YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gizli tanıktan beklenmedik açıklama
Albay Cemal Temizöz ve eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ'ın da aralarında bulunduğu 7 sanıklı davada gizli tanıktan beklenmedik açıklama geldi.
Gizli tanıktan beklenmedik açıklama
18 Eylül 2009 / 23:34 Güncelleme: 18 Eylül 2009 / 23:37

Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz ve eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Albay Temizöz, eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ, oğlu Tamer Atağ, itirafçılar Adem Yakin, Hıdır Altuğ ve Fırat Altın (Abdulhakim Güven) katıldı.

Daha önce önce 'Sokak lambası' adıyla gizli tanık olarak soruşturmayı yürüten savcıya ifade veren PKK itirafçısı tutuklu sanık Hıdır Altuğ, gizli tanık olarak, emniyette verdiği ifadelerinden vazgeçti.

Savunmasını yapan Hıdır Altuğ, şu anda Eskişehir Emniyet Müdürlüğü görevinde bulunan Hanifi Avcı'nın komutanların isimlerini vermesini istediğini iddia etti.

Hakkındaki tüm suçlamaları reddeden Altuğ, terör örgütü PKK'dan ayrıldıktan sonra Pişmanlık Yasası'ndan yararlandığını ve 10 yıldan bu yana Ankara'da Ali İhsan Kaya'ya ait Kaya inşaat firmasında 400 TL ücretle çalıştığını söyledi.

İnşaatta çalışırken patronunun yanına çok sayıda misafiri gelip gittiğini anlatan Altuğ, Ankara'da Emniyet İstihbarat Dairesi Başkan Yardımcısı Recep Güven ve Emniyet Müdürü Hanifi Avcı'nın da Kaya'nın yanına gelip gittiğini kaydetti.

"İkisi de beni tanıdıkları için benimle konuşarak Diyarbakır'a gidip ifade vermemi istediler. Hanifi Avcı, Diyarbakır'a gidip polise tanıdığım paşa ve komutanların adını vermemi istedi. Ben başımın belaya gireceğini söylediğimde bana, 'Ne korkuyorsun askerden, askerin korkulacak yanı kalmadı. Bak kulağından tutup getiriyoruz' dedi." şeklinde iddialarda bulundu.

Kendisine Abdulkadir Aygan'ın da ifadeleri olan belgeleri imzalattırıldığını savunan Altuğ, şöyle devam etti: "Patronum Ali İhsan Kaya da Recep beyi dinlememi istedi. Ve bana, 'Arkandayız ne yapılması gerekiyorsa yaparız' dediler. Diyarbakır'a geldim, polis beni karşıladı. Polisevi'nde 5 gün yatırdılar. Bana vereceğim ifadeyi ezberlettiler. O ifade özgür irade ile alınmış değildir. 'Sokak lambası' adı ile verdiğim gizli tanık ifadesi ve emniyette verdiğim ifadeleri kabul etmiyorum. Öldürdüğüm iddia edilen hiç kimseyi de tanımıyorum. Tahliyemi istiyorum."

Tutuklu sanıklardan terör örgütü PKK itirafçısı Adem Yakın ise örgütün Cizre sorumluğunu yaptıktan sonra pişman olduğunu ve güvenlik güçlerine teslim olduğunu ifade etti.

Acemi eğitimini Silvan'da tamamladıktan Cizre'ye usta birliğine gönderildiğini anlatan Yakın, burada bölük komutanı Cemal Temizöz'le tanıştığını aktardı.

Daha önce örgütün Cizre sorumluluğunu yaptığı için bölgeyi iyi bildiğini anlatan Yakın, Temizöz'ün kendisine zaman zaman danıştığını dile getirdi.

İtirafçı Yakın, Cizre'de askerlik görevini yaparken kendisine resmi ya da gayri resmi hiçbir şekilde silah verilmediğini, halkın kendisini örgüt sorumlusu iken tanıdığı için çarşıya çıkmadığını vurguladı.

Yakın, Temizöz'ün talimatıyla telsiz dinlediğini ve örgütün olası baskınlarına karşı Cizre'yi koruduğunu kaydetti.

Müdahil avukatlar yargılama esnasında Kürtçe bilen bir tercümanın görevlendirilmesini, sanıkların savunmalarının, Türkçe bilmeyen maktul yakınlarına çevirisinin yapılarak anlatılmasını istedi.

Yer sıkıntısını da anlatan avukatlar, yargılamanın daha geniş bir salonda sürdürülmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, taleplerin reddine karar verdi. Mahkeme başkanı, tercüman konusunun ise maktül yakınlarının ifadelerinin alınması sırasında talep edilebileceğini kaydetti.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler