YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Glock'lar X-Ray'dan geçirilebilmek için parçalara
Glock'lar X-Ray'dan geçirilebilmek için parçalara
Glock'lar X-Ray'dan geçirilebilmek için parçalara
11 Eylül 2008 / 07:38 Güncelleme: 11 Eylül 2008 / 00:00

Habur Sınır Kapısı'nda şüpheli bir aracı durduran güvenlik ekipleri, ABD tarafından Irak ordusu ve polisine verilen ve daha sonra kayıp olduğu açıklanan 'hayalet silah' Glock'lardan 12'sini ele geçirdi. Silah tacirlerinin ele geçirilmemesi için parçalayarak aracın gizli bölmelerine ustaca sakladıkları Glock'ların X-Ray cihazında yakalandığı öğrenildi.


BİR KİŞİ GÖZALTINDA


Irak'tan Türkiye'ye giriş yapan bir araçtan şüphelenen Gümrük Muhafaza Başmüdürlüğü ekipleri arama için aracı durdurdu. Ekipler,


X-Ray cihazından geçirdikleri aracın bazı bölümlerinde lekeli bölgeler tespit etti. Aracın detaylı arama yapan ekipler, X-Ray cihazlarında gözükmediği için hayalet silah olarak bilinen 12 Glock marka tabanca ele geçirdi. Olayla ilgili araç şoförü gözaltına alındı. Sınır kapısından kaçak Glock'ların geçirileceğinin güvenlik güçlerine ihbar edildiği de ileri sürüldü. Yetkililer, ele geçirilen silahların ABD 'nin Irak polisi ve ordusu için verdiği ve ortadan kaybolan silahlardan olduğu değerlendirmesinde bulundu.


KİME GİTTİĞİ İNCELENİYOR


Gümrük Müstereşarı Emin Zararsız, Glock'ların gümrük görevlilerinin dikkati sayesinde ele geçirildiğini açıkladı. Gümrük görevlilerinin sorgulamayı tamamlayarak gözaltına alınan şahsı savcılığa sevk edeceğini belirten Zararsız, “Silahların kaçakçılık maksadıyla mı yoksa organize bir örgüt faaliyeti olarak mı Türkiye'ye sokulduğu konusu savcılık sorgulamasında ortaya çıkacak' dedi.


Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Neşet Akkoç da “Silahların tetik tertibatları yok ama henüz arama devam ediyor. Aramalarda ayrıca Irak menşeli 7.65 çapında tabanca da bulundu” dedi.


SUİKAST SİLAHI GLOCK


Suikast sihalı olarak nitelenen Glock'lardan ABD'nin Irak Ordusu'na verilmek üzere 505 bin adet aldığı ve bunlardan bin 283'ü kaçak yollardan Türkiye'ye sokulduğu daha önce tesbit edilmişti. Başta Trabzon'daki Santa Maria Katolik Kilisesi'nin İtalyan rahibi Andrea Santoro cinayeti, bir Danıştay üyesinin öldüğü ve üçünün de yaralandığı Danıştay saldırısı ile İzmir ve Tekirdağ'da birer polisin öldürülmesinde kullanılan Glock tabancaların da ABD'nin Irak'a hibe ettiği silahlar olduğu belirlenmişti.


Gümrüklerde X-Ray'e yakalanmadığı için hayalet silah olarak adlandırılan Glock'lar Başbakan Erdoğan'ın, ABD Başkanı Bush'la yaptığı görüşmeşede de gündeme gelmişti.Yüzbinlerce silah kaçakçıların elinde


Türkiye'nin grişimi ile ABD'nin başlattığı soruşturma sonucunda, Irak'a hibe edilen 505 bin 93 silahtan sadece 12 bininin kaydının bulunduğu anlaşılmıştı. Yüzbinlere Glock'un silah kaçakçılarının eline geçtiği tahmin ediliyor. YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler