20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,212
 • BIST94.437
 • Dolar4,7316
 • Euro5,4729
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2433
 • İstanbul23 °C
 • Ankara15 °C
 • İzmir22 °C
 • Konya15 °C
 • Adana21 °C
 • Antalya21 °C
 • Diyarbakır20 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri15 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep18 °C
 • İçel22 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Göçükten yaralı olarak çıkarılan öğrencilerin isim
Göçükten yaralı olarak çıkarılan öğrencilerin isim
Göçükten yaralı olarak çıkarılan öğrencilerin isim
01 Ağustos 2008 / 08:59 Güncelleme: 01 Ağustos 2008 / 00:00

Konya'nın Taşkent İlçesi Balcılar Beldesi'nde özel bir vakfın kullandığı 3 katlı kız öğrenci yurdu çöktü.


Konya'nın Taşkent ilçesine bağlı Balcılar beldesinde çöken kız yurdu binasından kurtarılan bir öğrenci, patlamadan önce hocalarından birinin “mutfakta gaz hortumu çıkmış” dediğini duyduğunu söyledi.


Balcılar beldesinde çöken yurt binasından kurtarılan ilk öğrencilerden biri olan 13 yaşındaki Merve Avcı, ilköğretim 8. sınıfa geçtiğini ve Konya'da yaşadığını söyledi. Büyükbaba ve büyükannesinin Balcılar'da yaşadığını belirten Avcı, okullar tatil olduktan sonra Kur'an öğrenmek için yatılı olarak yurda yazıldığını aktardı.


Vücudunda hafif sıyrıklar olan Merve Avcı, 3 katlı yurt binasında 6 kişilik personelle birlikte yaklaşık 50 kişinin bulunduğunu söyledi.


Avcı, bu sabaha karşı yaşanan olayı şöyle anlattı:


“Sabah saatlerinde namaza kalktık. Ben abdest almaya aşağı indim. Zemin kattan kuvvetli bir hışırtı geliyordu. Yurttaki iki hocamızla birlikte mutfağa girdik. Hocalarımızdan biri, 'mutfakta gaz hortumu çıkmış' dedi. Ben mutfağın kapısında duruyordum. Hocalarımız 'kapıyı kapat' dediler. Ben de ikinci kata çıktım. Binada panik yoktu, hatta öğrenciler yataklarındaydı. Ben yukarı çıktıktan 5 dakika sonra aşağıdan yatakhanelere gaz kokusu gelmeye başladı ve hemen ardından çok şiddetli bir patlama meydana geldi. 5 arkadaşımla birlikte patlamadan sonra binanın ayakta kalan kısmındaydık. Zemin kattan yukarı doğru çıkan alevleri çok yakımızda hissettik. kapıyı açtığımızda binanın yarısının yıkıldığını ve sadece bizim bulunduğumuz bölümün ayakta kaldığını gördük. Üzerime iki tahta parçası devrilmişti. Bağırarak yardım istedim. Yardıma gelenler beni kurtardı. Önemli bir sağlık sorunum olmadığı için hastaneye götürülmedim.”


Öte yandan çevre sakinleri ve belediyede çalışan bazı görevliler, yurt binasında tüp bulunmadığını, gazla çalışan bir tesisatın kurulu olduğunu söyledi.


BİNA TAMAMEN YERLE BİR OLDU


Konya'ya 160, Taşkent'e 20 kilometre uzaklıkta bir vakfa ait Kuran Kursu binasında 03.45 sıralarında patlama meydana geldi.


Yaralılardan 10'u Konya'ya, diğerleri de civardaki ilçelerin hastanelerine, vatandaşların araçları ve ambulanslarla kaldırıldı. 


İlk gelen bilgilere göre 17 öğrenci öldü, 28 öğrenci yaralandı. Tamamen yerle bir olan bina enkazı altında kalan kız öğrenciler kurtarılmayı bekliyor.


Arazi çok dağlık olduğu için göçük sabah erken saatlerde olmasına rağmen ambulanslar daha geç saatlerde olay yerine varabildi.


Balcılar belde merkezinin dışında bulunan ve çökmenin ardından ilk müdahalenin vatandaşlar ve jandarma tarafından yapıldığı kurtarma çalışmalarına, daha sonra bölgeye ulaşan sicil savunma ekipleri de katıldı. Olay yerine başka kurtarma ekiplerinin ve ambulansların sevk edildiği de öğrenildi.


ANKARA'DAN KURTARMA EKİBİ GELDİ


Konya'nın Taşkent ilçesine bağlı Balcılar beldesinde çöken yurt binası enkazında arama kurtarma çalışmaları, canlı belirtisi olan bir noktada devam ediyor.


Ankara'dan 4 askeri helikopterle gelen yaklaşık 30 kişiden oluşan jandarma arama kurtarma ekibi, enkazda çalışmalarını sürdüren diğer ekibe dahil oldu.


Çalışmalarda helikopterle Ankara'dan getirilen K-9 arama kurtarma köpeği de kullanılıyor. Jandarma enkaz çevresinde güvenlik çemberi oluşturdu.


Enkazdan yaralı olarak 3 öğrencinin çıkarılmasının ardından, yurt enkazının yukarısından geçen yol boyunca toplanarak çalışmaları izleyen vatandaşlara megafonla canlı dinleme çalışmasının başlayacağı belirtilerek, sessiz olmaları ve 10 dakika boyunca yere oturmaları istendi.


'SESİMİ DUYAN VAR MI'


Daha sonra elinde megafon olan görevli, “Sesimi duyan var mı varsa duvara vursun veya bağırsın” dedi.


Yapılan dinleme sonunda cihazların bir noktada canlı belirtisi tespit etmesi üzerine enkaz kaldırma çalışmaları o noktada yeniden başladı.


Ayrıca, Ankara'dan helikopterle olay yerine gelmek üzere İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun hareket ettiği öğrenildi.


TÜRK KIZILAYI BÖLGEYE UZMAN PERSONEL VE KUMANYA GÖNDERDİ


Türk Kızılayı, bölgeye içlerinde psikososyal destek uzmanının da bulunduğu 4 kişilik uzman personel ile kumanya gönderdi.


Türkiye Kızılay Derneğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türk Kızılayı Hadım Şubesi, olayın hemen ardından bölgeye ulaştı. Ankara'da bulunan Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi de bölgeye içlerinde psikososyal destek uzmanının da bulunudğu 4 kişilik uzman personel gönderdi.


Türk Kızılayı Konya Tıp Merkezi alarm durumuna geçirilirken, Konya şubesi tarafından kaza alanında görev yapan arama kurtarma, sağlık ekipleri ve vatandaşlara dağıtılmak üzere bölgeye kumanya sevk edildi.


Açıklamada, yaralılara gerekli olabilecek kan temini ve psikososyal destek hizmeti için tüm hazırlıkların tamamlandığı bildirildi.


KAHREDEN BEKLEYİŞ


Konya'da 3 katlı kız yurdunun çökmesinin ardından yaralananların yakınları Balcılar'a akın etti. Arama ve enkaz çalışmalarını sürdüren AKUT ekipleri büyük bir titizlikle çalışıyor. Olayı duyar duymaz Konya'dan ve çevre illerden gelen yaralı yakınları ise çaresizlikle bekliyor.


YARALILARIN İSİMLERİ ŞÖYLE


Konya'da çöken yurt binasından yaralı olarak kurtarılanların bazılarının isimleri belirlendi. Ölenlerden de şu ana kadar sadece birinin ismi öğrenildi.


Şu ana kadar hayatını kaybeden 17 kişiden 1'inin isminin Elif Tuğyan olduğu, 16 kişinin de kimlik tespit çalışmalarının devam ettiği belirtildi.


Yaralıların isimleri ve tedavi gördükleri hastaneler ise şöyle:


-Asude Akdere, Teslime Akcan, Cennet Tatmaz, Meryem Özbağrıaçık, Ünzile Semerci, Meryem Semerci, Semra Kambur, Züleyha Kulu, Zahide Kambur, Dilek Türker (Numune Hastanesi),


-Fadimana Toz, Aysun Erdoğan, Teslime Gümüştekin, Zehra Parlatıcı, Seher Sümer, Selma Doğrul, Z. Büşra Demirtaş, Tuba Güllü, Tuba Özçömlekçi (Hadim Devlet Hastanesi),


-Şerife Atayer, Fatma Özbağrıaçık, Teslime Dağtekin, Büşra Güneş, Ayşe Semerci, Zehra Uysal (Tıp Fakültesi Hastanesi),


-Fadime Dağtekin, Menekşe Vural (Konya'ya sevk).


HÜRRİYET

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler