YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gökçek'ten karara sert tepki
Gökçek'ten karara sert tepki
14 Eylül 2011 14:51
Başkan Melih Gökçek, Danıştay'ın Ankara amblemine ilişkin verdiği kararı değerlendirdi...

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Danıştay'ın Ankara'nın amblemine ilişkin verdiği kararla ilgili olarak ''Mahkeme kararının, doğru bir karar olduğunu düşünmüyorum'' dedi.

Gökçek, Ankara ile Vietnam'ın başkenti Hanoi'nin kardeş şehir protokol törenin ardından, gazetecilerin sorusu üzerine, Danıştay'ın Ankara'nın amblemine ilişkin kararını değerlendirdi.

''Mahkeme kararının doğru bir karar olduğunu düşünmüyorum'' diyen Gökçek, şöyle konuştu:

''Danıştay'ın sayısız kararı vardır. Bu kararlarda, herhangi bir meclisin iptal ettiği karardan sonra yeni karar alınır ve o da mahkeme tarafından iptal edilirse bir önceki karara kesinlikle dönülmez. Yeniden dönülüp dönülmeyeceği karar verecek olan Belediye Meclisidir. Bu Anayasamızda da açıktır, yerindelik kararı veremez. Yani Belediye Meclisi yerine takdir yetkisi kullanamaz. Bu mahkemenin kararı doğru bir karar değil. Ama mahkeme kararı olduğu için her zaman olduğu gibi uygulamak zorundayız. Gerekeni yapacağız, kimsenin endişesi olmasın. Ama hiçbir zaman bundan sonra Ankara'nın amblemi Hitit olmadı, olamayacak. Bu kadar net ve açık söylüyorum.''

Gökçek, karara ilişkin tezatlar da bulunduğunu öne sürerek, şöyle devam etti:

''Birincisi bizimki amblem değil, logo. Mahkeme logoyla amblemi birbirine karıştırıyor. Üstelik dava açan kişi özellikle 3'te 2 çoğunluktan hiç bahsetmediği halde mahkeme nedense bunu kendiliğinden bulmuş ve oraya koymuş. Hayretle karşıladım. Mahkeme kararının hakkında da ayrıca bizim şikayetçi olmamız söz konusu olabilir. Çünkü yasalar açıkça aykırı bir karar." (AA)
 

kedili köpekli amblem olmaz ankara resmi bir yer
 // hakan demirci
osmanlı sülületi taşımalı karizmalı olmalı o ne öyle kedi gibi ankarayı paris sandı...
14 Eylül 2011 20:47
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler