YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gölcük'teki çuvallardan Balyoz çıktı
Gölcük Donanma Komutanlığı'nda çuvallar içinde ele geçirilen belgeler arasından Balyoz Darbe Planı'na ait yeni deliller çıktı...
Gölcük'teki çuvallardan Balyoz çıktı
20 Ocak 2011 / 07:42 Güncelleme: 20 Ocak 2011 / 07:51

"Şantaj ve askeri casusluk" soruşturması sırasında Gölcük Donanma Komutanlığında çuvallar içinde ele geçirilen belgeler arasından Balyoz Darbe Planına ait yeni deliller çıktı. Delillerin son kaydedicisi olarak görülen Süha Tanyeri, darbe seminerinden iki gün önce tüm hazırlıkları 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan'a sunmuş...

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda çuvalların içerisinde ele geçirilen delillere göre düzenlenen Balyozun ek delil klasörleri yeni bilgileri ortaya çıkardı.

196 sanıklı "Balyoz Planı" davasını yürüten İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul Cumhuriyet Savası Fikret Seçen tarafından yürütülen "şantaj ve askeri casusluk" iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında, 6 Aralık 2010'da Gölcük Donanma Komutanlığında yapılan aramada elde edilen ve davayla ilgili yeni delil olarak değerlendirilen 43 klasörü, DVD ortamında çoğalttı.

Tespit Tutanağında yeni belgeler ayrıntılı şekilde aktarıldı. 5-7 Mart 2003 tarihinde yapılan darbe seminerinden 2 gün önce, Balyoz Koordinatörü olarak adı geçen emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri'nin dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan'a bilgi notu hazırladığı tespit edildi. Ayrıca yeni delillerin arasında Oraj, Suga ve Sakal-Çarşaf eylem planlarının ön yazışmaları yer aldı. Bu deliller, eylem planlarının uygulamaya konulduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Belgeler tek tek karşılaştırıldı

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılı-ğı'nın 6 Aralık 2010'da Gölcük'teki Donanma Komutanlığı'ndaki aramada ele geçirdiği belgeler ile eski deliller raporda tek tek karşılaştırıldı. İddianamedeki 4 nolu CD ile Donanmadan çıkan 6 nolu çuvalda yer alan 1 nolu CD'nin bir dosya dışında bire bir aynı olduğu vurgulandı.

4 nolu CD ile 1 nolu CD'yi ayıran tek dosyanın "SN. KOM ARZ NOTLAR .doc" isimli belge olduğu ve Balyoz İddianamesinde yer almadığı ve soruşturmanın genelini ilgilendiren bir belge olduğu ifade edildi. Bu belgenin emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri'ye ait olduğu ve 3 Mart 2003'te saat 16.42'de son kaydedicisinin de Tanyeri olduğu anlaşıldı. Seminerden 2 gün önce yapılan çalışmaların son durumunun Çetin Doğan'a bildirildiği görülen belgede belirtilen hazırlıklarının bazılarının'+' işaretinin konulduğu tespit edildi. Bu işaretin anlamının çalışması tamamlanan hazırlık olduğu belirtildi. İşte Tanyeri'nin Doğan'a sunduğu Hazırlık Listesi:

Senaryo tamamlandı!

■ Bilinmesi gereken prensibine göre hareket esas alındı.
■ 12 Ey. belg. ve s. ynt. mevzuatı tek. ettirildi.
■ EMASYA kapsamında çalışıldı.
■ Senaryo tamamlandı.
■ Plan ve tim listelerinin oluşturulmasında yetkili güveniliri pers. seçimi yapıldı.
■ Müz. List. Atılacak, alıncak ve atanacaklar list. tamamlandı.
■ Hassas listeler -/+
■ Tekalifi milliye çalışması
■ Sok. hareketleri, F. Çarşamba, Tarikat ve Cemaatler Yön.: Alb. Helvacıoğlu, Korucular ve Timler
■ Azınlıklar.
■ Sef. Tet. K. Blg. He görüşüldü. ' I Sok. Eylemlerinde Svl. giyimli Muv. Pers. İstihdamı
■ Müzahir Gazeteci ve Yaz.
■ Afişler T.
■ Hrk. Ve E. Planlan I Balyoz+
■ Suga +
■ Sakal+
■ Oraj+
■ Çarşaf+

Camiler için yeni keşif belgeleri

Balyoz'a ilişkin bir başka yeni belgede, Fatih ve Beyazıt camilerine yönelik saldırıların yer aldığı Sakal-Çarşaf planlarını yürüten dönemin Binbaşısı Hüseyin Özçoban'la ilgili oldu.

Camileri masaya yatırmışlar

Balyoz Raporu'nda Özçoban'ın Sakal ve Çarşaf Eylem planlarının hazırlanması ile Balyoz kapsamında "Kamuoyu oluşturulmasına ihtiyaç olan konuları belirleme ve uygulanabilir planlar hazırlama" görevlerini yerine getirdiği iddianamede yer aldığı hatırlatıldı.

Özçoban'ın eylemlere konu edilen camiler belirlenmeden önce bu camilerin seçilmesine yönelik yapılan keşif ve gözlem çalışmalarında da görev aldığını ortaya koyan yeni belgeler ele geçirildiği vurgulandı.

5 nolu diskte Suga planı ile ilgili olarak 'Sinan Kurye Emri.doc' isimli BİLGİ NOTU başlıklı belge yer aldığı belirtildi. Plan Çalışmaları Personel Görevlendirilmesi konulu Ekim 2003 tarihli belgenin Donanma eski Komutanı Ora-miral Özden Örnek adına imzaya açıldığı görüldü. Belgede "Vinci Ordu K.lığı koordinatörlüğünde devam eden BALYOZ Harekat Planı hazırlık çalışmaları ve yeniden yapılandırma faaliyetleri kapsamında Donanma Komutanlığı'nda görevli aşağıda açık kimliği yazılı personel koordinatör olarak yetkilendirilmiştir" ifadeleri yer aldı. Belgenin en altında personel kimlikleri kısmında ise "Dz. Kur. Kd. Alb. R. Cem GÜRDENİZ 1979-4804" koordinatör olarak gösterildi.

Oraj'daki isim Albay Toker


Donanma Komutanlığı'ndan ele geçirilen Balyoz'a ilişkin bir başka yeni belgede oraj Planı'na ilişkin oldu. Aramalarda ele geçirilen 5 nolu DİSK'te 'birleştir' isimli klasörde "HHA_Direktife Yapılan İşlem" isimli word belgesi yer aldı.

Çok Gizli' ibareli olan ve Ocak 2003 tarihini taşıyan belgede, Hava Harp Akademisi Komutanı Hava Pilot Tümgenral Korean Pulatsü ismi yer aldı. Harp Akademileri Komutanı İbrahim Fırtına'ya hitaben yazılan belgede şu ifadeler dikkat çekti: "Hava Harp Akademisi Komutanlığı tarafından Hv. Mu. Kur. Alb. Y. Ziya TOKER (1980-031) koordinatörlüğünde bir Harekat Planlama Grubu oluşturulmuş olup "ORAJ HAVA HAREKAT PLANI" hazırlık çalışmalarına başlanmıştır.

İlgi direktifte emredildiği üzere, konunun gizliliği ve bilmesi gereken prensibi sebebi ile tebligat EK-A'da isimleri bulunan Birinci ve İkinci Kademe personele KİŞİYE ÖZEL olarak yapılmıştır." İlk kez ortaya çıkan bu belge, Oraj Planı'nına ilişkin hazırlıkların Ocak 2003'te başlatıldığını gözler önüne serdi.

Davanın tüm sanıkları aynı listede yer alıyor

1. klasörde, ''Tüm Şahıslar'' başlığıyla yer alan bir dosyada, ''Balyoz Planı'' davasında yargılanan 196 sanığın isminin dosyalar halinde başlıklandığı görülürken, ''Çetin Doğan'' başlıklı dosyanın içinde ''Sayın komutana arz'' başlıklı bir word belgesinde ''Suga'', ''Sakal'', "Çarşaf" ve "Oraj" isimleri bulunuyor. Klasörlerde başlıklar halinde, şu isimlendirmeler yer alıyor:

Gözaltına alınacaklar


"Kullanıcı dosya yolları, operasyonel faaliyetleri yürütecek personel listesi, istanbul ilinde arama yapılacak yerler, jandarmanın istihbarat faaliyetleri, istanbul'da gözaltına alınacak siyasi parti üyeleri, Tekirdağ'da bulunan irticai örgüt mensupları, görevlendirilen personel listesi, hassas personel listesi, İstanbul Üniversitesi'nde bölücü görüşlü üniversite öğrencileri, İstanbul Jandarma Bölge Komutanlığı emekliliğe sevk edilecek personel listesi, Bur-sa'da gözaltına alınacak kamu görevlileri, Bilecik'te gözaltına alınacak siyasi parti üyeleri, Bursa ili kritik tesis ve kurumlar, Tekirdağ'da infaz ekibinde yer alacak emniyet personeli.''

Tespit tutanakları

Klasörlerde ayrıca, Halil İbrahim Fırtına, Engin Alan, Ramazan Cem Gürdeniz, İzzet Ocak, Nuri Ali Karababa, ilkay Nerat, Ahmet Küçükşahin, Fatih Ultun, Namık Koç, Kemal Dinçer, Dursun Tolga Kaplama, Fatih Musa Çınar, Bahtiyar Ersay, Özer Karabulut, Ahmet Feyyaz Öğütçü, Kadir Sağdıç, Ahmet Türk» men. Şafak Duruer, Ali Türkşen, Hakan Çelikcan, ibrahim miffif Koray Özyurt, Mustafa Karasa-bun, Mücahit Erakyol, Yaşar Barbaros Büyüksağnak, Abdullah Gavremoğlu, Hanifi Yıldırım, Cemal Temizöz, Ali Demir, Ali Aydın, Murat Balkaş, İmdat Solak, Abdurrahman Başbuğ, Halil Helvacıoğlu, Kubilay Ak-taş ve Mehmet Ulutaş isimleriyle ilgili tespit tutanakları da bulunuyor. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler