YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Göktürk-2 Uzay'a fırlatıldı
İlk yerli keşif uydusu Göktürk-2 uzaya fırlatıldı.
Göktürk-2 Uzay'a fırlatıldı
18 Aralık 2012 / 18:49 Güncelleme: 18 Aralık 2012 / 18:50

Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü ilk yerli keşif uydusu Göktürk-2, Çin'den uzaya gönderildi. Çin saatiyle 00.12'de, Türkiye saatiyle ise 18.12'de Çin yapımı Uzun Yürüyüş 2 taşıyıcı roketiyle fırlatılan uydunun 13 dakika sonra yörüngeye oturması bekleniyor.

Göktürk 2, Çin'in kuzeybatısındaki Gansu eyaletinde bulunan Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi'nden (JSLC) uzay yolculuğuna bu gece başladı. Bölgede hava sıcaklığı 1 derece ve hava açık seyrediyor. Normalde yarın fırlatılması planlanan Göktürk 2'nin fırlatılışı, hava şartlarından dolayı bugüne alındı. Hiçbir basın mensubu fırlatma merkezine kabul edilmedi.

Çin, dünyadaki uydu fırlatma başarı yüzdesi en yüksek ülke konumunda bulunuyor.

Göktürk-2 uydusu, TÜBİTAK kaynaklarıyla gerçekleştirilen ilk milli yer gözlem uydusu oluyor. 2,5 metre çözünürlüğe sahip Göktürk-2'nin, savunma ve kalkınma alanlarındaki önemli ihtiyaçlara cevap vereceği belirtiliyor. Çin'deki fırlatma üssü ile Ankara'daki ana yer istasyonu ve Norveç'te bulunan Göktürk yer istasyonu arasında da canlı bağlantılar yapıldı.

686 kilometre yükseklikte yörüngeye oturması beklenen Göktürk-2'nin ilk sinyalini, Ankara'ya saat 21.25'te vereceği kaydediliyor. Göktürk-2'nin ilk görüntülerini 25-30 Aralık tarihleri arasında Ankara'ya indirmesi bekleniyor. İlk sinyalin ardından uydudan sıcaklık, akım, gerilim gibi bilgilerin akışı başlayacak. Uydudan ilk görüntülerin 25-30 Aralık tarihleri arasında indirilmesi planlanıyor.

UYDU MERKEZİ VE ÖZELLİĞİ

Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi (JSLC), 1958 yılında kuruldu ve Gobi Çölü'nde bulunuyor. Çin'in 4 uydu fırlatma merkezinden en önce kurulanı ve en büyüğü konumunda. Bu merkezden bu yıl Venezüella için de Uzun Yürüyüş-2 (Chang Zheng-2) taşıyıcı roketle bir uydu gönderildi. Dongfeng (Doğu Rüzgarı) Uzay Şehri'nin bir parçası olan Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi yabancılara kapalı tutuluyor. Askeri bir bölge ve yıllık ortalama sıcaklığı 8,7 derece. Yılın 300 günü fırlatma denemesi yapılıyor.

Söz konusu merkez, 2 bin 800 kilometre kare alanı kapsıyor ve 20 bin kişiyi içinde barındırıyor.

Buradaki tesisleri ve fırlatma destek ekipmanları, Sovyet modellerine benziyor ve Sovyetlerin buraya teknik destek sağladığı sanılıyor.


CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler