YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gizli tanıktan şok “Balyoz” itirafları
Gizli tanıktan şok “Balyoz” itirafları
18 Aralık 2010 08:17
Balyoz Darbe Planı Davası'nın görülmesine önceki gün Silivri'de başlandı.

Oldukça uzun süreceği belli olan bu yargılama gündemdeki yerini belliki koruyacak. Fakat darbe planları kadar mahkemenin şekil şartları da tartışma konusu. Özellikle de yargılama başlamadan hemen önce 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt'un Gebze'ye atanması oldukça dikkat çekti. Balyoz planına da 'seminer notları' olarak bakan medya 'bakın dosya daha baştan şaibeli' söylemi yaydı.

Rant eroin işinden

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise haklarındaki soruşturmalar nedeniyle görev değişikliği yapıldı. 'HSYK bu kararı oy birliği ile aldı' diyerek' değişikliğin ne kadar zaruri olduğunu anlatmaya çalıştı. Fakat tartışmalar bitmiş değil. Ancak hem 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt'un hem de Hrant Dink Davası'na bakan 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak'ın yer değiştirmesine neden olan soruşturma dosyasına bakılırsa vahim bir tabloyla karşılaşılıyor.

Çünkü her iki hakimle ilgili yüz kızartıcı iddialar var. Hatta gizli tanık Terazi'nin Ergenekon savcılarına anlattıkları çok düşündürücü. Adalet Bakanlığı müfettişlerinin raporlarına göre 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt ve 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak,  büyük hacimli uyuşturucu davalarında sanıklar ve onların avukatlarıyla 'uygunsuz ilişkilere' girdi. Adalet Başmüfettişi  Oktay Acu'nun 25 Kasım'da Bakanlık Teftiş Kurulu'na yolladığı 'soruşturma izni talebi'n de her iki hakimle ilgili çarpıcı ifadeler yer alıyor. 

Soruşturma evraklarına göre hakimler Başkurt ve Canak, uyuşturucu davalarının avukatlarıyla yakın temasta. Hatta avukatlarla, üstelik onların araçlarıyla Ankara'ya gidip Seyfi Oktay'ın aracı olmasıyla HSYK Başkanvekili Kadir Özbek ile görüştüler. Yine aynı evraklara göre bir eroin davasında tutuklu bulunan Cemal Nayır'ın tahliyesi için avukatları mahkeme başkanı Erkan Canak ile müzakere ettiler. Hatta tahliye olmayınca da sanık avukatları diğer hakim Zafer Başkurt üzerinden hakim Erkan Canak'ı tehdit ettiler.

İfadenin tarihi 21 Ekim

Fakat asıl şok bilgiler adliyelerde dönen rüşvet çarkını anlatan gizli tanık 'Terazi'nin Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'e verdiği ifadede var. 21 Ekim 2010 tarihinde ifadesi alınan gizli tanık Terazi'ye göre uyuşturucu davaları ve dönen rüşvet çarkında söz konusu iki hakim de yer aldı. Özellikle , 'yargılamayı etkilemeye teşebbüs'ten geçtiğimiz yılın mayıs ayında tutuklanan avukatlar Ali Hadi Emre ve Kudbeddin Kaya'nın uyuşturucu davalarının lehlerine sonuçlanması için hakimler Zafer Başkurt ve Erkan Canak ile ilişki içinde olduğunu anlatan gizli tanık Terazi 'nin ifadesinden satır başları şöyle:

Davayı kendi lehlerine çevirdi

"Bu avukatlar uyuşturucu davalarında tahliye ettirdikleri şahıslardan, yüklü miktarda paralar almaktalar. Bu paralardan söz konusu mahkeme başkanları da paylarına düşeni alıyorlar. Eğer hakimler Zafer Başkurt ve Erkan Canak'ın halledemeyeceği bir şeyse Ankara'ya gidip Seyfi Oktay gibi bazı şahıslarla görüşme yaparak davaları kendi lehlerine sonuçlandırmaktalar"

2 milyondan pay aldı

"Mesela 2007'de İtalya'dan gelen bir gemide yakalanan 40 kilo kokain davasında avukat Kudbeddin Kaya idi. Davanın 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesi sağlandı. Avukat Kaya sanıklardan 2 milyon TL aldı. Bu paranın bir kısmını hakime verdiler. Kısa bir süre sonra sanıklar tahliye oldular"

Rüşvet bitti tutuklama kararı çıktı

"2005 yılında 350 kilo eroin Ukrayna'da yakalandı. Bu operasyonun sanıklarının avukatı Ali Hadi Emre'ydi. Kudbeddin Kaya da yardımcı oldu. Dava 14. Ağır Ceza'da görülmeye başlandı. Sanıkların tahliyesi için 800 bin euro rüşvette anlaşıldı. 400 ben eurosu peşin kalanı tahliyeden sonraydı. Sekiz ay gibi bir sürede tüm sanıklar tahliye oldu. Fakat sanıklar paranın kalanını ödemediler. Bunun üzerine mahkeme başkanı Erkan Canak sanık Mustafa Cengiz hakkında tutuklama kararı çıkardı. Sonra sanık parayı ödedi. Yakalama kararı da hemen kaldırıldı"

Müfettişi etkilemeyi başardılar

Gizli tanık 'Terazi'nin ifadesinde benzer çok sayıda olay var. Anlattıklarından olayların 'tam merkezinde' olduğu anlaşılan Terazi, hakimler hakkında soruşturma açıldıktan sonra yaşananları ise şöyle anlatıyor : "2006 da her iki hakim hakkında soruşturma açıldı. Soruşturma ile ilgili Ankara'da müfettişler görevlendirildi. Ancak bu dönemde Ali Hadi Emre ve Kudbeddin Kaya devreye girdi. Tanıdıkları şahıslara devreye soktular ve ceza almadan soruşturmadan kurtuldular" (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler