YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Göç dalgası her gün büyüyor
IŞİD'ten kaçarak Türkiye'ye giren Suriyeliler'in sayısı her gün daha da artıyor.
Göç dalgası her gün büyüyor
22 Eylül 2014 / 05:15 Güncelleme: 22 Eylül 2014 / 05:18

Başbakan Yardımcısı, Türkiye'ye giren Suriyeli misafirlerimizin sayısını dün itibarıyla 65 bin olarak açıklamıştı. Bugün itibarıyla bu sayı, 100 bini buldu. Herkes bu insani dramı en aza indirebilmek için gece gündüz demeden özverili bir şekilde çalışıyor.

IŞİ'D'ten kaçan Suriyelilerin, Türkiye’ye akını sürüyor. Kayıt altına alınan ve sağlık taramasından geçen Suriyeli sayısı 100 bine ulaştı. Mülteciler, Urfa’nın Suruç İlçesi'ne gönderildi.

Suriye'nin Rakka kentinde IŞİD ile PYD arasındaki çatışmalardan kaçan çok sayıda Suriyeli, Suruç İlçesi'nde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) oluşturduğu alandan Türkiye'ye geçiş yapmaya devam ediyor. Geçiş yapan Suriyelilerin kayıt altına alınması ve sağlık taramasından geçirilmesi çalışmalarını inceleyen AFAD Başkanı Fuat Oktay, şunları söyledi: Bütün gücümüzle insani dramı en aza indirebilme adına buradayız, sahadayız. Şu anda da sınır bölgesinde çalışmalarımız sürüyor. Sayın Başbakan Yardımcımız Türkiye'ye giren Suriyeli misafirlerimizin sayısını dün itibarıyla 65 bin olarak açıklamıştı. Bugün itibarıyla bu sayı, 100 bini buldu. Herkes bu insani dramı en aza indirebilmek için gece gündüz demeden özverili bir şekilde çalışıyor.

Mobil geçiş kapısı

IŞİD tehdidi nedeniyle binlerce insanın kaçtığı Kobani'den Türkiye'ye geçmek isteyen ancak sınır hattındaki gerginlik nedeniyle geçici olarak durdurulan geçişler, Yumurtalık Köyü'ne kurulan mobil geçiş kapısından yapılmaya başladı. Polis barikatları kurulan mobil geçiş kapısından girenler yanlarındaki çanta ve torbaları arandıktan sonra Türkiye'ye alındı. Sınırı geçenler yapılan aramanın ardından minibüs ve otobüslerle Suruç ilçe merkezine gönderildi. Öte yandan güvenlik güçlerinin sabah saatlerinden itibaren gerginliğe yol açan kalabalığı ise sınır hattından 5 kilometre uzaklaştırdığı bildirildi.

Meclis'te tezkere mesaisi

TBMM’nin yeni yasama yılındaki ilk işi, süresi dolacak olan Irak ve Suriye tezkereleri olacak. TBMM Genel Kurulu, 2 Ekim Perşembe günü tezkereler için mesai yapacak. AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır, bir yıl daha uzatılması planlanan tezkerelerin henüz Meclis'e gelmediğini söyledi.  Milli Savunma Bakanlığı'nın konuyla ilgili çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Suriye Tezkeresi'nin süresinin 4 Ekim'de, Irak Tezkeresi'nin 17 Ekim'de dolacağını hatırlatan Satır, her ikisini aynı gün görüşmeyi planladıklarını ifade etti. Bölgede "tampon bölge" ve diğer gelişmelere işaret ederek, "Tezkereler, yeni gelişmeler de dikkate alınarak bakanlığın çalışması sonrasında netlik kazanacak" dedi.

Taşlı sopalı provokasyon

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde IŞİD ile PYD arasındaki çatışmalardan kaçan Suriyelilerin Türkiye'ye geçişleri sürüyor. AFAD tarafından oluşturulan koordinasyon merkezine alınan Suriyeliler, sağlık kontrolünden geçiriliyor. Suriyeliler daha sonra araçlarla konaklama yerlerine sevk ediliyor. Öte yandan Türkiye tarafından geçişleri izleyenlerin sınır hattına yaklaşması üzerine güvenlik güçleri, bu kişileri uzaklaşmaları için uyardı. Gruptakilerin, taşla karşılık vermesi üzerine jandarma ekipleri müdahale etti. Yaşanan gerginlik nedeniyle Suriye tarafından geçişler kısa süre durdu.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler