YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gönül'den muhalefete eleştiri
Gönül'den muhalefete eleştiri
16 Mayıs 2011 15:05
CHP'nin doğu illerine fabrika kurma projesine Bakan Gönül'den tepki geldi...

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, muhalefetin Güneydoğu'da fabrika kurma vaadinde bulunduğunu belirterek, ''Devletin kurduğu fabrikalardan ancak kurtuluyoruz; neden, hiçbir şey üretmediği halde memur istihdam etmek üzere fabrika kurulmuş, onbinler çalışıyor, hiçbir şey üretmiyor'' dedi.

Gönül, genel seçim çalışmaları çerçevesinde Antalya Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliğini (AESOB) ziyaret etti. Birliğe bağlı odaların başkanlarıyla bir araya gelen Gönül, Antalya'nın turizmde bir marka olduğunu, AK Parti hükümetinin de Antalya'ya gereken önemi verdiğini kaydetti.

Oda başkanlarına kendisini tanıtan Gönül, anarşinin yoğun yaşandığı dönemde Ankara Valiliği yaptığını anlattı. Valilik görevi sırasında günde 20 kişinin anarşi yüzünden hayatını kaybettiğine dikkati çeken Gönül, ''Türkiye, kim gelirse gelsin idare edilen bir memleket değildir. Türkiye, dengeleri fevkalade zor, idaresi bir batı Avrupa ülkesi gibi kendi kendine yürüyen bir ülke değildir. Bakın 2,5 senedir Belçika'da hükümet kurulamıyor, hiçbir şey de olmuyor ama Türkiye öyle değil'' diye konuştu.

Anarşinin bu kadar yaygın olduğu dönemde esnaf ve sanatkarların anarşi olaylarına karışmadığına dikkati çeken Gönül, anarşinin en yaygın olduğu dönemde bir tek esnaf veya sanatkarın karakola bile çağrılmadığını belirtti. Gönül, şöyle konuştu:

''Anarşiden kolayca çıkılabilmişse, bunda cemiyetimizin bel kemiğini teşkil eden esnaf ve sanatkarların bu işe katılmamasının büyük rolü vardır. Yoksa askeri müdahale olacak, bir gün önce Ankara'daki olay sayısı 250, askeri müdahalenin olduğu gün 30, ertesi gün 11, daha sonraki gün sıfır. Demek ki birileri pompalıyordu bunu. Askeri idarenin gelişiyle millet, tabiat asli durumuna döndü. Ülkenin asli unsurları yok ama bazı maaşlı unsurları, öğrencileri anarşinin içinde. Ekmeğini alnının teriyle kazananlar anarşide yer almadılar. Allah'a şükür o günler geçti.''

''BİR PARTİNİN KENDİSİNE ROZET YAPTIĞI 6 OKTAN BİRİ...''

Gönül, AK Parti hükümetlerinin ekonomi politikalarına da değinerek, ''AK Parti hükümetleri, her şeyden evvel hani bir 6 ok var, devletin vaktiyle teşekkül ettirdiği, sonradan bir partinin kendisine rozet olarak yaptığı ve bu 6 oktan bir tanesi devletçiliktir. Devletçilikte 'ekonomiyi devlet yürütecek' demektir. Halk ne olacak, memur olacak. İşte bizim parti programında benimsenmeyen husus budur'' dedi.

AK Parti hükümetlerinin ekonomi politikasında ekonomiyi halkın yönetmesinin öngörüldüğünü belirten Gönül, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ekonomi, devletin mümkün mertebe karışmayacağı bir yer olacak. Peki devlet ne yapacak: Asayişi, güvenliği sağlayacak, eğitimi ve sağlığı verecek, buna benzer temel hizmetleri yapacak. Yani şimdi muhalefet gitmiş Güneydoğu'da diyor ki 'fabrika kuracağız', devletin kurduğu fabrikalardan ancak kurtuluyoruz; neden, hiçbir şey üretmediği halde memur istihdam etmek üzere fabrika kurulmuş, onbinler çalışıyor, hiçbir şey üretmiyor, ürettiği bir şey satılmıyor yani. Neden; devlet teknolojiyi takip edemez, devlet halkın ihtiyaçlarını bilerek anında cevap veremez.''

AESOB BAŞKANI SEVİMÇOK

AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok da AESOB'un üye sayısının 75 bin 800'e ulaştığını, Türkiye'nin 5. büyük sivil toplum kuruluşu olduklarını bildirdi. Sevimçok, Antalya'nın hızlı göç alan bir kent olduğunu, esnafın en çok kayıtsız çalışan kişiler yüzünden sıkıntı yaşadığını anlattı.

Özellikle yaz döneminde, ''Esnaf kendini yaktı'' gibi haberlerin kayıt dışı esnaftan kaynaklandığını savunan Abdullah Sevimçok, kayıtsız çalışan kişilerin, işini yasalara göre yapanları da zor durumda bıraktığını ifade etti.

Ziyarette Vecdi Gönül, AESOB Başkanı Sevimçok'a porselen tabak hediye etti. Sevimçok da Gönül'e çiçek verdi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler