YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gizli tanıktan şok ifade...
Gizli tanık: KCK, sanıkları Kandil'de 6 ay eğitiyordu
Gizli tanıktan şok ifade...
13 Aralık 2011 / 08:17 Güncelleme: 13 Aralık 2011 / 08:20
Diyarbakır'da görülen KCK ana davasının gizli tanığı X, terör örgütü KCK'nın sistemini baştan sona anlattı. Dosyanın ek klasörlerinde yer alan gizli tanığın ifadesi mahkeme heyeti tarafından okundu.

Kapatılan DEHAP'ın gençlik yapılanması içinde yer aldığını, daha sonra PKK ve KCK'ya nasıl katıldığını anlatan gizli tanık, KCK sanıklarının terör örgütünün Kandil'deki kamplarında 6'şar ay eğitime tabi tutulduğunu söyledi. X, "İsimlerini belirttiğim KCK sanıkları Kuzey Irak'taki Hınere başta olmak üzere birçok kampta eğitime tabi tutuluyordu. Bazı sanıklar pasaportla, bazıları da illegal yollarla gidip geliyordu." dedi.

Diyarbakır'da devam eden KCK ana davasının 29. duruşmasında delillerin okunmasına devam edildi. Mahkeme Başkanı Menderes Yılmaz'ın ifadelerini okuduğu gizli tanık X, terör örgütü içinde yıllarca kaldığını belirterek, bundan pişmanlık duyduğunu dile getirdi. Örgütün dağ kadrosuna katılmaya karar verdikten sonra milislerin yardımıyla İran'a geçtiğini ve PKK kamplarına katıldığını belirten X, terör örgütü KCK ile ilgili şu bilgileri verdi: "KCK Türkiye'deki her türlü çalışmayı Türkiye Çalışma Masası aracılığıyla yapar. Bu masa daha sonra değiştirildi, Türkiye Meclisi oldu. KCK yürütme konseyinde yer alanlar aynı zamanda Türkiye Çalışma Meclisi'nin üyesidirler. Üyeler 6 aylık periyotlarla konferansa çağrılırlar. Gidemeyenlere eyalet, saha ya da e-mail yoluyla talimatlar gönderilir. Türkiye Çalışma Masası'nın altında Türkiye Koordinasyonu, onun altında il öz savunma birlikleri ve sonrasında demokratik halk inisiyatifi yapısı bulunur." (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler