YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Göktürk-2 Çin'e uğurlandı
Göktürk-2 Çin'e uğurlandı
06 Kasım 2012 21:39
Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacı doğrultusunda üretilen yer izleme istasyonu uzaya fırlatılmak üzere Çin'e uğurlandı. Türkiye'nin ilk askeri keşif uydusu Göktürk-2, 25 metrelik çözünürlüğe sahip.

Göktürk-2 uydusunun TUSAŞ tesislerinde düzenlenen fırlatma öncesi uğurlama törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaya, TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Avcı katıldı.

TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı da, Mayıs 2007'de başladıkları GÖKTÜRK-2 Projesi'nde tasarım, üretim, montaj ve test aşamalarının başarıyla tamamlandığını söyledi.

Bakan Ergün de, Türkiye'nin artık çok daha yüksek hedeflerle ilerleyen bir ülke olduğunu vurguladı.

Ergün, ''Ülkemizde günü kurtarmaya değil, geleceği kurmaya odaklanmış bir yönetim anlayışı mevcuttur. GÖKTÜRK-2 Projesi'nde olduğu gibi hemen her alanda ciddi gelişmelere tanık oluyoruz. Artık bu topraklarda, bu toplumda, bu millette var olan gizli enerji açığa çıkmaya başlamıştır ve bizi çok daha iyi günler beklemektedir." diye konuştu.

GÖKTÜRK-2 Projesi'nin ardından yer gözlem uydularında olduğu gibi haberleşme uydularında da önemli mesafeler alacakları önemli projelerin yakında hayata geçeceğini ifade eden Ergün, şöyle devam etti:

"Önümüzdeki 10 içinde belki de 10 yıla varmadan Türkiye, kendi uydularını sadece üreten değil, aynı zamanda fırlatan ülkelerden bir tanesi olacak. Kendimiz için uydu ürettiğimiz ve fırlattığımız gibi başka ülkeler için de uydu üretebilen, onlar için de uydu fırlatabilen bir ülke haline gelmiş olacağız."

Konuşmaların ardından Göktürk-2 uydusunun Çin'e seyahat öncesi kapama sertifikası imzalandı. Bakan Ergün ve Bakan Yılmaz daha sonra projede emeği geçenlere plaket vererek, ''Temiz odada'' bulunan uydunun yanına geçip incelemelerde bulundu.

Öte yandan, 2007 Mayıs tarihinde başlanan projenin bu yıl sonunda tamamlanması ve aralık ayı sonunda uzaydan ilk görüntülerin alınması bekleniyor. Proje, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, TÜBİTAK, TUSAŞ ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ortaklığınca hayata geçirildi.

CHA

Etiketler: , , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler