanlıktı. Gelenler bir ülke askeri olabilir ancak tam bir korsanlıktı. Hukuken uluslararası sulardaydık. Hiçbir egemenlik ihlalinde bulunmadık. Bütün uluslararası hukuk kanunlarına göre yapılanlar yasadışıydı."
 Fiziki ve psikolojik işkence gördüklerini anlatan Bukas, "Düşman değildik. Silahımız yoktu.  Yardım malzemesi taşıyorduk." dedi.
 

Sfendoni gemisinin kaptanı Bukas, sözlerini şöyle tamamladı; "Ayakları İsrailliler tarafından koparılan insanlara elektrikli araba götürüyorduk. Bu insanlara yardımcı ayaklar olabilecek arabaları da çaldılar. Bu böyle kalmamalı. Biz bu çabalarımıza devam edeceğiz. Gemilerle tekrar yardım götüreceğiz. Orada kalan gemileri geri alacağız." CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler