YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gölcük'te ele geçirilen şok belge
Gölcük Donanma Komutanlığı'ndan çıkan belgelerde PKK irtibatıyla bölgenin karıştırılabileceği, sansasyonel eylemleri kimlerin organize edeceği açıkça belirtiliyor
Gölcük'te ele geçirilen şok belge
30 Mayıs 2011 / 08:17 Güncelleme: 30 Mayıs 2011 / 08:19

12 Haziran seçim sürecini tıkamak için işbirliği içinde olan Ergenekon-PKK birlikteliğinden sonra bu defa Balyozcuların PKK kartını kullanmak için yaptığı planların ayrıntılarına ulaşıldı.

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramalarda bulunan ve 2003 yılında hazırlanan planların Temmuz 2007 seçimleri öncesinde de güncellendiği ortaya çıktı. Gölcük belgelerinde terör örgütü PKK irtibatlarının kullanılarak bölgenin karıştırılabileceği, bu sırada hangi isimlerin görev alacağı açık açık ifade ediliyor. Bir başka belgede ise Balyoz darbe planına destek veren hangi personelin aşırı sol gruplar ile PKK arasındaki bağlantılardan yararlanarak sansasyonel eylem yapabileceği de belirtiliyor.

PLAN GÜNCELLENDİ

Gölcük Donanma Komutanlığı aramalarında 5 nolu hard diskteki D/İKK/GENKKURBSKTAKDİM/Arşiv isimli klasör içindeki "GüneyDogu.doc" isimli dosyada bulunan "Görevlendirme Sonuç Raporu" Balyozcuların bölgeyi karıştırmak için PKK ve terör kartını kullandığını açık bir şekilde ortaya konuyor. İşte "Görevlendirme Sonuç Raporu"nun ayrıntıları:
PKK İLE İRTİBAT: Gölcük belgelerine göre Doğu ve Güneydoğu'da sansasyonel eylemlerin yapılması için her türlü yolun denenmesi isteniyor. Belgede terör örgütü PKK ile irtibatlı kişilere ulaşılması isteniyor. Bölgede yapılacak eylemlere yönelik planlamanın ne şekilde yapılacağı şu sözlerle anlatılıyor : "PKK Terör Örgütü ve Örgüte müzahir kuruluşlar/ şahıslarla irtibatta bulunan kişiler tarafından tanzim edilen raporlarda yer alan bilgiler müteakip maddelerde belirtilmiştir."
ESNAFLA EYLEM PROVASI: Plana göre kaos ortamı oluşturmak için belirlenen bir grup esnaf üzerinde çalışma yapacak. Milliyetçi duyguları yüksek esnaf belirlenecek ve bunların koordine olması sağlanacak. Sonuç raporunda bu konuda "Dz.Kur.Yb.Nihat A. tarafından, garnizon bünyesindeki hazırlıklar ileri gelen esnaflarla birlikte incelenerek gerektiğinde eyleme yönelik provalar yaptırılabileceği" belirtiliyor.
ESNAFA SALDIRI: Bir ekip milliyetçi esnaf ile temas sağlarken bir ekibin de bölgede işyerlerine saldırı düzenleyecek esnafı belirlemeleri sonuç raporunda şöyle ifade ediliyor : "İk.Kd.Ütğm.Müslüm A. tarafından, tesis ettiği irtibatları vasıtasıyla 1 Mayıs ve terör örgütü elebaşının doğum günü gibi günlerde bazı esnaflara ait işyerlerine yönelik eylemler yaptırılabileceği.."
BİRLİKLERE EYLEM!: Kaos planı ayrıca bölgede tansiyonu yükseltmek için birliklere yönelik eylem gerçekleştirilmesi de "Eln.Bçvş.M.Ali K., bölgesi dahilinde müzahir sivilleri doktrine ederek birliğe yönelik sansasyonel eylem yaptırabileceği.." şeklinde ifade ediliyor.
ERLER TAKİP EDİLECEK: Plana göre bazı erler yakından incelenecek ve terhisleri sonrasında temas korunacak. Raporda bu konuda şu ifadelere yer veriliyor : "Dz.Ütğm.Bülent A. tarafından, iltisaklı erlerin faaliyetleri yakından izlenerek, terhisleri sonrasında aileleri ile irtibatlar artırılabileceği.."

PKK ile sol örgüt bağlantıları kullanılsın!
Belgede sansasyonel eylemlerde PKK'nın devreye sokulması için sol örgütlerle terör örgütü arasındaki bağlantıların kullanılması şu ifadelerle isteniyor: "Dz.Kur.Yb.Koray Ö. sol örgütlerle bölücü örgüt arasındaki bağlantıları kullanarak sansasyonel eylemleri istenen zamanda ve istenen gruplar aleyhinde yönlendirebileceği..." Belgelerde ayrıca Eln.Bçvş.İlker Y.'nin, DHKP-C içindeki irtibatlarını kullanarak örgütün karşıt görüşlü grup ve topluluk üzerinde etkin eylem hazırlığı içinde olduğu ancak bir yönlendirme ile eylemlerin başka mahallere kaydırılabileceği, İda.Kd.Üçvş. Hikmet A.'nın örgüte müzahir kesimlerin eylem ve faaliyetleri konusunda yönlendirilebileceği.." belirtiliyor.

Balyoz'un kritik görevlendirilmeleri
Balyoz tutuklusu A.Semih Çetin, 6 Mayıs 2003'te dönemin Donanma Komutanı Ora. Özden Örnek ve Tümamiral Feyyaz Öğütçü tarafından darbe planı çerçevesinde "Doğu-Güneydoğu Faaliyetleri"nde görevlendirilmişti. Semih Çetin ile birlikte halen tutuklu olan Dz. Kur. Alb. A. Sadi Ünsal Alevi Dernek ve Vakıflardan, Tuğa.Kadir Sağdıç aşırı sol gruplardan, Dz. Kur. Alb. İbrahim Şahin dini gruplar- cemaatlerden, Dz. Kur. Yb. S. Okan Kırçiçek sivil toplum kuruluşlarından, Dz. Kur. Kd. Alb. Cem Gürdeniz ile Dz. Kur.Yb. C. Aziz Çakmak medyadan, Dz. Kur.Yb. F. Can Yıldırım da siyasi partilerden sorumlu olarak görevlendirildiği ortaya çıkmıştı. (Sabah)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler